You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Red Bull Kumite results ft. Daigo, Xian, Luffy, Infiltration, Fuudo, Bonchan, Snake Eyez, Dieminion, Nemo, Ryan Hart, Tokido, Valmaster and more

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • March 28, 2015 at 2:54 p.m. PDT • Comments: 504

Update: This story has been updated with results, battle logs and a stream archive.


The much-anticipated Red Bull Kumite is upon us, and there are a load of high-level players gathered for this high stakes Ultra Street Fighter 4 event.

The 14 players who are invited to take part in the main event consist of MCZ|Daigo, RZR|Xian, MD|Luffy, Infiltration, RZR|Fuudo, Bonchan, Snake Eyez, Dieminion, BE|Nemo, Ryan Hart, MCZ|Tokido, GL|Valmaster, MCZ|Mago and CNB|ChuChu, but two more players will be joining these prestigious ranks through a qualifying tournament which will be taking place ahead of the main event, on the Red Bull stream.

In this tournament, the likes of CG|Problem X, BX3|Phenom, Gagapa, CDV|Cuongster, BX3|Veggey, LLL|Emersion, Renegad, Jehosan, LLL|MBR, RB|Kayane and Easyman are participating, so it's definitely not going to be a walk in the park. It's a 128-man bracket, and the 2 top placers will join the aforementioned 14 players to form the top 16 of the Red Bull Kumite.
What are you waiting for? Check out the stream after the jump.

Ultra Street Fighter 4 Red Bull Kumite — Results


1. Bonchan (Sagat, Ryu)
2. MCZ|Tokido (Akuma)
3. BE|Nemo (Rolento)
4. Infiltration (Decapre, Akuma)
5. MCZ|Daigo (Evil Ryu)
5. RZR|Xian (Gen, Poison)
7. GL|Valmaster (Chun-Li)
7. Gagapa (M. Bison)

9. Dieminion (Guile)
9. Snake Eyez (Zangief, Evil Ryu)
9. MD|Luffy (Rose)
9. CNB|ChuChu (Sakura, C. Viper)
13. RZR|Fuudo (Fei Long)
13. MCZ|Mago (Yang)
13. Ryan Hart (Yun, Evil Ryu, Sagat)
13. CDV|Cuongster (Yun)

Ultra Street Fighter 4 Red Bull Kumite — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: Bonchan (Sagat) eliminated MCZ|Tokido (Akuma) 3-1.

• Grand finals, first set: Bonchan (Sagat) beat MCZ|Tokido (Akuma) 3-1.

• Losers finals: Bonchan (Sagat) eliminated BE|Nemo (Rolento) 3-0.

• Losers semi-finals: BE|Nemo (Rolento) eliminated Infiltration (Decapre) 3-1.

• Winners finals: MCZ|Tokido (Akuma) beat Bonchan (Sagat) 3-2.

• BE|Nemo (Rolento) eliminated RZR|Xian (Gen) 2-0.

• Infiltration (Decapre) eliminated MCZ|Daigo (Evil Ryu) 2-0.

• Winners semi-finals: MCZ|Tokido (Akuma) beat RZR|Xian (Gen) 2-1.

• Winners semi-finals: Bonchan (Ryu) beat MCZ|Daigo (Evil Ryu) 2-1.

• BE|Nemo (Rolento) eliminated Gagapa (M. Bison) 2-1.

• Infiltration (Decapre) eliminated GL|Valmaster (Chun-Li) 2-0.

Ultra Street Fighter 4 Red Bull Kumite — Top 16 battle log


• BE|Nemo (Rolento) eliminated CNB|ChuChu (Sakura) 2-0.

• Gagapa (M. Bison) eliminated MD|Luffy (Rose) 2-0.

• Infiltration (Akuma) eliminated Snake Eyez (Zangief, Evil Ryu) 2-0.

• GL|Valmaster (Chun-Li) eliminated Dieminion (Guile) 2-0.

• RZR|Xian (Poison) beat GL|Valmaster (Chun-Li) 2-1.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat Snake Eyez (Zangief) 2-0.

• Bonchan (Sagat) beat MD|Luffy (Rose) 2-1.

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) beat BE|Nemo (Rolento) 2-0.

• CNB|ChuChu (Sakura) eliminated CDV|Cuongster (Yun) 2-1.

• Gagapa (M. Bison) eliminated Ryan Hart (Sagat, Evil Ryu) 2-1.

• Infiltration (Decapre) eliminated MCZ|Mago (Yang) 2-0.

• Dieminion (Guile) eliminated RZR|Fuudo (Fei Long) 2-1.

• GL|Valmaster (Chun-Li) beat CNB|ChuChu (C. Viper, Sakura) 2-0.

• RZR|Xian (Gen) beat CDV|Cuongster (Yun) 2-1.

• Snake Eyez (Zangief) beat Gagapa (M. Bison) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat Ryan Hart (Yun) 2-1.

• MD|Luffy (Rose) beat MCZ|Mago (Yang) 2-1.

• Bonchan (Sagat) beat Infiltration (Decapre) 2-1.

• BE|Nemo (Rolento) beat RZR|Fuudo (Fei Long) 2-0.

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) beat Dieminion (Guile) 2-1.

Street Fighter 3: 3rd Strike 2v5 Exhibition — Results


1. Team France
- Niabahn (Makoto)
- BillyKane (Yun)
- Nikola (Dudley)
- Mymoza (Ken)
- Otana (Urien)

2. Team Japan
- Kokujin (Dudley)
- Nuki (Chun-Li)

Street Fighter 3: 3rd Strike 2v5 — Battle log


• ? (Urien) beat Nuki (Chun-Li).

• Nuki (Chun-Li) beat ? (Ken).

• Nuki (Chun-Li) beat ? (Dudley).

• ? (Dudley) beat Kokujin (Dudley).

• Kokujin (Dudley) beat ? (Yun).

• Kokujin (Dudley) beat ? (Makoto).

Ultra Street Fighter 4 Red Bull Kumite Qualifier — Results


1. CDV|Cuongster (Yun, E. Honda)
2. Gagapa (M. Bison)
3. ArF|Gamein (Fei Long, Poison)
4. CG|Problem X (C. Viper, Seth)
5. SchiacciSempre (Dudley, Elena)
5. LLL|Kenpachi (Evil Ryu)
7. MM|LordDVD (E. Honda)
7. SmL|Solidjin (Vega)

9. BX3|Phenom (M. Bison)
9. Mordesai (Hugo, Vega, Poison)
9. BX3|Veggey (Zangief)
9. SmL|TKR (Gouken)
13. Phenix (T. Hawk)
13. GL|Saunic (Ibuki, Guy)
13. LLL|MBR (Akuma)
13. Codynp (Poison)

Ultra Street Fighter 4 Qualifier — Top 8 battle log


• Losers finals: Gagapa (M. Bison) eliminated ArF|Gamein (Fei Long, Poison) 3-1.

• Losers semi-finals: Gagapa (M. Bison) eliminated CG|Problem X (C. Viper) 2-0.

• CG|Problem X (C. Viper) eliminated LLL|Kenpachi (Evil Ryu) 2-1.

• Gagapa (M. Bison) eliminated SchiacciSempre (Elena) 2-0.

• LLL|Kenpachi (Evil Ryu) eliminated SmL|Solidjin (Vega) 2-1.

• Gagapa (M. Bison) eliminated MM|LordDVD (E. Honda) 2-0.

• Winners finals: CDV|Cuongster (Yun) beat ArF|Gamein (Fei Long) 3-2.

• Winners semi-finals: CDV|Cuongster (Yun, E. Honda) beat SchiacciSempre (Dudley, Elena) 2-1.

• Winners semi-finals: ArF|Gamein (Fei Long) beat CG|Problem X (C. Viper) 2-0.

Ultra Street Fighter 4 Qualifier — Top 16 battle log


• SmL|Solidjin (Vega) eliminated SmL|TKR (Gouken) 2-1.

• MM|LordDVD (E. Honda) eliminated BX3|Phenom (M. Bison) 2-1.

• LLL|Kenpachi (Evil Ryu) eliminated BX3|Veggey (Zangief) 2-0.

• SmL|Solidjin (Vega) eliminated Codynp (Poison) 2-1.

• Gagapa (M. Bison) eliminated GL|Saunic (Ibuki, Guy) 2-0.

• MM|LordDVD (E. Honda) eliminated Phenix (T. Hawk) 2-1.

• BX3|Veggey (Zangief) eliminated LLL|MBR (Akuma) 2-0.

• CDV|Cuongster (Yun) beat LLL|Kenpachi (Evil Ryu) 2-1.

• SchiacciSempre (Dudley) beat SmL|TKR (Gouken) 2-1.

• ArF|Gamein (Fei Long) beat Mordesai (Hugo) 2-1.

• CG|Problem X (C. Viper) beat BX3|Phenom (M. Bison) 2-1.

Ultra Street Fighter 4 Qualifier — Notable matches battle log


• ArF|Gamein (Fei Long) beat SmL|Solidjin (Vega) 2-0.

• CDV|Cuongster (Yun) beat MM|LordDVD (E. Honda) 2-0.

• LLL|Kenpachi (Evil Ryu) beat ccl (Rose) 2-1.

• CG|Problem X (Seth) beat Vsftv|Dhrus (Zangief) 2-0.

• BX3|Phenom (M. Bison) beat ARF|StreetHarder (Adon, Dee Jay) 2-1.

• Phenix (T. Hawk) beat Mr. Yamazaki (Ryu) 2-1.

• Mordesai (Poison, Vega) beat Kusanagi (Seth) 2-1.

• SmL|TKR (Gouken) beat Starnab (Fei Long) 2-0.

Contributions to this story have been made by Eden.
Load comments (504)