West Coast Warzone 5 results ft. Justin Wong, NYChrisG, Snake Eyez, Filipino Champ

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • April 17, 2016 at 11:08 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.


This weekend, West Coast Warzone will be taking place in Orange, California.

This event will feature tournaments in Street Fighter 5, Ultra Street Fighter 4, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Mortal Kombat X and Guilty Gear Xrd Revelator.

Players attending include EG|Justin Wong, NYChrisG, RB|Snake Eyez, PG|Filipino Champ, EG|PR Balrog, AS|Reynald, BE|KaneBlueRiver, EG|Ricki Ortiz, EG|K-Brad, Chris Tatarian, YP|Filipinoman, BT|Clockw0rk, Julio, Brenttiscool, pH|LPN, LU|Alex Valle, pH|Nando Tovar, Paradigm, KIT|SumBrwnKid, KillerKai, AfroCole, MC|XSK Samurai, BT|Viscant, Alex Myers, BT|Angelic, TS|NerdJosh, HnH|KizzieKay, BJ Unchained, ROG|Kelvin Jeon, Mike L Na, MC|GCYoshi, NWM|KyleP and many, many more.

Streaming duties will be handled by LevelUp Live and Guard Break.
Check out the action below.

Street Fighter 5 — Results


1. Chris Tatarian (Ken)
2. EG|PR Balrog (Necalli, Laura)
3. PG|Filipino Champ (Dhalsim)
4. YP|Filipinoman (Chun-Li)
5. EG|Ricki Ortiz (Chun-Li)
5. EG|Justin Wong (Karin)
7. NYChrisG (Nash, Cammy)
7. YBK|Jayce the Ace (Nash)

9. SD|Pnoy (M. Bison)
9. Commander Jesse (Dhalsim)
9. BJ Unchained (Necalli)
9. Alex Myers (Cammy, Nash)
13. Brenttiscool (Ken)
13. ROM (Vega)
13. Stupendous (Zangief)
13. GS|Gllty (Dhalsim)

17. MC|XSK Samurai (Ryu)
17. Z Nice (R. Mika)
17. RIG|Marq Teddy (Nash)
17. M N O (Dhalsim)
17. RB|Snake Eyez (Zangief)
17. SD|Ilija (Ryu)
17. pH|LPN (Birdie, Vega, Karin)
17. pH|Nando Tovar (R. Mika)

25. pH|Hypefiend (Chun-Li)
25. UTJ (Dhalsim)
25. Patmonsta209 (Nash)
25. ROG|Kelvin Jeon (Vega, R. Mika)
25. Iansanity (Chun-Li)
25. Valiant (Vega)
25. AndyOCR (M. Bison)
25. Mike L Na (Vega)

Note: pH|Hypefiend is the player formerly known as pH|Crackfiend.

Street Fighter 5 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: Chris Tatarian (Ken) eliminated EG|PR Balrog (Necalli) 3-2.

• Grand finals, first set: EG|PR Balrog (Necalli) beat Chris Tatarian (Ken) 3-2.

• Losers finals: EG|PR Balrog (Necalli) eliminated PG|Filipino Champ (Dhalsim) 3-2.

• Winners finals: Chris Tatarian (Ken) beat EG|PR Balrog (Necalli, Laura) 3-0.

• Losers semi-finals: PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated YP|Filipinoman (Chun-Li) 3-1.

• YP|Filipinoman (Chun-Li) eliminated EG|Justin Wong (Karin) 3-1.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 3-1.

• EG|Justin Wong (Karin) eliminated YBK|Jayce the Ace (Nash) 3-0.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated NYChrisG (Nash) 3-1.

• Winners semi-finals: EG|PR Balrog (Necalli) beat EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) 3-0.

• Winners semi-finals: Chris Tatarian (Ken) beat YP|Filipinoman (Chun-Li) 3-2.

Street Fighter 5 — Top 16 battle log


• EG|Justin Wong (Karin) eliminated Alex Myers (Cammy) 2-0.

• YBK|Jayce the Ace (Nash) eliminated BJ Unchained (Necalli) 2-1.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated Commander Jesse (Dhalsim) 2-1.

• NYChrisG (Nash) eliminated SD|Pnoy (M. Bison) 2-1.

• YBK|Jayce the Ace (Nash) eliminated Stupendous (Zangief) 2-0.

• EG|Justin Wong (Karin) eliminated GS|Gllty (Dhalsim) 2-0.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated ROM (Vega) 2-0.

• SD|Pnoy (M. Bison) eliminated Brenttiscool (Ken) 2-0.

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) beat BJ Unchained (Necalli) 2-1.

• EG|PR Balrog (Necalli) beat Alex Myers (Cammy) 2-1.

• YP|Filipinoman (Chun-Li) beat NYChrisG (Cammy) 2-1.

• Chris Tatarian (Ken) beat Commander Jesse (Dhalsim) 2-0.

Street Fighter 5 — Top 32 battle log


• Stupendous (Zangief) eliminated SD|Ilija (Ryu) 2-0.

• YBK|Jayce the Ace (Nash) eliminated RB|Snake Eyez (Zangief) 2-1.

• ROM (Vega) eliminated M N O (Dhalsim) 2-0.

• GS|Gllty (Dhalsim) eliminated pH|LPN (Birdie) 2-1.

• EG|Justin Wong (Karin) eliminated pH|Nando Tovar (R. Mika) 2-0.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated RIG|Marq Teddy (Nash) 2-0.

• Brenttiscool (Ken) eliminated Z Nice (R. Mika) 2-0.

• SD|Pnoy (M. Bison) eliminated MC|XSK Samurai (Ryu) 2-1.

• pH|Nando Tovar (R. Mika) eliminated Mike L Na (Vega) 2-0.

• GS|Gllty (Dhalsim) eliminated AndyOCR (M. Bison) 2-0.

• Stupendous (Zangief) eliminated Valiant (Vega) 2-1.

• RB|Snake Eyez (Zangief) eliminated Iansanity (Chun-Li) 2-1.

• M N O (Dhalsim) eliminated ROG|Kelvin Jeon (R. Mika) 2-1.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated Patmonsta209 (Nash) 2-0.

• Z Nice (R. Mika) eliminated UTJ (Dhalsim) 2-0.

• SD|Pnoy (M. Bison) eliminated pH|Hypefiend (Chun-Li) 2-0.

• Alex Myers (Cammy) beat RIG|Marq Teddy (Nash) 2-0.

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) beat Brenttiscool (Ken) 2-0.

• BJ Unchained (Necalli) beat MC|XSK Samurai (Ryu) 2-0.

• NYChrisG (Nash) beat YBK|Jayce the Ace (Nash) 2-1.

• EG|PR Balrog (Necalli) beat ROM (Vega) 2-0.

• Chris Tatarian (Ken) beat pH|LPN (Karin) 2-0.

• Commander Jesse (Dhalsim) beat EG|Justin Wong (Karin) 2-0.

• YP|Filipinoman (Chun-Li) beat SD|Ilija (Ryu) 2-0.

Street Fighter 5 — Notable pools matches battle log


• BJ Unchained beat Mike L Na (Vega) 2-1.

• ROM (Vega) beat RB|Snake Eyez (Zangief) 2-1.

• Alex Myers (Nash) beat Stupendous (Zangief) 2-0.

• EG|Ricki Ortiz (Chun-Li) beat GS|Gllty (Dhalsim) 2-0.

• Alex Myers (Nash) beat Nacer (Ryu) 2-0.

• RIG|Marq Teddy (Nash) beat Julio (Ken) 2-0.

• YP|Filipinoman (Chun-Li) beat EG|K-Brad (Cammy) 2-1.

• NYChrisG (Cammy) beat CoinUp|Ludovic (Chun-Li) 2-0.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated LU|Alex Valle (Ryu) 3-2.

• SD|Ilija (Ryu) beat LU|Alex Valle (Ryu) 2-0.

• NYChrisG (Nash) beat ROG|Kelvin Jeon (Vega) 2-0.

• CoinUp|Ludovic (Chun-Li) beat TS|NerdJosh (Rashid) 2-0.

• MillerTime (R. Mika) beat PG|Filipino Champ (Dhalsim).

• Futile (Birdie) beat J2Jin (Rashid) 2-1.

• PG|Filipino Champ (Dhalsim) beat MC|KBeast (Dhalsim) 2-0.

• LU|Alex Valle (Ryu) beat BE|KaneBlueRiver (Chun-Li) 2-0.

• Brenttiscool (Ken) beat AndyOCR (M. Bison) 2-1.

• MC|XSK Samurai (Ryu) beat pH|Nando Tovar (R. Mika) 2-0.

• EG|Justin Wong (Karin) beat SD|Pnoy (M. Bison) 2-0.

• pH|LPN (Vega, Birdie) beat AS|Reynald (Necalli) 2-1.

• pH|Nando Tovar (R. Mika) beat Romance (Karin) 2-1.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. BE|KaneBlueRiver (Hulk, Sentinel, Haggar)
2. NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
3. KillerKai (Zero, Taskmaster, Vergil | Others)
4. BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider)
5. Paradigm (Haggar, Dormammu, Dr. Doom | Haggar, Rocket Raccoon, Arthur)
5. J2Jin (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
7. KIT|SumBrwnKid (Wolverine, Dante, Akuma)
7. RF7|RyanLV (Chun-Li, Morrigan, Phoenix)

9. Clegg Madness (Wolverine, Spencer, Akuma)
9. NWM|KyleP (Spencer, Dr. Doom, Vergil)
9. BT|Angelic (Firebrand, Dormammu, Shuma-Gorath | Wolverine, Dormammu, Shuma-Gorath)
9. HAM|AndyG (Zero, Dante, Vergil)
13. Hi I'm Nastyy (Captain America, Iron Man, Super-Skrull)
13. 765|Fizzykups (Magneto, Dante, Frank West)
13. IHeartJustice (Phoenix Wright, Captain America, Dr. Strange)
13. KIT|Supernoon805 (Zero, Dr. Doom, Vergil)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, BE|KaneBlueRiver (Hulk, Sentinel, Haggar) eliminated NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• Losers finals: NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated KillerKai (Zero, Vergil, Strider | Zero, Dante, Vergil) 3-0.

• Winners finals: BE|KaneBlueRiver (Hulk, Sentinel, Haggar) beat KillerKai (Zero, Taskmaster, Vergil) 3-1.

• Losers semi-finals: NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) 3-1.

• BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) eliminated J2Jin (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated Paradigm (Dormammu, Haggar, Dr. Doom) 3-0.

• BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) eliminated RF7|RyanLV (Chun-Li, Morrigan, Phoenix) 3-2.

• NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated KIT|SumBrwnKid (Wolverine, Dante, Akuma) 3-0.

• Winners semi-finals: KillerKai (Zero, Taskmaster, Vergil) beat J2Jin (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• Winners semi-finals: BE|KaneBlueRiver (Hulk, Sentinel, Haggar) beat Paradigm (Haggar, Dormammu, Dr. Doom | Haggar, Rocket Raccoon, Arthur) 3-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Notable early matches battle log


• KIT|SumBrwnKid (Wolverine, Dante, Akuma) eliminated Clegg Madness (Wolverine, Spencer, Akuma) 3-1.

• RF7|RyanLV (Chun-Li, Morrigan, Phoenix) eliminated HAM|AndyG (Zero, Dante, Vergil) 3-1.

• NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated NWM|KyleP (Spencer, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) eliminated BT|Angelic (Firebrand, Dormammu, Shuma-Gorath) 3-0.

• KillerKai (Zero, Taskmaster, Vergil) beat Clegg Madness (Wolverine, Spencer, Akuma) 3-1.

• Paradigm (Haggar, Rocket Raccoon, Arthur) beat HAM|AndyG (Zero, Dante, Vergil) 3-1.

• J2Jin (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• BE|KaneBlueRiver (Hulk, Sentinel, Haggar) beat BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) 3-2.

• Clegg Madness (Wolverine, Spencer, Akuma) beat MC|GCYoshi (Sentinel, Chris, Spencer) 3-2.

• HAM|AndyG (Zero, Dante, Vergil) beat Hi I'm Nastyy (Captain America, Iron Man, Super-Skrull) 3-2.

• BE|KaneBlueRiver (Hulk, Sentinel, Haggar) beat 765|Fizzykups (Magneto, Dante, Frank West) 3-0.

• KillerKai (Zero, Taskmaster, Vergil) beat IronGod (Thor, Rocket Raccoon, Dr. Strange) 3-1.

• J2Jin (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat BT|Viscant (Zero, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• Paradigm (Haggar, Dormammu, Dr. Doom) beat KIT|SumBrwnKid (Wolverine, Dante, Akuma) 3-0.

• BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) beat Count Chocula (Zero, Thor, Dormammu) 3-1.

Mortal Kombat X — Results


1. Shinobi|Shaolin (Liu Kang - Flame Fist)
2. Han Rashid (Sub-Zero - Grandmaster, Others)
3. Shinobi|Flame Enenra (Triborg - Smoke)
4. Shinobi|RetroTech (Ermac - Master of Souls, Others)
5. NYChrisG (Kung Jin - Bojutsu, Reptile - Deceptive)
5. Awesomo (Johnny Cage - A-List)
7. Khaotic Armor (Goro - Dragon Fangs)
7. DOJO|Monster (Mileena - Piercing)

Mortal Kombat X — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Shinobi|Shaolin (Liu Kang - Flame Fist) eliminated Han Rashid (Cassie Cage - Hollywood, Sub-Zero - Grandmaster) 3-0.

• Losers finals: Han Rashid (Sub-Zero - Grandmaster) eliminated Shinobi|Flame Enenra (Triborg - Smoke) 3-0.

• Winners finals: Shinobi|Shaolin (Liu Kang - Flame Fist) beat Han Rashid (Predator - Hish-Qu-Ten, Sub-Zero - Grandmaster) 3-1.

• Losers semi-finals: Shinobi|Flame Enenra (Triborg - Smoke) eliminated Shinobi|RetroTech (Kitana - Assassin, Ermac - Master of Souls) 3-2.

• Shinobi|RetroTech (Sonya Blade - Covert Ops) eliminated Awesomo (Johnny Cage - A-List) 3-1.

• Shinobi|Flame Enenra (Triborg - Smoke) eliminated NYChrisG (Reptile - Deceptive) 3-2.

• Awesomo (Johnny Cage - A-List) eliminated DOJO|Monster (Mileena - Piercing) 3-2.

• NYChrisG (Kung Jin - Bojutsu) eliminated Khaotic Armor (Goro - Dragon Fangs) 3-1.

• Winners semi-finals: Han Rashid (Sub-Zero - Grandmaster) beat Shinobi|Flame Enenra (Triborg - Smoke) 3-1.

• Winners semi-finals: Shinobi|Shaolin (Liu Kang - Flame Fist) beat Shinobi|RetroTech (Ermac - Master of Souls, Kitana - Assassin) 3-0.

Guilty Gear Xrd Revelator — Results


1. MC|GCYoshi (Bedman)
2. HnH|KizzieKay (Sin)
3. TS|NerdJosh (Elphelt)
4. Toki (Axl)
5. Foo (Leo Whitefang, May)
5. shtkn (Ky)
7. LV|Prinny (Chipp)
7. Kirinope (Sol)

Guilty Gear Xrd Revelator — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: MC|GCYoshi (Bedman) eliminated HnH|KizzieKay (Sin) 2-1.

• Losers finals: HnH|KizzieKay (Sin) eliminated TS|NerdJosh (Elphelt) 2-1.

• Losers semi-finals: HnH|KizzieKay (Sin) eliminated Toki (Axl) 2-0.

• Winners finals: MC|GCYoshi (Bedman) beat TS|NerdJosh (Elphelt) 2-1.

• Toki (Axl) eliminated shtkn (Ky) 2-1.

• HnH|KizzieKay (Sin) eliminated Foo (Leo Whitefang) 2-1.

• shtkn (Ky) eliminated Kirinope (Sol) 2-0.

• Foo (Leo Whitefang) eliminated LV|Prinny (Chipp) 2-0.

• Winners semi-finals: TS|NerdJosh (Elphelt) beat HnH|KizzieKay (Sin) 2-0.

• Winners semi-finals: MC|GCYoshi (Bedman) beat Toki (Axl) 2-1.

Ultra Street Fighter 4 — Results


1. RIG|Marq Teddy (Guy, Ken)
2. Brenttiscool (Rufus, Rolento)
3. Iansanity (Elena)
4. Valiant (Fei Long, Cody, Yun)
5. Commander Jesse (Sakura)
5. Vicious (Yun)
7. Viennahotdog (E. Honda)
7. Chris Tatarian (Ken)

Ultra Street Fighter 4 — Top 4 battle log


• Grand finals, second set: RIG|Marq Teddy (Guy) eliminated Brenttiscool (Rufus) 2-1.

• Grand finals, first set: Brenttiscool (Rolento) beat RIG|Marq Teddy (Ken) 2-1.

• Losers finals: Brenttiscool (Rufus) eliminated Iansanity (Elena) 2-0.

• Losers semi-finals: Iansanity (Elena) eliminated Valiant (Cody, Yun) 2-0.

• Winners finals: RIG|Marq Teddy (Ken) beat Brenttiscool (Rolento) 2-1.

Team tournaments and exhibitions


Street Fighter 5 3v3 Teams — Results


1. The Trinity
- Chris Tatarian (Ken)
- Brenttiscool (Ken)
- Julio (Ken)

2. Craigslist Personals
- SD|Pnoy (M. Bison)
- Iansanity (Chun-Li)
- YP|Filipinoman (Chun-Li)

3. Team Johpendace
- John Rog (Birdie)
- Stupendous (Zangief)
- YBK|Jayce the Ace (Nash)

4. The Trinity is Mad Gay
- RIG|Marq Teddy (Nash)
- Mike L Na (Vega)
- Futile (Birdie)

5. WestCoastWarzone
- Blockbuster Jon (Ryu)
- K1 (M. Bison)
- CoinUp|Ludovic (Chun-Li)

5. VFRAMES + Shadow Warrior
- Mateo (Karin)
- LGrinta (Vega)
- HAM|AndyG (Necalli)

7. Team Last Minute
- ?
- ?
- ?

7. U.N.C.L.E.
- TS|NerdJosh (Rashid)
- GS|Gllty (Dhalsim)
- LU|Alex Valle (Ryu)

Stream Archives


Finals Day Archive

Event Schedule


West Coast Warzone 5 Schedule image #1 West Coast Warzone 5 Schedule image #2 West Coast Warzone 5 Schedule image #3
Click images for larger versions

Contributions to this story have been made by BaroqueObama.
Load comments (94)