Kumite in Tennessee results, stream archive and battle logs ft. Justin Wong, Dieminion, PR Balrog, ChrisG, Ricky Ortiz, Mew2King & more

Posted by Steven 'Dreamking23' Chavez • January 26, 2014 at 9:31 p.m. PST

Updated with final results: This story has been updated with the final results for the Kumite in Tennessee 2014, along with stream archives and battle logs.

Kumite in Tennessee is taking place this weekend, January 24 - 26, in Nashville, Tennessee, and will be kicking off shortly.

The games being played this weekend are as follows: Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012, Ultimate Marvel vs Capcom 3, Injustice: Gods Among Us, Tekken Tag Tournament 2, Soul Calibur 5, Dead or Alive 5 Ultimate, Super Smash Bros. Melee, Project M, Persona 4 Arena, and Killer Instinct.

Players expected to compete include EG|Justin Wong, NYChrisG, EMP|Dieminion, EG|PR Balrog, EG|Ricky Ortiz, EMP|Mew2King, Kinderparty, GG|SherryJenix, MLSwear, Lil Majin, and more.

You can find the pools for each game here.

There are four different streams for this event, each handling different games, and you can find them after the jump.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 - Results


1. NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil | Others)
2. EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
3. AGT|NeoKarsh (Nova, Spencer, Taskmaster)
4. UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix)
5. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
5. Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar)
7. STVG|Los (Nova, Haggar, Dr. Doom)
7. SumBrwnKid (Wolverine, Dante, Akuma)

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 - Results


1. EG|Justin Wong (Rufus)
2. EMP|Dieminion (Guile)
3. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
4. Nice1 (Guy)
5. MLSwear (Hakan)
5. EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu)
7. NYChrisG (Sakura)
7. PxG|Camel Eyez (Fei Long)

Tekken Tag Tournament 2 - Results


1. Anakin (Jack-6, P. Jack)
2. Inkognito (Bryan, Bob)
3. KiT|LilMajin (Armor King, King)
4. Obscure (Alisa, Wang | Others)
5. PI|Kodee (Heihachi, Kazuya)
5. Clint the Beast (Kuma, Panda | Others)
7. AL|Chrishin (Kazuya, Devil Jin)
7. Drum EFX (Asuka, Jack-6)

Injustice: Gods Among Us - Results


1. GEC|Forever King (Batman)
2. GGA|Max (Bane)
3. AK|Salt Face (Harley Quinn)
4. AK|Harold (Flash)
5. AK|Pig of the Hutt (Zod)
5. AK|Elite Goomba (Wonder Woman, Superman)
7. GGA|16-Bit (Catwoman)
7. GGA|PimpimJim (Lex Luthor, Hawkgirl)

Project M - Results


1. EMP|Mew2King (Fox, Mewtwo)
2. Chad (Zero Suit Samus, Mario)
3. Iori (Captain Falcon, Marth | Others)
4. Nite (Wolf, Marth)
5. Mr. Pickle (Wario)
5. KOKingPin (King Dedede, Donkey Kong | Others)
7. J00t (Mr. Game & Watch, Luigi)
7. PB&J (Kirby, Fox)

Dead or Alive 5 Ultimate - Results


1. Sweet Revenge (Gen Fu, Jann Lee)
2. Shade Swifteye (Kasumi, Hayate)
3. AFD|Requiem (Helena, Leifang)
4. Chosen1 (Brad Wong, Rig)
5. Dallaz (Momiji, Hitomi, Hayabusa)
5. J.D.E. (Kasumi)
7. MaxNinja (Momiji)
7. Bushido (Kokoro)

Super Smash Bros. Melee - Results


1. EMP|Mew2King (Sheik, Marth)
2. Chad (Pikachu, Falco)
3. Iori (Sheik, Dr. Mario | Others)
4. Nite (Marth, Falco)
5. SS|S0ft (Jigglypuff)
5. J00t (Captain Falcon, Mr. Game & Watch)
7. Ron-a-roni (Falco)
7. Myzteck (Falco)

Killer Instinct - Results


1. EG|Justin Wong (Sabrewulf)
2. EG|PR Balrog (Orchid)
3. NYChrisG (Sabrewulf)
4. GGA|Dizzy (Sabrewulf)
5. Argenrost (Sabrewulf)
5. EMPR|Noobe (Sabrewulf)
7. Spider123 (Orchid)
7. EMP|Dieminion (Glacius)

BlazBlue: Chronophantasma - Results


1. DAI|Urichinan (Litchi)
2. Skeletal Minion (Haku-men)
3. ShinSyn (Jin, Bang)
4. Dark RangerEX (Makoto)

Persona 4 Arena - Results


1. Last StarSavior (Mitsuru)
2. CTA|ShinSyn (Yu)
3. Volpe (Elizabeth)
4. Dollar (Yosuke)

Guilty Gear - Results


1. Krazy Korean (Millia)
2. Skeletal Minion (A.B.A.)
3. AlphaKami (KY)
4. Rukus (Potemkin)

Soul Calibur 5 - Results


1. BTS|Blueboyb (Patroklos)
2. BTS|IAdoreBunnies (Ivy, Patroklos A, Ezio)
3. Astaroth (Astaroth)

Teams results


2v2 teams Super Smash Bros. Melee - Results


1st - EMP|Mew2King + SS|Flow
2nd - Pikachad + Iori
3rd - SS|S0ft + PB&J
4th - 2KrunkVillian + Sublime

2v2 teams Project M - Results


1st - EMP|Mew2King + PB&J
2nd - Iori + Chad
3rd - 2KrunkVillian + KOKingpin
4th - SS|Flow + SS|S0ft

Battle logs


Ultimate Marvel vs. Capcom 3 - Top 8 battle log


• Grand finals: NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• Losers finals: EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated AGT|NeoKarsh (Nova, Spencer, Taskmaster) 3-1.

• Winners finals: NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat AGT|NeoKarsh (Nova, Spencer, Taskmaster) 3-1.

• Losers semi-finals: EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix) 3-2.

• EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) 3-0.

• UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix) eliminated Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar) 3-1.

• Winners semi-finals: NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) 3-1.

• Winners semi-finals: AGT|NeoKarsh (Nova, Spencer, Taskmaster) beat UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix) 3-2.

• EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated STVG|Los (Nova, Haggar, Dr. Doom) 3-1.

• Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar) eliminated SumBrwnKid (Wolverine, Dante, Akuma) 3-1.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 - Top 8 battle log


• Grand finals, set 2: EG|Justin Wong (Rufus) eliminated EMP|Dieminion (Guile) 3-2.

• Grand finals, set 1: EMP|Dieminion (Guile) beat EG|Justin Wong (Rufus) 3-1.

• Losers finals: EMP|Dieminion (Guile) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus) 3-2.

• Losers semi-finals: EMP|Dieminion (Guile) eliminated Nice1 (Guy) 3-2.

• Nice1 (Guy) eliminated MLSwear (Hakan) 3-1.

• EMP|Dieminion (Guile) eliminated EG|PR Balrog (Balrog) 3-2.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Rufus) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus) 3-0.

• Winners semi-finals: EG|Ricky Ortiz (Rufus) beat EG|PR Balrog (Evil Ryu) 3-0.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Rufus) beat Nice1 (Guy) 3-0.

• MLSwear (Hakan) eliminated NYChrisG (Sakura) 3-1.

• EMP|Dieminion (Guile) eliminated PxG|Camel Eyez (Fei Long) 3-0.

Tekken Tag Tournament 2 - Top 8 battle log


• Grand finals: Anakin (Jack-6, P. Jack) eliminated Inkognito (Bryan, Bob) 3-1.

• Losers finals: Inkognito (Bryan, Bob) eliminated KiT|LilMajin (Armor King, King) 3-0.

• Winners finals: Anakin (Jack-6, P. Jack) beat KiT|LilMajin (Armor King, King) 3-0.

• Losers semi-finals: Inkognito (Bryan, Bob) eliminated Obscure (Alisa, Wang | Alisa, Kunimitsu) 3-0.

• Inkognito (Bryan, Bob) eliminated PI|Kodee (Heihachi, Kazuya) 3-0.

• Obscure (Alisa, Wang) eliminated Clint the Beast (Kuma, Panda | Yoshimitsu, Zafina | Alex, Roger Jr.) 3-0.

• Winners semi-finals: Anakin (P. Jack, Jack-6) beat Inkognito (Bryan, Bob) 3-2.

• Winners semi-finals: KiT|LilMajin (Armor King, King) beat Obscure (Alisa, Wang) 3-1.

• Clint the Beast (Kuma, Panda) eliminated AL|Chrishin (Kazuya, Devil Jin) 3-2.

• PI|Kodee (Heihachi, Lars) eliminated Drum EFX (Asuka, Jack-6) 3-0.

Injustice: Gods Among Us - Top 8 battle log


• Grand finals: GEC|Forever King (Batman) eliminated GGA|Max (Bane) 3-2.

• Losers finals: GGA|Max (Bane) eliminated AK|Salt Face (Harley Quinn) 3-2.

• Winners finals: GEC|Forever King (Batman) beat GGA|Max (Bane) 3-2.

• Losers semi-finals: AK|Salt Face (Harley Quinn) eliminated AK|Harold (Flash) 3-2.

• AK|Salt Face (Harley Quinn) eliminated AK|Pig of the Hutt (Zod) 3-2.

• AK|Harold (Flash) eliminated AK|Elite Goomba (Wonder Woman) 3-1.

• Winners semi-finals: GGA|Max (Bane) beat AK|Pig of the Hutt (Zod) 3-1.

• Winners semi-finals: GEC|Forever King (Batman) beat AK|Harold (Flash) 3-1.

• AK|Salt Face (Harley Quinn) eliminated GGA|16-Bit (Catwoman) 3-0.

• AK|Elite Goomba (Wonder Woman, Superman) eliminated GGA|PimpimJim (Lex Luthor, Hawkgirl) 3-2.

Project M - Top 8 battle log


• Grand finals: EMP|Mew2King (Fox) eliminated Chad (Zero Suit Samus, Mario) 3-0.

• Losers finals: Chad (Zero Suit Samus) eliminated Iori (Bowser, Marth, Captain Falcon) 3-0.

• Winners finals: EMP|Mew2King (Fox) beat Chad (Zero Suit Samus) 3-0.

• Losers semi-finals: Iori (Captain Falcon) eliminated Nite (Marth) 3-1.

• Nite (Wolf, Marth) eliminated Mr. Pickle (Wario) 3-2.

• Iori (Captain Falcon) eliminated KOKingPin (King Dedede, Donkey Kong, Ganondorf) 3-0.

• Winners semi-finals: EMP|Mew2King (Mewtwo) beat Nite (Wolf, Marth) 3-0.

• Winners semi-finals: Chad (Zero Suit Samus) beat Iori (Link, Captain Falcon) 3-0.

• Mr. Pickle (Wario) eliminated J00t (Mr. Game & Watch, Luigi) 3-2.

• KOKingPin (King Dedede) eliminated PB&J (Kirby, Fox) 3-0.

Dead or Alive 5 Ultimate - Top 8 battle log


• Grand finals: Sweet Revenge (Gen Fu) eliminated Shade Swifteye (Hayate) 3-2.

• Losers finals: Shade Swifteye (Hayate) eliminated AFD|Requiem (Helena) 3-0.

• Winners finals: Sweet Revenge (Gen Fu) beat Shade Swifteye (Kasumi, Hayate) 3-0.

• Losers semi-finals: AFD|Requiem (Helena) eliminated Chosen1 (Brad Wong) 2-0.

• Chosen1 (Rig, Brad Wong) eliminated Dallaz (Hayabusa) 2-1.

• AFD|Requiem (Helena) eliminated J.D.E. (Kasumi) 2-0.

• Winners semi-finals: Shade Swifteye (Kasumi) beat GG|Chosen1 (Brad Wong) 2-0.

• Winners semi-finals: Sweet Revenge (Gen Fu) beat AFD|Requiem (Helena) 2-1.

• J.D.E. (Kasumi) eliminated MaxNinja (Momiji) 2-1.

• Dallaz (Hayabusa) eliminated Bushido (Kokoro) 2-0.

Super Smash Bros. Melee - Top 8 battle log


• Grand finals: EMP|Mew2King (Sheik, Marth) eliminated Chad (Pikachu, Falco) 3-0.

• Losers finals: Chad (Pikachu) eliminated Iori (Sheik, Peach) 3-0.

• Winners finals: EMP|Mew2King (Sheik) beat Chad (Pikachu, Falco) 3-0.

• Losers semi-finals: Iori (Dr. Mario, Sheik, Captain Falcon) eliminated Nite (Marth, Falco) 3-1.

• Iori (Dr. Mario, Ganondorf) eliminated SS|S0ft (Jigglypuff) 3-0.

• Nite (Marth) eliminated J00t (Captain Falcon) 3-0.

• Winners semi-finals: EMP|Mew2King (Sheik) beat Iori (Dr. Mario, Marth, Ganondorf) 3-0.

• Winners semi-finals: Chad (Pikachu) beat J00t (Captain Falcon, Mr. Game & Watch) 3-0.

• SS|S0ft (Jigglypuff) eliminated Myzteck (Falco) 3-1.

• Nite (Falco) eliminated Ron-a-roni (Falco) 3-1.

KiT schedule



Click image for larger version

Live streams provided by PandaxGaming, Sixfortyfive, SmashStudios, and KiTRevival. Some results from EMP|TriForce.

Load comments (104)