Winter Brawl 8 results, stream archive and battle logs ft. Justin Wong, GamerBee, IFC Yipes, Dieminion, Sanford Kelly and more

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • February 23, 2014 at 6:32 p.m. PST

Updated with final results: This story has been updated with final results for multiple games.

Big E Gaming is kicking off the 8th installment of their Winter Brawl tournament series today in Essington, Pennsylvania. The event will run from February 21 - 23; the stream is currently live with casuals, and the tournament will begin soon.

The games being played at this major include Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Killer Instinct, Injustice: Gods Among Us, Guilty Gear XX Accent Core Plus R, Tekken Tag Tournament 2, Soul Calibur 5, Dead or Alive 5 Ultimate, King of Fighters 13, Persona 4 Arena, and BlazBlue: Chrono Phantasma.

AVM|GamerBee, EG|Justin Wong, EG|Ricky Ortiz, EMP|IFC Yipes, FNEX|K-Brad, EMP|Sanford Kelly, EMP|Dieminion, CTRL|RayRay, CTRL|Flux, PIE|Zeus, XAN|DJ Huoshen, BIFU|Winrich, EG|fLoE, TA|Moons, AG|Native Impact, RG|Rico Suave, BIFU|Insaynne, EMP|JRosa, DSC|Veloc1raptor, RPD|Alex Smith, AG|Demon Hyo, AG|LuckyD, TS|Footblat and many more are expected to compete this weekend.

Today, the team tournaments for SSF4 AE v2012, UMvC3, Killer Instinct, and Injustice will be taking place. Hit the jump to check out the live video feed.


Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Results


1. EMP|Dieminion (Guile)
2. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
3. FNEX|K-Brad (Cammy)
4. EG|Justin Wong (Rufus)
5. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim, Rose)
5. RG|Rico Suave (Abel, M. Bison)
7. PIE|Zeus (Vega)
7. AVM|GamerBee (Adon)

9. AG|LuckyD (Dhalsim)
9. EMP|Sanford Kelly (Oni, Sagat)
9. PIE|Smug (Dudley)
9. Kelvin Jeon (Makoto)
13. EMP|Flocker (Cammy)
13. RPD|Alex Smith (Abel)
13. EMP|DragonGod (Ibuki)
13. Coin Up|Ludovic (Chun-Li)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
2. EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye)
3. CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel | Others)
4. EMP|IFC Yipes (Nova, Dr. Strange, Spencer)
5. CTRL|Unknown (Wesker, Sentinel, C. Viper)
5. CTRL|Flux (Zero, Vergil, Dante)
7. XAN|DJ Huoshen (Felicia, Super-Skrull, Taskmaster | Others)
7. SBN|RandomFiend (Nova, Spencer, Dr. Doom)

9. Angel Baez (Trish, Magneto, Dr. Doom)
9. BIFU|Coach Steve (Nova, Dr. Doom, Spencer)
9. KPB|Punisher (Hawkeye, Iron Fist, Rocket Raccoon)
9. BT|MarlinPie (C. Viper, Dr. Doom, Amaterasu)
13. Mac Neverdrop (Vergil, Dante, Zero)
13. EMP|Crazy Joe (C. Viper, Dante, Strider)

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. NYCFab (Bob, Miguel)
2. TP|Fighting GM (Lee, Violet)
3. E4|Skye (Jun, Asuka)
4. PI|Loc (Feng, Jin)
5. Real Law (Forest Law, Lars)
5. DevilHimself (Jinpachi, Yoshimitsu)
7. Sin (Marshall Law, Paul)
7. LordSavior (Lee, Kazuya)

Injustice: Gods Among Us — Results


1. EMP|KDZ (Superman, Wonder Woman)
2. RG|Sonic Fox (Batgirl)
3. Emperor Zyphox (The Flash)
4. EMP|Tom Brady (Aquaman)
5. EMP|DarthArma (Batman)
5. Viking303 (Zod)
7. Emperor Jupiter (Martian Manhunter)
7. AK|Ironsword (Raven)

Dead or Alive 5: Ultimate — Results


1. Mc Kwiggle (Christie, Rachel)
2. RG|Sonic Fox (Rachel, Christie)
3. AFD|Requiem (Helena, Lei Fang)
4. Jaegar (Rig)
5. FC|Blackburry (Rachel, Kokoro, Christie)
5. UGS|Dragon KP (Kasumi)
7. Repoman (Hayate)
7. Ninjaguy 446 (Helena)

BlazBlue: Chronophantasma — Results


1. SKD (Ragna)
2. Lich (Relius, Hazama)
3. Lord Knight (Valkenhayn, Kokonoe)
4. Psykotik (Carl)
5. BrkrDv (Rachel)
5. NAS (Bullet)
7. Mynus (Litchi)
7. Bill307 (Kagura)

Soul Calibur 5 — Results


1. AVN|Cross of Ravens (Algol)
2. Sandman (Viola, Sigefried)
3. Sporko (Voldo) 4. Ninjaguy 446 (Viola)
5. FA|IAdoreBunnies (Ezio, Ivo)
5. AVN|The Assassin (Ezio)
7. Zeroeffct (Leixia)
7. TAS|Malice (Pyrrha Omega, Patroklos, Pyrrha)

Killer Instinct — Results


1. RG|Rico Suave (Thunder)
2. EG|Justin Wong (Sabrewulf)
3. KPB|Dreamcrusher (Sabrewulf)
4. EG|fLoE (Sadira)
5. KineticOrochi (Glacius)
5. Orso (Glacius)
7. Deviljin (Glacius)
7. RG|Sonic Fox (Sadira)

King of Fighters 13 - Results


1. LDA|Romance
2. Shadow780
3. Merkilo
4. T2A|Diaphone
5. Laika
5. DJ Mirror
7. XAN|DJ Huoshen
7. CP

Teams and exhibition results


3v3 teams Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 - Results


1st place - Team EG/AVM
- AVM|GamerBee (Adon)
- EG|Justin Wong (Rufus)
- EG|fLoE (Yang)

2nd place - Team RG AG
- AG|Glitch (Rufus)
- TS|Arturo Sanchez (Rose)
- RG|Rico Suave (Abel)

3rd place - Team Black History Month
- FNEX|K-Brad (Cammy)
- EMP|Sanford Kelly (Sagat)
- UVG|Noel Brown (Vega)

4th place - Team Korea
- AG|LuckyD (Dhalsim)
- TS|Min (E. Honda)
- Kelvin Jeon (Makoto)

3v3 teams Ultimate Marvel vs. Capcom 3 - Results


1st place - Team CTRL EMP
- CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel)
- CTRL|Flux (Zero, Vergil, Dante)
- FNEX|K-Brad (Dante, Trish, Vergil)

2nd place - Team KPBHappyBday Sean A
- Cosmos (Morrigan, Dr. Doom, Strider)
- Punisher (Hawkeye, Iron Fist, Rocket Raccoon)
- RFiend (Nova, Spencer, Dr. Doom)

3rd place - Team Airtag
- Vada (Spencer, Wesker, Hawkeye)
- Oscar (Zero, Dr. Doom, Vergil)
- GeoBraun (Spider-Man, Dr. Doom, Hawkeye)

4th place - Team Planters
- EMP|JRosa (Morrigan, Dr. Doom, Strider)
- EMP|Crazy Joe (C. Viper, Dante, Strider)
- TS|Fooblat (Hulk, Haggar, Dr. Doom)

3v3 teams Injustice: Gods Among Us - Results


1st place - 2 Guys and a Hot Dog
- Sonic Fox
- Relaxed State
- JonNitti

2nd place - Team RG
- 7L
- RG|Rico Suave
- Jupiter

3rd place - Team Scumbags
- GRRR
- Ronald Rogan
- King Jamez

GamerBee vs. Zeus FT7 exhibition SSF4 AE v2012 - Results


AVM|GamerBee (Adon)   — ● ● ● ● ○ ● 5
EMP|Sanford Kelly (Oni) — ○ ○ ○ ○ ● ○ 1

AVM|GamerBee (Adon) — ● ● ● ● ● ● ● 7
PIE|Zeus (Vega)            — ○ ○ ○ ○ ○ ○ ○ 0

● Win
○ Loss

Battle logs


Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 Top 8 battle log


• Losers finals: EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated FNEX|K-Brad (Cammy) 3-1.

• Winners finals: EMP|Dieminion (Guile) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus) 3-2.

• Losers semi-finals: FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated EG|Justin Wong (Rufus) 2-0.

• EG|Justin Wong (Rufus) eliminated TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) 2-0.

• FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated RG|Rico Suave (Abel) 2-1.

• TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) eliminated PIE|Zeus (Vega) 2-1.

• FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated AVM|GamerBee (Adon) 2-1.

• Winners semi-finals: EMP|Dieminion (Guile) beat EG|Justin Wong (Rufus) 2-0.

• Winners semi-finals: EG|Ricky Ortiz (Rufus) beat RG|Rico Suave (Abel, M. Bison) 2-0.

Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 Top 32 battle log


• TS|Arturo Sanchez (Rose) eliminated Kelvin Jeon (Makoto) 2-1.

• AVM|GamerBee (Adon) eliminated PIE|Smug (Dudley) 2-1.

• PIE|Zeus (Vega) eliminated EMP|Sanford Kelly (Oni) 2-1.

• RG|Rico Suave (Abel) beat TS|Arturo Sanchez (Rose) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) beat EMP|Sanford Kelly (Oni) 2-0.

• FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated AG|LuckyD (Dhalsim) 2-1.

• EMP|Dieminion (Guile) beat PIE|Smug (Dudley) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) beat FNEX|K-Brad (Cammy) 2-0.

• AG|LuckyD (Dhalsim) eliminated EMP|Flocker (Cammy) 2-0.

• AVM|GamerBee (Adon) eliminated EMP|DragonGod (Ibuki) 2-0.

• PIE|Zeus (Vega) eliminated RPD|Alex Smith (Abel) 2-0.

• Kelvin Jeon (Makoto) eliminated Coin Up Ludovic (Chun-Li) 2-1.

• PIE|Zeus (Vega) eliminated AG|Glitch (Rufus) 2-1.

• RG|Rico Suave (Abel) beat AVM|GamerBee (Adon) 2-1.

• EMP|Sanford Kelly (Sagat) beat EMP|Flocker (Cammy) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) beat AG|LuckyD (Dhalsim) 2-0.

• TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) beat PIE|Poem (Balrog) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) beat AG|Glitch (Rufus) 2-0.

• EMP|Dieminion (Guile) beat Desert Dweller (Guile) 2-0.

• PIE|Smug (Dudley) beat Kelvin Jeon (Makoto) 2-0.

• FNEX|K-Brad (Cammy) beat RPD|Alex Smith (Abel) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 Top 8 battle log


• Grand finals, second set: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye) 3-0.

• Grand finals, first set: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye) 3-1.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated CTRL|RayRay (Ryu, Sentinel, Magneto) 3-1.

• Winners finals: EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye) beat EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) 3-0.

• Losers semi-finals: CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) eliminated EMP|IFC Yipes (Nova, Dr. Strange, Spencer) 3-1.

• CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) eliminated CTRL|Unknown (Wesker, Sentinel, C. Viper) 3-1.

• EMP|IFC Yipes (Nova, Dr. Strange, Spencer) eliminated CTRL|Flux (Zero, Vergil, Dante) 3-1.

• CTRL|Flux (Zero, Vergil, Dante) eliminated XAN|DJ Huoshen (Felicia, Super-Skrull, Taskmaster) 3-0.

• CTRL|Unknown (Wesker, Sentinel, C. Viper) eliminated SBN|RandomFiend (Nova, Spencer, Dr. Doom) 3-0.

• Winners semi-finals: EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye) beat CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) 3-2.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat EMP|IFC Yipes (Nova, Dr. Strange, Spencer) 3-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 Top 32 battle log


• SBN|RandomFiend (Nova, Spencer, Dr. Doom) eliminated BT|MarlinPie (C. Viper, Dr. Doom, Amaterasu) 3-1.

• XAN|DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmaster) eliminated KPB|Punisher (Hawkeye, Iron Fist, Rocket Raccoon) 3-1.

• CTRL|Flux (Zero, Vergil, Dante) eliminated BIFU|Coach Steve (Nova, Dr. Doom, Spencer) 3-0.

• CTRL|RayRay (Magneto, Dr. Doom, Sentinel) beat XAN|DJ Huoshen (Felicia, Super-Skrull, Taskmaster) 3-1.

• CTRL|Unknown (Wesker, Sentinel, C. Viper) eliminated Angel Baez (Trish, Magneto, Dr. Doom) 3-0.

• EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye) beat BIFU|Coach Steve (Nova, Spencer, Dr. Doom) 3-0.

• SBN|RandomFiend (Nova, Spencer, Dr. Doom) eliminated EMP|Crazy Joe (C. Viper, Dante, Strider) 3-1.

• EMP|IFC Yipes (Nova, Dr. Strange, Spencer) beat Angel Baez (Magneto, Trish, Dr. Doom) 3-0.

• KPB|Punisher (Hawkeye, Iron Fist, Rocket Raccoon) eliminated Mac Neverdrop (Zero, Dante, Vergil) 3-1.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat BT|MarlinPie (C. Viper, Dr. Doom, Amaterasu) 3-0.

• XAN|DJ Huoshen (Felicia, Super-Skrull, Taskmaster) beat TA|Moons (Nova, M.O.D.O.K., Amaterasu) 3-2.

• CTRL|Unknown (Wesker, Sentinel, C. Viper) eliminated Diaphone (Zero, Morrigan, Vergil) 3-1.

• EMP|Crazy Joe (C. Viper, Dante, Strider) eliminated KPB|Cosmos (Morrigan, Dr. Doom, Strider) 3-2.

• Mac Neverdrop (Zero, Dante, Vergil) eliminated Ham|Andy G (Zero, Dante, Vergil) 3-2.

• CTRL|RayRay (Ryu, Magneto, Sentinel) beat EMP|Crazy Joe (C. Viper, Dante, Strider) 3-0.

• BT|MarlinPie (C. Viper, Dr. Doom, Amaterasu) beat Ham|Andy G (Zero, Dante, Vergil) 3-2.

• EMP|IFC Yipes (Dr. Strange, Nova, Spencer) beat CTRL|Flux (Zero, Vergil, Dante) 3-0.

• Angel Baez (Trish, Magneto, Dr. Doom) beat UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix) 3-1.

• BIFU|Coach Steve (Nova, Spencer, Dr. Doom) beat MeepisCheap (Zero, Dante, Strider) 3-0.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat TFA|OMG itz Andre (Wesker, Magneto, Vergil) 3-0.

• EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye) beat Epic Fayle (Thor, Dormammu, Dr. Doom) 3-0.

Tekken Tag Tournament 2 Top 8 battle log


• Grand finals, second set: NYCFab (Bob, Miguel) eliminated TP|Fighting GM (Lee, Violet) 3-2.

• Grand finals, first set: TP|Fighting GM (Lee, Violet) beat NYCFab (Bob, Miguel) 3-2.

• Losers finals: TP|Fighting GM (Lee, Violet) eliminated E4|Skye (Jun, Asuka) 3-0.

• Winners finals: NYCFab (Bob, Miguel) beat TP|Fighting GM (Lee, Violet) 3-0.

• Losers semi-finals: E4|Skye (Jun, Asuka) eliminated PI|Loc (Feng, Jin) 2-1.

• PI|Loc (Feng, Jin) eliminated Real Law (Forest Law, Lars) 2-1.

• E4|Skye (Jun, Asuka) eliminated DevilHimself (Jinpachi, Yoshimitsu) 2-0.

• Real Law (Forest Law, Lars) eliminated Sin (Marshall Law, Paul) 2-0.

• DevilHimself (Jinpachi, Yoshimitsu) eliminated LordSavior (Lee, Kazuya) 2-1.

• Winners semi-finals: NYCFab (Bob, Miguel) beat E4|Skye (Jun, Asuka) 2-0.

• Winners semi-finals: TP|Fighting GM (Lee, Violet) beat PI|Loc (Feng, Jin) 2-1.

Injustice: Gods Among Us Top 8 battle log


• Grand finals, first set: EMP|KDZ (Superman) beat RG|Sonic Fox (Batgirl) 3-0.

• Losers finals: EMP|KDZ (Superman) eliminated Emperor Zyphox (The Flash) 3-2.

• Winners finals: RG|Sonic Fox (Batgirl) beat EMP|KDZ (Wonder Woman) 3-0.

• Losers semi-finals: Emperor Zyphox (The Flash) eliminated EMP|Tom Brady (Aquaman) 2-0.

• Emperor Zyphox (The Flash) eliminated EMP|DarthArma (Batman) 2-1.

• EMP|Tom Brady (Aquaman) eliminated Viking303 (Zod) 2-1.

• Winners semi-finals: EMP|KDZ (Wonder Woman) beat EMP|DarthArma (Batman) 2-1.

• Winners semi-finals: RG|Sonic Fox (Batgirl) beat EMP|Tom Brady (Aquaman) 2-0.

• Emperor Zyphox (The Flash) eliminated Emperor Jupiter (Martian Manhunter) 2-1.

• Viking303 (Zod) eliminated AK|Ironsword (Raven) 2-1.

Dead or Alive 5: Ultimate Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Mc Kwiggle (Christie) elimianted RG|Sonic Fox (Christie, Rachel) 3-2.

• Losers finals: RG|Sonic Fox (Christie) eliminated AFD|Requiem (Helena, Lei Fang) 3-2.

• Winners finals: Mc Kwiggle (Christie) beat AFD|Requiem (Helena) 3-0.

• Losers semi-finals: RG|Sonic Fox (Rachel, Christie) eliminated Jaegar (Rig) 2-1.

• Jaegar (Rig) eliminated FC|Blackburry (Rachel, Christie) 2-1.

• RG|Sonic Fox (Christie) eliminated UGS|Dragon KP (Kasumi) 2-0.

• Winners semi-finals: AFD|Requiem (Helena) beat UGS|Dragon KP (Kasumi) 2-0.

• Winners semi-finals: Mc Kwiggle (Rachel) beat FC|Blackburry (Rachel, Kokor) 2-0.

• Jaegar (Rig) eliminated Ninjaguy 446 (Helena) 2-0.

• RG|Sonic Fox (Rachel, Christie) eliminated Repoman (Hayate) 2-1.

BlazBlue: Chronophantasma Top 8 battle log


• Grand finals, first set: SKD (Ragna) eliminated Lich (Hazama) 3-1.

• Losers finals: Lich (Relius, Hazama) eliminated Lord Knight (Valkenhayn) 3-2.

• Losers semi-finals: Lord Knight (Kokonoe) eliminated Psykotik (Carl) 2-1.

• Winners finals: SKD (Ragna) beat Lich (Hazama, Relius) 3-0.

• Lord Knight (Kokonoe) eliminated BrkrDv (Rachel) 2-0.

• Psykotik (Carl) eliminated NAS (Bullet) 2-0.

• BrkrDv (RacheL) eliminated Mynus (Litchi) 2-0.

• Psykotik (Carl) eliminated Bill307 (Kagura) 2-0.

• Winners semi-finals: SKD (Ragna) beat Lord Knight (Valkenhayn) 2-1.

• Winners semi-finals: Lich (Relius) beat NAS (Bullet) 2-0.

Soul Calibur 5 Top 8 battle log


• Grand finals, first set: AVN|Cross of Ravens (Algol) eliminated Sandman (Viola) 3-0.

• Losers finals: Sandman (Viola) eliminated Sporko (Voldo) 3-0.

• Losers semi-finals: Sandman (Viola) eliminated Ninjaguy 446 (Viola) 3-0.

• Ninjaguy 446 (Viola) eliminated FA|IAdoreBunnies (Ivy, Ezio) 3-2.

• Sandman (Siegfried) eliminated AVN|The Assassin (Ezio) 3-0.

• Winners finals: AVN|Cross of Ravens (Algol) beat Sporko (Voldo) 3-0.

• Sandman (Viola) eliminated Zeroeffct (Leixia) 3-1.

• FA|IAdoreBunnies (Ivy, Ezio) eliminated TAS|Malice (Pyrrha Omega, Patroklos, Pyrrha) 3-1.

• Winners semi-finals: AVN|Cross of Ravens (Algol) beat Ninjaguy 446 (Viola) 3-2.

• Winners semi-finals: Sporko (Voldo) beat AVN|The Assassin (Ezio) 3-2.

Killer Instinct Top 8 battle log


• Grand finals, second set: RG|Rico Suave (Thunder) eliminated EG|Justin Wong (Sabrewulf) 3-0.

• Grand finals, first set: RG|Rico Suave (Thunder) beat EG|Justin Wong (Sabrewulf) 3-0.

• Losers finals: RG|Rico Suave (Thunder) eliminated KPB|Dreamcrusher (Sabrewulf) 3-2.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Sabrewulf) beat KPB|Dreamcrusher (Sabrewulf) 3-2.

• Losers semi-finals: EG|fLoE (Sadira) eliminated KineticOrochi (Glacius) 2-1.

• RG|Rico Suave (Thunder) beat Orso (Glacius) 2-0.

• KineticOrochi (Glacius) eliminated Deviljin (Glacius) 2-0.

• Orso (Glacius) eliminated RG|Sonic Fox (Sadira) 2-0.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Sabrewulf) beat RG|Rico Suave (Thunder) 2-1.

• Winners semi-finals: KPB|Dreamcrusher (Sabrewulf) beat EG|fLoE (Sadira) 2-0.

Event schedule


Stream schedule, all times EST:

Game schedule:


Click images for larger versions

Streams provided by Team Spooky (main), TS|Arturo Sanchez, Bifuteki (2nd stream), The Kombat Network (MK and Injustice), Kick Punch Block.

Some results submitted by RonaldRogan.

Load comments (132)