Jam Game Cup results ft. Justin Wong, Keoma, K-Brad, Kayane

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • April 10, 2016 at 5:09 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.


It's time for the first regional Capcom Pro Tour tournament for the Latin America area, with Jam Game Cup taking place in Brasilia, Brazil.

This event is mainly for Street Fighter 5, but will also host tournaments in Mortal Kombat X, Guilty Gear Xrd SIGN, Ultimate Marvel vs. Capcom 3 and Ultra Street Fighter 4.

Players attending the event include EG|Justin Wong, Innova|Keoma, EG|K-Brad, RB|Kayane, SOA|Ibukiman, SOA|DeathGun, CF|Rafalibe, SFT|Dark817, Alexis and more.
Check out the action below.

Street Fighter 5 — Results


1. EG|Justin Wong (Karin)
2. EG|K-Brad (Cammy)
3. FCBR|RobKOF (Birdie)
4. SOA|Brolyinho (Necalli)
5. SOA|DeathGun (Ryu)
5. Innova|Keoma (Karin)
7. Arjarath (Necalli)
7. CDA|DidimoKOF (Dhalsim)

9. Alexis (F.A.N.G)
9. Rafalibe (R. Mika)
9. TLTR|Trema (Nash)
9. AAG|PR3DA (M. Bison)
13. Z4|WadnerDF (Nash)
13. SFT|Dark817
13. NGT|XinanR (M. Bison)
13. Zeon (M. Bison)

Street Fighter 5 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: EG|Justin Wong (Karin) eliminated EG|K-Brad (Cammy) 3-0.

• Losers finals: EG|K-Brad (Cammy) eliminated FCBR|RobKOF (Birdie) 3-0.

• Losers semi-finals: EG|K-Brad (Cammy) eliminated SOA|Brolyinho (Necalli) 3-2.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Karin) beat FCBR|RobKOF (Birdie) 3-1.

• SOA|Brolyinho (Necalli) eliminated Innova|Keoma (Karin) 3-0.

• EG|K-Brad (Cammy) eliminated SOA|DeathGun (Ryu) 3-0.

• SOA|Brolyinho (Necalli) eliminated CDA|DidimoKOF (Dhalsim) 3-2.

• SOA|DeathGun (Ryu) eliminated Arjarath (Necalli) 3-0.

• Winners semi-finals: FCBR|RobKOF (Birdie) beat Innova|Keoma (Karin) 3-2.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Karin) beat EG|K-Brad (Cammy) 3-0.

Street Fighter 5 — Top 16 battle log


• CDA|DidimoKOF (Dhalsim) eliminated AAG|PR3DA (M. Bison) 2-0.

• Arjarath (Necalli) eliminated Rafalibe (R. Mika) 2-1.

• SOA|Brolyinho (Necalli) eliminated TLTR|Trema (Nash) 2-0.

• SOA|DeathGun (Ryu) eliminated Alexis (F.A.N.G) 2-0.

• Innova|Keoma (Karin) beat Alexis (F.A.N.G) 2-0.

• FCBR|RobKOF (Birdie) beat Rafalibe (R. Mika) 2-1.

• EG|K-Brad (Cammy) beat FTLTR|Trema (Nash) 2-1.

• EG|Justin Wong (Karin) beat CDA|DidimoKOF (Dhalsim) 2-0.

• AAG|PR3DA (M. Bison) eliminated Zeon (M. Bison) 2-1.

• Arjarath (Necalli) eliminated SFT|Dark817 2-1.

• SOA|Brolyinho (Necalli) eliminated NGT|XinanR (M. Bison) 2-0.

• SOA|DeathGun (Ryu) eliminated Z4|WadnerDF (Nash) 2-0.

Ultra Street Fighter 4 — Results


1. EG|K-Brad (Cammy, C. Viper)
2. SOA|Brolyinho (Oni, Ibuki)
3. SFT|Dark817 (Abel)
4. SOA|Trajano (Abel)
5. CFC|Tama (Rose, Guy)
5. YoungTon (Ibuki)
7. AAG|PR3DA
7. AAG|BabyBrasil (Rufus)

Ultra Street Fighter 4 — Partial Top 8 battle log


• Grand finals, second set: EG|K-Brad (Cammy) eliminated SOA|Brolyinho (Ibuki) 3-1.

• Grand finals, first set: EG|K-Brad (Cammy) beat SOA|Brolyinho (Oni) 3-1.

• Losers finals: EG|K-Brad (Cammy) eliminated SFT|Dark817 (Abel) 3-0.

• Losers semi-finals: EG|K-Brad (Cammy) eliminated SOA|Trajano (Abel) 2-1.

• SOA|Trajano (Abel) eliminated CFC|Tama (Rose) 2-0.

• Winners finals: SOA|Brolyinho (Oni) beat SFT|Dark817 (Abel) 3-1.

• Winners semi-finals: SOA|Brolinho (Ibuki) beat CFC|Tama (Guy, Rose) 2-0.

• Winners semi-finals: SFT|Dark817 (Abel) beat YoungTon (Ibuki) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
2. Ácido (Magneto, Dormammu, Dr. Doom | Magneto, Dr. Doom, Morrigan)
3. EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante)
4. SW|BrunoJan (Morrigan, Storm, Chun-Li)
5. FCBR|Ramon (Wesker, Trish, Frank West)
5. FCBR|RobKOF (Nova, Spencer, Dr. Strange)
7. Brian Kasugano (Chun-Li, Ryu, Akuma | Viewtiful Joe, Rocket Raccoon, Arthur)
7. Mr. Pato

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated Ácido (Magneto, Dormammu, Dr. Doom) 3-0.

• Losers finals: Ácido (Magneto, Dormammu, Dr. Doom) eliminated EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) 3-2.

• Losers semi-finals: Ácido (Magneto, Dormammu, Dr. Doom) eliminated SW|BrunoJan (Morrigan, Storm, Chun-Li) 3-2.

• Ácido (Magneto, Dr. Doom, Morrigan) eliminated FCBR|RobKOF (Nova, Spencer, Dr. Strange) 3-0.

• FCBR|RobKOF (Nova, Spencer, Dr. Strange) eliminated Mr. Pato.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) 3-1.

• SW|BrunoJan (Morrigan, Storm, Chun-Li) eliminated FCBR|Ramon (Frank West, Trish, Wesker) 3-0.

• SW|BrunoJan (Morrigan, Storm, Chun-Li) eliminated Brian Kasugano (Chun-Li, Ryu, Akuma | Viewtiful Joe, Rocket Raccoon, Arthur) 3-2.

• Winners semi-finals: EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) beat Ácido (Magneto, Dormammu, Dr. Doom) 3-2.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat FCBR|Ramon (Wesker, Trish, Frank West) 3-0.

Mortal Kombat X — Results


1. Potó (Cassie Cage - Brawler)
2. Marcus VSM (D'Vorah - Swarm Queen, Jacqui Briggs - Shotgun)
3. PEQUI|Sandrin (Sub-Zero - Cryomancer, Sub-Zero - Unbreakable)
4. ARC|Batista (Ermac - Mystic)
5. Ruim D+
5. PauloGM (Kung Lao - Tempest)
7. PEQUI|MK Clebet
7. Pedrão GYN

Mortal Kombat X — Top 4 battle log


• Grand finals, first set: Potó (Cassie Cage - Brawler) eliminated Marcus VSM (D'Vorah - Swarm Queen, Jacqui Briggs - Shotgun) 3-0.

• Losers finals: Marcus VSM (D'Vorah - Swarm Queen) eliminated PEQUI|Sandrin (Sub-Zero - Unbreakable) 3-0.

• Losers semi-finals: PEQUI|Sandrin (Sub-Zero - Cryomancer) eliminated ARC|Batista (Ermac - Mystic) 2-0.

• Winners finals: Potó (Cassie Cage - Brawler) beat Marcus VSM (D'Vorah - Swarm Queen) 3-1.

Guilty Gear Xrd SIGN — Results


1. FTLTR|Trema (Chipp)
2. FCBR|Nightmare (Leo Whitefang, Axl)
3. PLSX (Elphelt)
4. Landstalker (Axl)

Guilty Gear Xrd SIGN — Top 4 battle log


• Grand finals, first set: FTLTR|Trema (Chipp) eliminated FCBR|Nightmare (Leo Whitefang) 3-0.

• Losers finals: FCBR|Nightmare (Axl) eliminated PLSX (Elphelt) 3-0.

• Losers semi-finals: FCBR|Nightmare (Leo Whitefang) eliminated Landstalker (Axl) 2-0.

• Winners finals: FTLTR|Trema (Chipp) beat PLSX (Elphelt) 3-0.

Event Schedule


Saturday, April 9th
11:00 - Mortal Kombat X and Guilty Gear Xrd SIGN begin
13:00-21:00 - Street Fighter 5 and Ultra Street Fighter 4

Sunday, April 10th
11:00 - Ultimate Marvel vs. Capcom 3 begins
13:00-21:00 - Street Fighter 5 and Ultra Street Fighter 4

Times listed are in local time. Conversion:

PST: Subtract 4 hours
EST: Subtract 1 hour
UTC: Add 3 hours
UK Time: Add 4 hours
CET: Add 5 hours
JST: Add 13 hours

Stream Archive


Finals Day Archive.
Contributions to this story have been made by ShinMagus.
Load comments (75)