South East Asia Major 2015 results ft. Daigo, Xian, Momochi, Bonchan, Tokido, Fuudo, Infiltration, GamerBee, Poongko, Nemo, Mago, Gackt and more

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • June 21, 2015 at 7:28 a.m. PDT

Update: This story has been updated with final results.


The next Capcom Pro Tour premier event is upon us, and it's the always high-level South East Asia Major. This year, instead of Singapore, the tournament is taking place in Bangkok, Thailand.

Games you can expect to see at the event include Ultra Street Fighter 4, Mortal Kombat X, Tekken 7, Guilty Gear Xrd SIGN, Persona 4: Arena Ultimax, BlazBlue: Chronophantasma Extend and Ultimate Marvel vs. Capcom 3.

As for players, there's an incredible list. You can expect to see MCZ|Daigo, RZR|Xian, EG|Momochi, Bonchan, MCZ|Tokido, RZR|Fuudo, Infiltration, AvM|GamerBee, /r/Kappa|Poongko, /r/Kappa|Nemo, MCZ|Mago, RZR|Gackt, RZR|Itabashi Zangief, Qanba|Xiao Hai, Qanba|Dakou, CCG|HumanBomb, FGC|EX Pugera, YBK|Santarouman, Tonpy, FA|BigBird, Leslie, RZR|RB, YBK|Shirou and many, many more.

Hit the jump to check out the action.

Ultra Street Fighter 4 — Results


1. MCZ|Mago (Yang, Fei Long)
2. MCZ|Tokido (Akuma, Hugo, Elena)
3. Qanba|Xiao Hai (Evil Ryu, Cammy, Sagat)
4. Kazunoko (Yun)
5. MCZ|Daigo (Evil Ryu)
5. EG|Momochi (Ken)
7. RZR|Xian (Gen, Poison)
7. Infiltration (Decapre, Chun-Li, Akuma, Hugo, Rolento)

9. AvM|GamerBee (Adon, Elena, Yun)
9. RZR|RB (Rolento, Guy, Hugo)
9. RZR|Fuudo (Fei Long)
9. RZR|Itabashi Zangief (Zangief)
13. YBK|Kim1234 (M. Bison)
13. QiuQiuKOF (Gen)
13. CCG|HumanBomb (Sakura)
13. YBK|Shirou (Abel)

17. G.Y.R.O. (Oni)
17. /r/Kappa|Poongko (Seth)
17. Eita (Akuma)
17. Gachikun (Sagat)
17. DB|Somniac (M. Bison, Decapre)
17. /r/Kappa|Misse (Makoto)
17. QQEL (El Fuerte)
17. TGU|Chedloo (Abel)

25. Kindevu (Rufus, C. Viper, Seth)
25. Dark Jiewa (Ken)
25. Papatiwawa (Guy)
25. CodyNP (Poison)
25. FGC|Bean (Elena)
25. Kawaguchi (Rose)
25. RZR|Gackt (Ryu)
25. Bonchan (Sagat)

Ultra Street Fighter 4 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: MCZ|Mago (Yang) eliminated MCZ|Tokido (Akuma, Hugo) 3-0.

• Losers finals: MCZ|Tokido (Akuma) eliminated Qanba|Xiao Hai (Evil Ryu) 3-1.

• Losers semi-finals: MCZ|Tokido (Akuma) eliminated Kazunoko (Yun) 3-0.

• Kazunoko (Yun) eliminated EG|Momochi (Ken) 3-2.

• MCZ|Tokido (Akuma) eliminated MCZ|Daigo (Evil Ryu) 3-0.

• Winners finals: MCZ|Mago (Yang) beat Qanba|Xiao Hai (Evil Ryu) 3-0.

• EG|Momochi (Ken) eliminated Infiltration (Chun-Li) 3-2.

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) eliminated RZR|Xian (Gen) 3-2.

• Winners semi-finals: MCZ|Mago (Fei Long) beat MCZ|Tokido (Hugo, Elena) 3-1.

• Winners semi-finals: Qanba|Xiao Hai (Cammy) beat Kazunoko (Yun) 3-2.

Ultra Street Fighter 4 — Top 16 battle log


• EG|Momochi (Ken) eliminated RZR|Fuudo (Fei Long) 2-0.

• Infiltration (Rolento) eliminated RZR|Itabashi Zangief (Zangief) 2-1.

• RZR|Xian (Poison) eliminated AvM|GamerBee (Yun) 2-1.

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) eliminated RZR|RB (Rolento, Hugo) 2-0.

• MCZ|Mago (Yang) beat RZR|Fuudo (Fei Long) 2-1.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat Infiltration (Decapre) 2-0.

• AvM|GamerBee (Elena) eliminated YBK|Kim1234 (M. Bison) 2-0.

• Kazunoko (Yun) beat RZR|Xian (Gen) 2-1.

• Qanba|Xiao Hai (Evil Ryu) beat MCZ|Daigo (Evil Ryu) 2-1.

• RZR|Itabashi Zangief (Zangief) eliminated YBK|Shirou (Abel) 2-0.

• RZR|RB (Guy) eliminated QiuQiuKOF (Gen) 2-0.

• EG|Momochi (Ken) eliminated CCG|HumanBomb (Sakura) 2-0.

Ultra Street Fighter 4 — Top 32 battle log


• YBK|Kim1234 (M. Bison) eliminated G.Y.R.O. (Oni) 2-0.

• AvM|GamerBee (Adon) eliminated /r/Kappa|Poongko (Seth) 2-0.

• MCZ|Mago (Yang) beat G.Y.R.O. (Oni) 2-0.

• RZR|RB (Rolento) eliminated Eita (Akuma) 2-0.

• RZR|Itabashi Zangief (Zangief) eliminated QQEL (El Fuerte) 2-0.

• RZR|Fuudo (Fei Long) beat /r/Kappa|Poongko (Seth) 2-0.

• YBK|Shirou (Abel) eliminated TGU|Chedloo (Abel) 2-0.

• EG|Momochi (Ken) eliminated DB|Somniac (M. Bison) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat RZR|RB (Rolento) 2-0.

• QiuQiuKOF (Gen) eliminated Gachikun (Sagat) 2-0.

• CCG|HumanBomb (Sakura) eliminated /r/Kappa|Misse (Makoto) 2-0.

• Infiltration (Decapre) beat Gachikun (Sagat) 2-0.

• TGU|Chedloo (Abel) eliminated Bonchan (Sagat) 2-1.

• QQEL (El Fuerte) eliminated RZR|Gackt (Ryu) 2-0.

• Kazunoko (Yun) beat EG|Momochi (Ken) 2-0.

• /r/Kappa|Misse (Makoto) eliminated Kawaguchi (Rose) 2-0.

• DB|Somniac (M. Bison) eliminated FGC|Bean (Elena) 2-1.

• RZR|Xian (Gen) beat CCG|HumanBomb (Sakura) 2-1.

• QiuQiuKOF (Gen) eliminated CodyNP (Poison) 2-0.

• Eita (Akuma) eliminated Papatiwawa (Guy) 2-0.

• Qanba|Xiao Hai (Sagat) beat RZR|Itabashi Zangief (Zangief) 2-1.

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) beat YBK|Shirou (Abel) 2-0.

• AvM|GamerBee (Adon) eliminated Dark Jiewa (Ken) 2-0.

• YBK|Kim1234 (M. Bison) eliminated Kindevu (Rufus) 2-0.

Ultra Street Fighter 4 — Notable pools matches battle log


• Bonchan (Sagat) eliminated Kaiser (Yun) 2-1.

• G.Y.R.O. (Oni) beat Bonchan (Sagat) 2-1.

• QQEL (El Fuerte) eliminated Qanba|Dakou (Evil Ryu) 2-1.

• /r/Kappa|Misse (Makoto) eliminated /r/Kappa|Nemo (Rolento).

• RZR|Fuudo (Fei Long) beat Qanba|Dakou (Ken) 2-1.

• /r/Kappa|Poongko (Seth) beat Whitecatz (Vega) 2-0.

• Bonchan (Sagat) beat FA|Big Bird (Guy) 2-0.

• RZR|RB (Hugo) beat /r/Kappa|Misse (Makoto) 2-1.

• RZR|RB (Guy) beat /r/Kappa|Nemo (Rolento) 2-0.

• CCG|HumanBomb (Sakura) beat Eita (Akuma) 2-1.

• RZR|Xian (Gen) beat KOK (Rufus) 2-0.

• Kindevu (Seth, C. Viper) eliminated FV|Chuan (Guile) 2-1.

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) beat YBK|Kim1234 (M. Bison) 2-0.

• YBK|Shirou (Abel) beat IDK (Elena) 2-0.

• YBK|Shirou (Abel) beat Kindevu (Rufus, C. Viper) 2-0.

• MCZ|Daigo (Evil Ryu) beat Reiketsu (Vega) 2-0.

• Gachikun (Sagat) beat Tonpy (C. Viper) 2-1.

• Infiltration (Decapre, Akuma) beat YBK|KichijojiKen (Ken) 2-1.

• Infiltration (Chun-Li) beat Shermie (Sagat) 2-0.

• EG|Momochi (Ken) beat FGC|EX Pugera (Ibuki) 2-0.

• Shermie (Sagat) beat Matsuri (Chun-Li) 2-1.

• FGC|EX Pugera (Ibuki) beat FV|Bison Wong (M. Bison) 2-0.

• Qanba|Xiao Hai (Evil Ryu) beat Dark Jiewa (Ken) 2-0.

• RZR|Itabashi Zangief (Zangief) beat AvM|GamerBee (Elena) 2-1.

• Dark Jiewa (Ken) beat Dogura (Rolento) 2-1.

• AvM|GamerBee (Adon) beat Gonzales (Seth) 2-1.

• Qanba|Xiao Hai (Evil Ryu) beat MOV (Ibuki) 2-1.

Mortal Kombat X — Results


1. Timothy Dan Cruz (Johnny Cage - Stunt Double, Sub-Zero - Grandmaster)
2. Edison (Erron Black - Outlaw, Cassie Cage - Brawler)
3. X5|Baxter (Liu Kang - Dragon's Fire, Shinnok - Impostor, Jax - Pumped Up)
4. MOG|RChuSan (Scorpion - Hellfire)

Mortal Kombat X — Top 4 battle log


• Grand finals, second set: Timothy Dan Cruz (Sub-Zero - Grandmaster) eliminated Edison (Erron Black - Outlaw) 3-0.

• Grand finals, first set: Timothy Dan Cruz (Johnny Cage - Stunt Double, Sub-Zero - Grandmaster) beat Edison (Erron Black - Outlaw, Cassie Cage - Brawler) 3-1.

• Losers finals: Timothy Dan Cruz (Johnny Cage - Stunt Double) eliminated X5|Baxter (Shinnok - Impostor, Jax - Pumped Up) 2-0.

• Losers semi-finals: X5|Baxter (Liu Kang - Dragon's Fire) eliminated MOG|RChuSan (Scorpion - Hellfire) 2-0.

• Winners finals: Edison (Erron Black - Outlaw) beat Timothy Dan Cruz (Johnny Cage - Stunt Double) 2-1.

Guilty Gear Xrd SIGN — Results


1. Dogura (Sin)
2. Kazunoko (Sol)
3. Taka (Slayer)
4. NOB (Sol)
5. Jiyuna (Leo Whitefang)
5. PBE|Draqqe
7. IPT|BlickWinkel
7. BE|Abegen (Potemkin)

Guilty Gear Xrd SIGN — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Dogura (Sol) eliminated Kazunoko (Sol) 3-1.

• Losers finals: Kazunoko (Sol) eliminated Taka (Slayer) 2-0.

• Losers semi-finals: Kazunoko (Sol) eliminated NOB (Sol) 2-0.

• Winners finals: Dogura (Sin) beat Taka (Slayer).

• NOB (Sol) eliminated PBE|Draqqe.

• Kazunoko (Sol) eliminated Jiyuna (Leo Whitefang) 2-0.

• Winners semi-finals: Taka (Slayer) beat Jiyuna (Leo Whitefang) 2-0.

• Winners semi-finals: Dogura (Sin) beat NOB (Sol) 2-0.

• PBE|Draqqe eliminated BE|Abegen (Potemkin) 2-1.

• Kazunoko (Sol) eliminated IPT|BlickWinkel 2-0.

BlazBlue: Chronophantasma Extend — Results


1. Dogura (ν -No.13-)
2. SplatoonPlayer|Xie (Bang, Platinum)
3. Jiyuna (Ragna)
4. Rebel2|Jaeshi (Bang)
5. Rebel2|Lulzicon
5. IPT|Alden (μ -No.12-)
7. Rebel2|Seo
7. Rebel2|Ourozama

BlazBlue: Chronophantasma Extend — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Dogura (ν -No.13-) eliminated SplatoonPlayer|Xie (Bang) 2-0.

• Losers finals: SplatoonPlayer|Xie (Bang) eliminated Jiyuna (Ragna) 2-1.

• Losers semi-finals: SplatoonPlayer|Xie (Platinum) eliminated Rebel2|Jaeshi (Bang) 2-1.

• Winners finals: Dogura (ν -No.13-) beat Jiyuna (Ragna) 2-0.

• SplatoonPlayer|Xie (Platinum) eliminated IPT|Alden (μ -No.12-) 2-0.

• Rebel2|Jeashi eliminated Rebel2|Lulzicon 2-1.

• Winners semi-finals: Jiyuna (Ragna) beat Rebel2|Lulzicon 2-0.

• Winners semi-finals: Dogura (ν -No.13-) beat SplatoonPlayer|Xie (Bang) 2-0.

• IPT|Alden (μ -No.12-) eliminated Rebel2|Ourozama 2-1.

• Rebel2|Jaeshi eliminated Rebel2|Seo 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. VX (Dante, Dr. Doom, Phoenix)
2. BE|Abegen (Tron, Thor, She-Hulk)
3. Kazunoko (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
4. Marn (Zero, Vergil, Strider)
5. IPT|AntonCastilla
5. Andrew
7. ABM|Moca
7. DJEF|Deo

Persona 4: Arena Ultimax — Results


1. Jiyuna (Minazuki)
2. SplatoonPlayer|Xie (Junpei)
3. LoveKiller-PH (Yu)
4. Rebel2|Lulzicon (Aigis)
5. Rebel2|Seo (Yu)
5. PBE|NiteRaid
7. Rebel2|Ourozama
7. MOG|RChuSan

Load comments (345)