Hypespotting 4 results ft. Luffy, Xian, Tokido, Ryan Hart, Mago, Problem X, Andreas, ImStillDaDaddy, Hurricane237, Pro Fluke, Emersion and more

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • April 5, 2015 at 2:54 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results and a stream archive.


While NorCal Regionals is taking place over on American soil, there's another premiere event going on the very same weekend over in Glasgow, Scotland. That's right - it's the return of Hypespotting.

A lot of high-profile players have gathered here, and not just from Europe. While Ultra Street Fighter 4 is obviously the main event, with a Capcom Pro Tour premier event status, you'll be able to catch high-level action of Ultimate Marvel vs. Capcom 3, King of Fighters 13, Super Smash Bros. For Wii U and Tekken Tag Tournament 2 as well.

Players expected to show up at the event include the latest two EVO champions, MD|Luffy and RZR|Xian, as well as top-level players such as MCZ|Tokido, FA|Ryan Hart, MCZ|Mago, CG|Problem X, WSO|Andreas, UM|ImStillDaDaddy, BTM|Hurricane237, Rize|Pro Fluke, LLL|Emersion and many more. The streaming will be handled by Capcom Fighters and Versus Scotland.
Hit the jump to start spotting the hype.

Ultra Street Fighter 4 — Results


1. MCZ|Mago (Yang)
2. MCZ|Tokido (Akuma)
3. MD|Luffy (Rose)
4. FA|Ryan Hart (Decapre, Abel, Rolento, Sagat)
5. Rize|Pro Fluke (El Fuerte)
5. RZR|Xian (Gen, Elena)
7. UM|Shoryusengan (Ken)
7. UM|ImStillDaDaddy (Guile, Decapre)

9. BTM|Hurricane237 (Decapre)
9. WSO|Andreas (Rufus)
9. VS|Milligano (M. Bison)
9. CG|Problem X (C. Viper)
13. GL|Saunic (Ibuki)
13. IND|OverMostHeads (Oni)
13. GxC|Damascus (Ibuki)
13. Afii (Poison)

17. Apollo Steed (Chun-Li)
17. Alioune (Juri, Yang, Cammy)
17. RDE|Edinbulba (E. Honda)
17. IND|Boltstrike (Gen)
17. UM|RMZ (Yun, Decapre)
17. VS|BigFool (Gen)
17. CodyNP (Poison)
17. MBA|Infexious (Hugo)

25. YMB9|PappaCrimson (C. Viper)
25. BSC|NevilleBamshew (Fei Long)
25. Wiseblade (El Fuerte)
25. YMB9|Sho (T. Hawk)
25. Flawless Deku (Fei Long)
25. UM|Tyrant (M. Bison)
25. Dawgtanian (El Fuerte)
25. BSC|SuperSquaddy (Chun-Li)

33. IND|Ixion (Dan)
33. RDE|Akraat (Evil Ryu)
33. RS|Ladnopoka (Cody)
33. Dangief (Zangief)
33. BSC|Shek
33. BTM|Brian (C. Viper)
33. Rize|Zain (Guile)
33. ED|Kyros (Cody)
33. VS|Punk
33. The Street Writer
33. Strider (Akuma)
33. IND|ButterBeefBison (M. Bison)
33. Robbie Q
33. BFL|Zaus (Rose)
33. CEX|Goukifafa
33. ED|Lavellup (Dee Jay)

Ultra Street Fighter 4 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: MCZ|Mago (Yang) eliminated MCZ|Tokido (Akuma) 3-2.

• Losers finals: MCZ|Tokido (Akuma) eliminated MD|Luffy (Rose) 3-0.

• Losers semi-finals: MD|Luffy (Rose) eliminated FA|Ryan Hart (Rolento, Sagat) 3-0.

• MD|Luffy (Rose) eliminated RZR|Xian (Elena) 3-2.

• FA|Ryan Hart (Abel) eliminated Rize|Pro Fluke (El Fuerte) 3-2.

• MD|Luffy (Rose) eliminated UM|ImStillDaDaddy (Decapre, Guile) 3-1.

• Rize|Pro Fluke (El Fuerte) eliminated UM|Shoryusengan (Ken) 3-0.

• Winners finals: MCZ|Mago (Yang) beat MCZ|Tokido (Akuma) 3-1.

• Winners semi-finals: MCZ|Tokido (Akuma) beat RZR|Xian (Gen) 3-0.

• Winners semi-finals: MCZ|Mago (Yang) beat FA|Ryan Hart (Decapre) 3-1.

Ultra Street Fighter 4 — Top 48 partial battle log


• UM|ImStillDaDaddy (Guile) eliminated VS|Milligano (M. Bison) 2-0.

• Rize|Pro Fluke (El Fuerte) eliminated WSO|Andreas (Rufus) 2-1.

• MD|Luffy (Rose) eliminated CG|Problem X (C. Viper) 2-0.

• UM|Shoryusengan (Ken) eliminated BTM|Hurricane237 (Decapre) 2-1.

• Rize|Pro Fluke (El Fuerte) eliminated IND|OverMostHeads (Oni) 2-0.

• CG|Problem X (C. Viper) eliminated Afii (Poison) 2-1.

• BTM|Hurricane237 (Decapre) eliminated GL|Saunic (Ibuki) 2-0.

• Rize|Pro Fluke (El Fuerte) eliminated RDE|EdinBulba (E. Honda) 2-0.

• BTM|Hurricane237 (Decapre) eliminated Alioune (Juri) 2-0.

• GxC|Damascus (Ibuki) eliminated UM|RMZ (Decapre, Yun) 2-0.

• MBA|Infexious (Hugo) eliminated ED|Lavellup (Dee Jay) 2-0.

• Alioune (Juri) eliminated Dangief (Zangief) 2-0.

• MCZ|Mago (Yang) beat UM|ImStillDaDaddy (Decapre) 2-1.

• RZR|Xian (Gen) beat WSO|Andreas (Rufus) 2-0.

• FA|Ryan Hart (Decapre) beat MD|Luffy (Rose) 2-1.

• MD|Luffy (Rose) beat GL|Saunic (Ibuki) 2-0.

• RZR|Xian (Gen) beat VS|BigFool (Gen) 2-0.

• FA|Ryan Hart beat BTM|Hurricane237 (Decapre) 2-1.

• GL|Saunic (Ibuki) beat Flawless Deku (Fei Long) 2-1.

• BTM|Hurricane237 (Decapre) beat VS|Milligano (M. Bison) 2-1.

• FA|Ryan Hart beat UM|Tyrant (M. Bison) 2-0.

• WSO|Andreas (Rufus) beat UM|RMZ (Yun) 2-1.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat UM|Shoryusengan (Ken) 2-0.

• UM|ImStillDaDaddy (Guile) beat Rize|Pro Fluke (El Fuerte) 2-0.

• MD|Luffy (Rose) beat GxC|Damascus (Ibuki) 2-0.

• MCZ|Mago (Yang) beat IND|OverMostHeads (Oni) 2-0.

• WSO|Andreas (Rufus) beat IND|Ixion (Dan) 2-0.

• RZR|Xian (Gen) beat Alioune (Juri) 2-0.

• Rize|Pro Fluke (El Fuerte) beat Afii (Poison) 2-1.

• MCZ|Mago (Yang) beat MBA|Infexious (Hugo) 2-0.

• IND|OverMostHeads (Oni) beat BSC|SuperSquaddy (Chun-Li) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat CG|Problem X (C. Viper) 2-1.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat IND|Boltstrike (Gen) 2-0.

• UM|ImStillDaDaddy (Guile) beat BSC|NevilleBamshew (Fei Long) 2-1.

Ultra Street Fighter 4 — Notable pools matches battle log


• GxC|Damascus (Ibuki) eliminated IND|Incognitus (T. Hawk) 2-1.

• VS|Milligano (M. Bison) beat GxC|Damascus (Ibuki) 2-1.

• MBA|Infexious (Hugo) eliminated Boss Don Deku Tree (Cody) 2-1.

• BFL|Zaus (Rose) beat MBA|Infexious (Hugo) 2-1.

• IND|Boltstrike (Gen) beat Frostynugs (Blanka, Guile) 2-0.

• Alioune (Juri) eliminated IND|GillStoleMyRide (Dudley) 2-1.

• UM|Tyrant (M. Bison) eliminated LLL|Emersion (Vega).

• UM|RMZ (Yun) beat IND|GillStoleMyRide (Dudley) 2-1.

• UM|RMZ (Yun) beat Alioune (Cammy) 2-1.

• LLL|Emersion (Vega) beat UM|Tyrant (M. Bison) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. FaisalDante (Magneto, M.O.D.O.K., Dr. Doom | Others)
2. RZR|Xian (Magneto, Dr. Doom, Morrigan)
3. CEX|Goukifafa (Zero, Sentinel, Akuma | Others)
4. EspadaJerome (Taskmaster, Dormammu, Dr. Doom)
5. MBA|Spartan Throne (Wolverine, Dormammu, Akuma)
5. R5|Lythero (Phoenix Wright, Viewtiful Joe, Dante)
7. QA|RageQuit (Phoenix Wright, Spencer, Dr. Doom)
7. VS|Breslin (Morrigan, Magneto, Dr. Doom)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: FaisalDante (Magneto, Dante, Dr. Doom) eliminated RZR|Xian (Magneto, Dr. Doom, Morrigan) 3-1.

• Grand finals, first set: FaisalDante (Magneto, Dante, Dr. Doom) beat RZR|Xian (Magneto, Dr. Doom, Morrigan) 3-2.

• Losers finals: FaisalDante (Magneto, M.O.D.O.K., Dr. Doom) eliminated CEX|Goukifafa (Zero, Sentinel, Akuma) 3-0.

• Winners finals: RZR|Xian (Magneto, Dr. Doom, Morrigan) beat FaisalDante (Magneto, M.O.D.O.K., Dr. Doom) 3-0.

• Losers semi-finals: CEX|Goukifafa (Zero, Sentinel, Akuma) eliminated EspadaJErome (Taskmaster, Dormammu, Dr. Doom) 3-1.

• CEX|Goukifafa (Zero, Sentinel, Akuma) eliminated MBA|Spartan Throne (Wolverine, Dormammu, Akuma) 3-2.

• EspadaJerome (Taskmaster, Dormammu, Dr. Doom) eliminated R5|Lythero (Phoenix Wright, Viewtiful Joe, Dante) 3-2.

• CEX|Goukifafa (Nova, Firebrand, Sentinel | Zero, Sentinel, Akuma) eliminated VS|Breslin (Morrigan, Magneto, Dr. Doom) 3-2.

• EspadaJerome (Taskmaster, Dormammu, Dr. Doom) eliminated QA|RageQuit (Phoenix Wright, Spencer, Dr. Doom) 3-0.

• Winners semi-finals: FaisalDante (Magneto, M.O.D.O.K., Dr. Doom) beat R5|Lythero (Phoenix Wright, Viewtiful Joe, Dante) 3-1.

• Winners semi-finals: RZR|Xian (Magneto, Dr. Doom, Morrigan) beat MBA|Spartan Throne (Wolverine, Dormammu, Akuma) 3-2.

King of Fighters 13 — Results


1. MCZ|Tokido (Duo Lon, Iori, Chin)
2. MD|Luffy (Mai, King, Vice)
3. David Cameron.Gov (Benimaru, Kyo, Takuma | Others)
4. TSS|Atma (EX Iori, Mr. Karate, Kim)
5. BTM|Hurricane237 (Terry, Takuma, Ryo)
5. FA|Ryan Hart (Daimon, EX Iori, Mr. Karate)
7. VS|Paladin (Kyo, Leona, Iori)
7. VS|BigFool (Vice, Chin, Mature)

King of Fighters 13 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: MCZ|Tokido (Duo Lon, Iori, Chin) eliminated MD|Luffy (Mai, King, Vice) 3-0.

• Losers finals: MD|Luffy (Mai, King, Vice) eliminated David Cameron.Gov (Joe, Takuma, Kyo) 3-0.

• Winners finals: MCZ|Tokido (Duo Lon, Iori, Chin) beat David Cameron.Gov (Benimaru, Kyo, Takuma) 3-0.

• Losers semi-finals: MD|Luffy (Mai, King, Vice) eliminated TSS|Atma (EX Iori, Mr. Karate, Kim) 2-0.

• MD|Luffy (Mai, King, Vice) eliminated FA|Ryan Hart (Daimon, EX Iori, Mr. Karate) 2-0.

• TSS|Atma (EX Iori, Mr. Karate, Kim) eliminated BTM|Hurricane237 (Terry, Takuma, Ryo) 2-0.

• FA|Ryan Hart (Daimon, EX Iori, Mr. Karate) eliminated VS|BigFool (Vice, Chin, Mature) 2-1.

• TSS|Atma (EX Iori, Mr. Karate, Kim) eliminated VS|Paladin (Kyo, Leona, Iori) 2-0.

• Winners semi-finals: David Cameron.Gov (Benimaru, Kyo, Takuma) beat BTM|Hurricane237 (Terry, Takuma, Ryo) 2-0.

• Winners semi-finals: MCZ|Tokido (Duo Lon, Iori, Chin) beat MD|Luffy (Mai, King, Vice) 2-1.

Super Smash Bros. Wii U — Results


1. LOM|J. Miller (Luigi)
2. VwS|G~P (Sonic)
3. GATK|Yackabean (Toon Link, Pit)
4. RS|Skarfelt (Fox, Sheik)
5. 8va (Sonic)
5. Wilksy15 (Rosalina & Luma)
7. MBA|InfernoKong (Rosalina & Luma)
7. PidgeY (Yoshi)

Super Smash Bros. Wii U — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: LOM|J. Miller (Luigi) eliminated VwS|G~P (Sonic) 3-0.

• Losers finals: VwS|G~P (Sonic) eliminated GATK|Yackabean (Toon Link, Pit) 3-1.

• Winners finals: LOM|J. Miller (Luigi) beat VwS|G~P (Sonic) 3-0.

• Losers semi-finals: GATK|Yackabean (Toon Link) eliminated RS|Skarfelt (Fox) 2-1.

• RS|Skarfelt (Sheik) eliminated Wilksy15 (Rosalina & Luma) 2-1.

• GATK|Yackabean (Toon Link) eliminated 8va (Sonic) 2-1.

• Winners semi-finals: LOM|J. Miller (Luigi) beat Wilksy15 (Rosalina & Luma) 2-0.

• Winners semi-finals: VwS|G~P (Sonic) beat GATK|Yackabean (Toon Link) 2-0.

• RS|Skarfelt (Fox) eliminated PidgeY (Yoshi) 2-0.

• 8va (Sonic) eliminated MBA|InfernoKong (Rosalina & Luma) 2-1.

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. MBA|Roo Kang (Bob, Roger Jr.)
2. King Jae (Bruce, Bob | Ganryu, Bob)
3. RS|The Truth (Wang, Jinpachi)
4. W3D|DJay Voo (Marshall Law, Paul | JACK-6, P-JACK)
5. W3D|Bilal (Leo, Hwoarang | Devil Jin, Leo)
5. Tenkai (Ogre, Alisa)
7. MBA|Fatboy (Forest Law, Lee)
7. VC|Gilgamesh

9. MBA|Ez
9. MBA|InfernoKing (Ancient Ogre, Ogre)
9. MBA|LordDarkDan
9. Eruxiahou
13. MBA|Abdul
13. W3D|Smith (Wang, Lei | Alex, Jinpachi)
13. W3D|Ester
13. W3D|Bobo

Tekken Tag Tournament 2 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: MBA|Roo Kang (Bob, Roger Jr.) eliminated King Jae (Bruce, Bob) 3-1.

• Losers finals: King Jae (Bruce, Bob) eliminated RS|The Truth (Wang, Jinpachi) 3-1.

• Losers semi-finals: King Jae (Ganryu, Bob) eliminated W3D|DJay Voo (Marshall Law, Paul | JACK-6, P-JACK) 3-0.

• W3D|DJay Voo (JACK-6, P-JACK | Marshall Law, Paul) eliminated W3D|Bilal (Leo, Hwoarang | Devil Jin, Leo) 3-2.

• W3D|DJay Voo (JACK-6, P-JACK) eliminated MBA|Fatboy (Forest Law, Lee) 3-2.

• King Jae (Ganryu, Bob) eliminated Tenkai (Ogre, Alisa) 3-0.

• Winners finals: Roo Kang (Bob, Roger Jr.) beat RS|The Truth (Wang, Jinpachi) 3-2.

• King Jae (Ganryu, Bob) eliminated VC|Gilgamesh 3-0.

• Winners semi-finals: Roo Kang (Bob, Roger Jr.) beat W3D|Bilal (Leo, Hwoarang) 3-1.

• Winners semi-finals: RS|The Truth (Wang, Jinpachi) beat Tenkai (Ogre, Alisa) 3-0.

Stream archives


Contributions to this story have been made by Endlessra1n.
Load comments (216)