Stunfest 2015 results Daigo, Momochi, Xian, Bonchan, Luffy, Ryan Hart, Infiltration, Kazunoko, GamerBee, Tokido, Fuudo, Mago, Poongko

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • May 24, 2015 at 12:02 p.m. PDT

Updated: Day 2 results have been added to this story.


Earlier: A new premiere event is upon us, and this time it's Stunfest, taking place in Rennes, France. Most of Europe's heavy hitters will be in attendance, but that's not all - there's a huge influx of Asian players looking to grab that Capcom Cup spot and the prize money for themselves.

At the event, you can expect to see MCZ|Daigo, EG|Momochi, RZR|Xian, Bonchan, MD|Luffy, FA|Ryan Hart, /r/Kappa|Infiltration, Kazunoko, AvM|GamerBee, MCZ|Tokido, RZR|Fuudo, MCZ|Mago, /r/Kappa|Poongko, D44|BAS, GL|Valmaster, IND|Pro Fluke, Gagapa, YBK|Santarouman, /r/Kappa|Ebi, Eita, RF, BX3|Veggey and more.

As for games, you can expect to see not only Ultra Street Fighter 4, but also Super Smash Bros. for Wii U, Guilty Gear Xrd SIGN, Mortal Kombat X, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, King of Fighters 13, Tekken Tag Tournament 2, BlazBlue: Chronophantasma Extend, Soul Calibur 5, Street Fighter 3: 3rd Strike, Capcom vs. SNK 2 and Breakers Revenge.

Ultra Street Fighter 4 will of course be streamed on CapcomFighters. The English language stream for the rest of the event is being handled by ArmsHouse.
Hit the jump to check out the action.

Ultra Street Fighter 4 — Results


1. MCZ|Daigo (Evil Ryu, Ryu)
2. EG|Momochi (Ken, Cody)
3. /r/Kappa|Infiltration (Decapre)
4. MCZ|Tokido (Akuma)
5. AvM|GamerBee (Adon, Elena)
5. /r/Kappa|Poongko (Seth, El Fuerte) 3-2.
7. Bonchan (Sagat)
7. RZR|Fuudo (Fei Long, Sagat)

9. Eita (Akuma, Evil Ryu)
9. Gagapa (M. Bison)
9. RZR|Xian (Gen, Elena)
9. MD|Luffy (Rose)
13. MCZ|Mago (Yang, Fei Long)
13. FA|Ryan Hart (Sagat)
13. Kazunoko (Yun)
13. GL|Valmaster (Chun-Li)

Ultra Street Fighter 4 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: MCZ|Daigo (Evil Ryu) eliminated EG|Momochi (Ken) 3-1.
• Grand finals, first set: MCZ|Daigo (Evil Ryu) beat EG|Momochi (Ken) 3-1.

• Losers finals: MCZ|Daigo (Evil Ryu) eliminated /r/Kappa|Infiltration (Decapre) 3-0.
• Winners finals: EG|Momochi (Ken) beat /r/Kappa|Infiltratiion (Decapre) 3-2.

• Losers semi-finals: MCZ|Daigo (Ryu) eliminated MCZ|Tokido (Akuma) 3-1.
Note: The third game in this set was actually a draw game, and had to be replayed, keeping the score at 2-0 even in the fourth game.

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) eliminated AvM|GamerBee (Elena) 3-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) eliminated /r/Kappa|Poongko (Seth, El Fuerte) 3-2.

• AvM|GamerBee (Adon) eliminated Bonchan (Sagat) 3-2.

• /r/Kappa|Poongko (Seth) eliminated RZR|Fuudo (Fei Long) 3-1.

• Winners semi-finals: /r/Kappa|Infiltration (Decapre) beat MCZ|Tokido (Akuma) 3-1.

• Winners semi-finals: EG|Momochi (Ken, Cody) beat MCZ|Daigo (Ryu) 3-2.

Ultra Street Fighter 4 — Top 16 battle log


• AvM|GamerBee (Elena) eliminated Eita (Akuma, Evil Ryu) 2-0.

• /r/Kappa|Infiltration (Decapre) beat Eita (Akuma) 2-0.

• Bonchan (Sagat) eliminated Gagapa (M. Bison).

• Gagapa (M. Bison) eliminated MCZ|Mago (Yang).

• /r/Kappa|Poongko (Seth) eliminated MD|Luffy (Rose) 2-1.

• /r/Kappa|Poongko (Seth) eliminated GL|Valmaster (Chun-Li) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat Bonchan (Sagat) 2-0.

• RZR|Fuudo (Sagat) eliminated RZR|Xian (Elena) 2-1.

• AvM|GamerBee eliminated FA|Ryan Hart (Sagat).

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) beat MD|Luffy (Rose) 2-0.

• RZR|Fuudo (Fei Long) eliminated Kazunoko (Yun) 2-1.

• EG|Momochi (Ken) beat RZR|Xian (Gen) 2-1.

Ultra Street Fighter 4 — Notable pools matches battle log


• GL|Valmaster (Chun-Li) eliminated MBA|Infexious (Hugo) 2-0.

• FA|Ryan Hart (Sagat) eliminated Mordesai (Vega) 2-0.

• RZR|Fuudo (Fei Long) eliminated UM|RMZ (Yun) 2-0.

• AvM|GamerBee (Elena) eliminated Dark Jiewa (Ken) 2-0.

• Kazunoko (Yun) eliminated /r/Kappa|Ebi (Hakan) 2-1.

• MCZ|Mago (Yang, Fei Long) eliminated IND|Pro Fluke (El Fuerte) 2-1.

• Mordesai (Vega) eliminated YBK|Santarouman (Sagat) 2-1.

• /r/Kappa|Poongko (Seth) eliminated Linkexelo (Elena) 2-0.

• Gagapa (M. Bison) eliminated Buuster MX (Dhalsim) 2-1.

• Buuster MX (Dhalsim) eliminated LordDVD (E. Honda) 2-1.

• IND|Pro Fluke (El Fuerte) eliminated GL|Lior (Sakura) 2-0.

• GL|Lior (Sakura) eliminated Starnab (Blanka) 2-0.

• GxC|Damascus (Ibuki) eliminated SML|SolidJin (Vega) 2-1.

• EG|Momochi (Ken) beat MCZ|Mago (Yang) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat Kazunoko (Yun).

• Bonchan (Sagat) beat RZR|Fuudo (Fei Long) 2-1.

• MCZ|Mago (Yang) beat CDV|Will2Pac (C. Viper).

• RZR|Xian (Gen) beat Gagapa (M. Bison).

• EG|Momochi (Ken) beat IND|Pro Fluke (El Fuerte) 2-1.

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) beat BX3|Veggey (Zangief) 2-0.

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. SOC RED (Raven, Feng)
2. Gen1us (Paul, Bryan)
3. KOIF|Triademan (Feng, Kazuya | Jinpachi, Kazuya)

Tekken Tag Tournament 2 — Top 3 battle log


• Grand finals, first set: SOC RED (Raven, Feng) eliminated Gen1us (Paul, Bryan) 3-1.

• Losers finals: Gen1us (Paul, Bryan) eliminated KOIF|Triademan (Feng, Kazuya | Jinpachi, Kazuya) 3-0.

Super Street Fighter 2: Turbo — Results


1. Zagi (Chun-Li)
2. Abdel (Balrog)
3. Biollo (Dhalsim)
4. Balcork (Fei Long)

Super Street Fighter 2: Turbo — Top 4 battle log


• Grand finals, second set: Zagi (Chun-Li) eliminated Abdel (Balrog) 3-1.

• Grand finals, first set: Abdel (Balrog) beat Zagi (Chun-Li) 3-1.

• Losers finals: Abdel (Balrog) eliminated Biollo (Dhalsim) 2-0.

• Winners finals: Zagi (Chun-Li) beat Biollo (Dhalsim) 2-0.

• Losers semi-finals: Abdel (Balrog) eliminated Balcork (Fei Long) 2-1.

Super Smash Bros. Wii U — Results


1. Enki (Pikachu)
2. Nin (R.O.B., Diddy Kong)

Super Smash Bros. Wii U — Top 3 battle log


• Grand finals, first set: Enki (Pikachu) eliminated Nin (R.O.B., Diddy Kong) 3-2.

BlazBlue: Chronophantasma — Results


1. DragonInstallZ
2. DEDG
3. Kimaf

Mortal Kombat X — Results


1. CDV|WhiteBl4ck (Liu Kang - Dragon's Fire)
2. FH|Daloul (Quan Chi - Sorcerer, Mileena - Ravenous)
3. FH|Natsuko (Scorpion - Inferno)

Mortal Kombat X — Top 3 battle log


• Losers finals: CDV|WhiteBl4ck (Liu Kang - Dragon's Fire) eliminated FH|Daloul (Quan Chi- Sorcerer, Mileena - Ravenous) 3-0.

• Grand finals, first set: CDV|WhiteBl4ck (Liu Kang - Dragon's Fire) beat FH|Daloul (Quan Chi - Sorcerer) 3-1.

• Losers finals: CDV|WhiteBl4ck (Liu Kang - Dragon's Fire) eliminated FH|Natsuko (Scorpion - Inferno) 3-2.

• Winners finals: FH|Daloul (Quan Chi - Sorcerer) beat CDV|WhiteBl4ck (Liu Kang - Dragon's Fire) 3-2.

King of Fighters 13 — Results


1. MCZ|Tokido (Duo Lon, Iori, Chin)
2. OLD|Frionel (Mr. Karate, Chin, Iori | Kyo, Mr. Karate, Iori)
3. Misterio (King, Saiki, Yuri)

King of Fighters 13 — Top 3 battle log


• Grand finals, first set: MCZ|Tokido (Duo Lon, Iori, Chin) eliminated OLD|Frionel (Kyo, Mr. Karate, Iori) 3-0.

• Losers finals: OLD|Frionel (Mr. Karate, Chin, Iori) eliminated Misterio (Saiki, King, Yuri) 3-2.

• Winners finals: MCZ|Tokido (Duo Lon, Iori, Chin) beat Misterio (King, Saiki, Yuri) 3-0.

Guilty Gear Xrd SIGN — Results


1. Kazunoko (Sol)
2. Jackal (Millia)
3. RF (Faust)
4. Baykou (Venom)
5. gawk|Oro (Elphelt)
5. CDV|Cuongster (Sol)
7. DRM|Mister Crimson (Zato-1)
7. Zephyrion (Elphelt)

Guilty Gear Xrd SIGN — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Kazunoko (Sol) eliminated Jackal (Millia) 2-0.

• Losers finals: Jackal (Millia) eliminated RF (Faust) 2-1.

• Losers semi-finals: Jackal (Millia) eliminated Baykou (Venom) 2-1.

• Winners finals: Kazunoko (Sol) beat RF (Faust) 2-0.

• Jackal (Millia) eliminated CDV|Cuongster (Sol) 2-1.

• CDV|Cuongster (Sol) eliminated Zephyrion (Elphelt) 2-0.

• Baykou (Venom) eliminated gwak|Oro (Elphelt) 2-0.

• Winners semi-finals: RF (Faust) beat Baykou (Venom) 2-0.

• gawk|Oro (Elphelt) eliminated DRM|Mister Crimson (Zato-1) 2-0.

• Winners semi-finals: Kazunoko (Sol) beat Jackal (Millia) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
2. CDV|WhiteBl4ck (Magneto, Dante, Dr. Doom)
3. RZR|Xian (Magneto, Dr. Doom, Morrigan)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 3 battle log


• Grand finals, second set: RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated CDV|WhiteBl4ck (Magneto, Dante, Dr. Doom) 3-0.

• Grand finals, first set: RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat CDV|WhiteBl4ck (Magneto, Dante, Dr. Doom) 3-0.

• Losers finals: RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated RZR|Xian (Magneto, Dr. Doom, Morrigan) 3-1.

• Winners finals: CDV|WhiteBl4ck (Magneto, Dante, Dr. Doom) beat RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

Capcom vs. SNK 2 — Results


1. D44|BAS (A-Groove: M. Bison, Vega, Blanka | others)
2. GxC|Mitsu (A-Groove: Sakura, M. Bison, Blanka)
3. RF (A-Groove: Sakura, M. Bison, Blanka)

Soul Calibur 5 — Results


1. Gold|Shad (a Patroklos)
2. Gold|Dratak (Pyrrha)
3. Malek (Ivy)

Breakers Revenge — Results


1. NTSC|Abdess (Sho)
2. Biollo (Dao Long)
3. VsDojo SS7 (Rila)

Team Tournaments & Exhibitions


Ultra Street Fighter 4 2v2 Teams — Top 8


1. Team /r/Kappa Kebab
- /r/Kappa|Infiltration (Decapre)
- GxC|Damascus (Ibuki)

2. Team /r/Kappa
- /r/Kappa|Poongko (Seth)
- /r/Kappa|Ebi (Hakan)

3. Team Falcon Meltdown
- FA|Ryan Hart (Ryu)
- MD|Luffy (Rose)

4. Team MadCatz
- MCZ|Tokido (Akuma)
- MCZ|Mago (Yang)

5. Team Fiddy Fiddy
- IND|Pro Fluke (El Fuerte)
- BX3|Veggey (Zangief)

5. ?
- NTSC|Abdess (Ryu)
- Heiwa (M. Bison)

7. Team Xian/Jims
- RZR|Xian (Gen)
- Jims (Ken)

7. ?
- SL|SolidJin (Vega)
- Gerard Perfect (Juri)

Street Fighter 3: 3rd Strike 3v3 Teams — Results


1. Team 60 Women
- Niabanh (Makoto)
- Mymoza (Yang)
- Billy Kane (Yun)

2. Team Japan
- D44|Bas (Akuma)
- RF (Chun-Li)
- EG|Momochi (Yun)

3. Team Tome AFK
- FA|Ryan Hart (Ken)
- Coccis (Makoto)
- Otana (Urien)

Contributions to this story have been made by grostaquin.
Load comments (633)