Toryuken 3 results, stream archive feat. Justin Wong, K-Brad, Chi-Rithy, RayRay, Noel Brown and more

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • May 18, 2014 at 6:54 p.m. PDT

Updated with live results from day three of Toryuken 3: We're adding the results from the finals day of Toryuken 3 into this story. Hit the jump to view them.

Toryuken 3 is taking place in Toronto, Ontario this weekend and the live stream is already underway.

A myriad of different games are being played at this event, including Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Killer Instinct, Injustice: Gods Among Us, Blazblue: Chrono Phantasma, and many more.

EG|Justin Wong, EG|K-Brad, CCG|Chi-Rathy, UVG|Noel Brown, CTRL|RayRay, Ed Ma, MTLSF|Snafoo, and more are expected to compete this weekend.

Hit the jump to check out the live streams and tournament schedule.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 - Results


1. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
2. UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix | Others)
3. EG|K-Brad (Trish, Dante, Vergil | Others)
4. CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel)
5. A&C|Disgruntled Goa (Trish, Dr. Doom, Dante)
5. EMP|Crazy Joe (C. Viper, Dante, Strider)
7. A&C|SJ (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
7. TOSFHQ|Blitzman (C. Viper, Vergil, Strider)

Top 8 battle log


• Grand finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix | Wolverine, Frank West, Wesker) 3-0.

• Losers finals: UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix) eliminated EG|K-Brad (Vergil, Frank West, Dante) 3-2.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix) 3-0.

• Losers semi-finals: EG|K-Brad (Trish, Dante, Vergil) eliminated CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) 3-2.

• EG|K-Brad (Dante, Trish, Vergil) eliminated A&C|Disgruntled Goa (Trish, Dr. Doom, Dante) 3-2.

• CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) eliminated EMP|Crazy Joe (C. Viper, Dante, Strider) 3-0.

• A&C|Disgruntled Goa (Trish, Dr. Doom, Dante) eliminated A&C|SJ (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) eliminated TOSFHQ|Blitzman (C. Viper, Vergil, Strider) 3-0.

• Winners semi-finals: UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix) beat EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante | Vergil, Frank West, Dante) 3-0.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat EMP|Crazy Joe (C. Viper, Dante, Strider) 3-0.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 - Results


1. EG|K-Brad (Cammy)
2. CCG|Chi-Rithy (Cammy)
3. EG|Justin Wong (Rufus)
4. Riceata (Blanka)
5. UVG|Noel Brown (Vega)
5. Amazon (Rose)
7. A&C|Italdan (Oni)
7. Rami (Akuma)

Top 8 battle log and early notables


• Grand finals, set 2: EG|K-Brad (Cammy) eliminated CCG|Chi-Rithy (Cammy) 3-2.

• Grand finals, set 1: EG|K-Brad (Cammy) beat CCG|Chi-Rithy (Cammy) 3-1.

• Losers finals: EG|K-Brad (Cammy) eliminated EG|Justin Wong (Cammy) 3-1.

• Winners finals: CCG|Chi-Rithy (Cammy) beat EG|Justin Wong (Rufus) 3-1.

• Losers semi-finals: EG|K-Brad (Cammy) eliminated Riceata (Blanka) 2-1.

• Riceata (Blanka) eliminated UVG|Noel Brown (Vega) 2-0.

• EG|K-Brad (Cammy) eliminated Amazon (Rose) 2-1.

• UVG|Noel Brown (Vega) eliminated A&C|Italdan (Oni) 2-1.

• EG|K-Brad (Cammy) eliminated Rami (Akuma) 2-1.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Rufus) beat Amazon (Rose) 2-0.

• Winners semi-finals: CCG|Chi-Rithy (Cammy) beat Riceata (Blanka) 2-0.

• Riceata (Blanka) beat EG|K-Brad (Cammy).

Injustice: Gods Among Us - Results


1. KHTC|HoneyBee (The Flash)
2. Gunshow (Zod)
3. KHTC|BioHazard (Bane)
4. Emperor Rebelo (Martian Manhunter, Green Lantern)
5. Still Waiting for Death Cargo (Batman)
5. DomChalant (Wonder Woman, Zatanna)
7. KCGhost (Hawkgirl)
7. Aly (Killer Frost)

Super Street Fighter 2 Turbo - Results


1. JimmyBones (Balrog)
2. EG|Justin Wong (oSagat)
3. Thelo (E. Honda)
4. Jed07 (Guile)
5. Dogberry (oSagat, Ryu)
5. HerroHerro (Balrog, oT. Hawk)
7. Psychochronic (Chun-Li)
7. William (Vega)

BlazBlue: Chrono Phantasma - Results


1. Level5Chan (Tsubaki)
2. Pochp (Mu-12)
3. Psykotik (Carl)
4. DTC|Gatchaman (Valkenhayn, Bullet)

Guilty Gear - Results


1. EG|Justin Wong (Potemkin)
2. FNM|Pui (Robo-Ky)
3. Brice (Potemkin)
4. Roldy (Venom)
5. Essay
5. Thelo
7. Pochp
7. MDA|Psykotik

Persona 4: Arena - Results


1. ChaChaMan (Mitsuru)
2. MDA|Psykotik (Aigis)
3. Bill307 (Teddie)
4. Level5Chan (Labrys)

King of Fighters 13 - Results


1. BAM|Karn (Chin, Kula, Elisabeth)
2. EG|Justin Wong (Mr. Karate, Athena, King)
3. HYPE|TSF (EX Iori, Mr. Karate, Kim)
4. Alvin (Duo Lon, Vice, Mr. Karate)

Tekken Tag Tournament 2 - Results


1. PI|OFDP (Jack-6, Marduk)
2. Noctis (Bryan, Bob)
3. TTT|NeoRussell (Kuma, Panda)
4. TTT|Tee-vo (Marduk, Leo)

Killer Instinct - Results


1. EG|Justin Wong (Sabrewulf)
2. Rebelo (Jago, Spinal)
3. MC Squared2 (Sadira)

Skullgirls - Results


1. Worldjem (Peacock, Fukua, Filia)
2. Dagwood (Peacock, Big Band, Double | Others)
3. EG|Justin Wong (Valentine, Parasoul)
4. Jason Slade (Squigly, Cerebella, Big Band)

Dead or Alive 5 Ultimate - Results


1. AngryWorm (Hitomi)
2. ForceOfNature (Ayane, Kasumi)
3. TTT|Tee-vo (Bass)
4. Yurlungur

Team tournaments


2v2 Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 - Results


1st place — Team EG
- Justin Wong (Rufus)
- K-Brad (Cammy)

2nd place — Team Cat and Mouse
- MTLSF|Snafoo (Dhalsim)
- TJ (C. Viper)

3rd place — Team ItalianDIKeata
- A&C|Italdan (Oni)
- Riceata (Blanka)

2v2 Ultimate Marvel vs. Capcom 3 - Results


1st place — Team JWong & Noel
- EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
- UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix)

2nd place — Team RayRay & Joe
- CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel)
- EMP|Crazy Joe (C. Viper, Dante, Strider)

Streams via TorontoTopTiers and TorontoTopTiers2.

Load comments (49)