VS Fighting 4 tournament results, battle logs and stream archive feat. Luffy, Ryan Hart, Dieminion, Alioune, Problem X, Valmaster, WhiteBl4ck and more

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • August 24, 2014 at 9:13 a.m. PDT

Updated with final results: This story has been updated with finals day results, battle logs and a stream archive.


The latest Capcom Pro Tour premier event is taking place this weekend in Birmingham, England. Being a premier event, this means that the winner of the Ultra Street Fighter 4 tournament here gets a guaranteed spot at Capcom Cup later this year.

Notable players expected to attend include MD|Luffy, DIG|Ryan Hart, Dieminion, BCN|Alioune, CG|Problem X, GL|Valmaster, CDV|WhiteBl4ck, BX3|Phenom, UM|ImStillDaDaddy, Cuongster and more.

The main event is the Ultra Street Fighter 4 tournament, but the event also has tournaments running for Tekken Tag Tournament 2, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Injustice: Gods Among Us, BlazBlue: Chronophantasma and Super Street Fighter 2: Turbo.

You can find the livestream below.


Ultra Street Fighter 4 — Results


1. GL|Valmaster (Chun-Li)
2. MD|Luffy (Rose)
3. CG|Problem X (C. Viper)
4. DIG|Ryan Hart (Sagat)
5. LLL|MBR (Akuma)
5. UM|ImStillDaDaddy (Guile)
7. Andreas (Rufus)
7. BSC|Blaydon Ryu (Ryu)

9. RIZE|Pro Fluke (El Fuerte)
9. F-Word (Ibuki)
9. Twitch|Dieminion (Guile)
9. BX3|Phenom (M. Bison)
13. CDV|Will2Pac (C. Viper)
13. Demulant (Sagat)
13. MBA|Fuzzy (Poison)
13. CDV|Cuongster (Yun, E. Honda)

17. BCN|Alioune (Juri, Cammy)
17. TRUE|Apollo Steed
17. Cobelcog
17. BX3|Veggey (Zangief, Yun)
17. Juni
17. W3D|EruXiahou
17. ED|Rudi
17. Twitch|VicTheSlik (M. Bison)

25. MBA|Sprint (Elena)
25. NLG|ArmDevil
25. ED|Jinty
25. LLL|Prey (Balrog)
25. Quaka
25. Nicola Whelan
25. GxC|Damascus (Ibuki)
25. LaDOSE TKR

Ultra Street Fighter 4 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: GL|Valmaster (Chun-Li) eliminated MD|Luffy (Rose) 3-1.

• Grand finals, first set: MD|Luffy (Rose) beat GL|Valmaster (Chun-Li) 3-1.

• Losers finals: MD|Luffy (Rose) eliminated CG|Problem X (C. Viper9 2-0.

• Losers semi-finals: CG|Problem X (C. Viper) eliminated DIG|Ryan Hart (Sagat) 2-0.

• DIG|Ryan Hart (Sagat) eliminated UM|ImStillDaDaddy (Guile) 2-0.

• CG|Problem X (C. Viper) eliminated LLL|MBR (Akuma) 2-0.

• Winners finals: GL|Valmaster (Chun-Li) beat MD|Luffy (Rose) 2-1.

• CG|Problem X (C. Viper) eliminated BSC|Blaydon Ryu (Ryu) 2-0.

• DIG|Ryan Hart (Sagat) eliminated Andreas (Rufus) 2-0.

• Winners semi-finals: GL|Valmaster (Chun-Li) beat LLL|MBR (Akuma) 2-0.

• Winners semi-finals: MD|Luffy (Rose) beat UM|ImStillDaDaddy (Guile) 2-1.

Ultra Street Fighter 4 — Notable matches battle log


• DIG|Ryan Hart (Sagat) eliminated BX3|Phenom (M. Bison).

• BX3|Phenom (M. Bison) eliminated CDV|Cuongster (Yun) 2-0.

• CG|Problem X (C. Viper) eliminated F-Word (Ibuki) 2-0.

• BSC|Blaydon Ryu (Ryu) eliminated RIZE|Pro Fluke (El Fuerte) 2-1.

• Andreas (Rufus) eliminated Twitch|Dieminion (Guile) 2-1.

• F-Word (Ibuki) eliminated Demulant (Sagat) 2-1.

• UM|ImStillDaDaddy (Guile) beat BSC|Blaydon Ryu (Ryu) 2-0.

• GL|Valmaster (Chun-Li) beat Twitch|Dieminion (Guile) 2-0.

• RIZE|Pro Fluke (El Fuerte) eliminated CDV|Will2Pac (C. Viper) 2-1.

• MD|Luffy (Rose) beat CG|Problem X (C. Viper) 2-0.

• LLL|MBR (Akuma) beat DIG|Ryan Hart (Sagat) 2-0.

• Demulon (Sagat) eliminated BX3|Veggey (Zangief, Yun) 2-0.

• CDV|Will2Pac (C. Viper) eliminated BCN|Alioune (Cammy) 2-1.

• DIG|Ryan Hart (Sagat) beat BX3|Phenom (M. Bison) 2-0.

• UM|ImStillDaDaddy (Guile) beat RIZE|Pro Fluke (El Fuerte) 2-0.

• LLL|MBR (Akuma) beat CDV|Cuongster (Yun) 2-1.

• GL|Valmaster (Chun-Li) beat Andreas (Rufus).

• BSC|Blaydon Ryu (Ryu) beat BCN|Alioune 2-0.

• CG|Problem X (C. Viper) beat BX3|Veggey (Zangief) 2-0.

• MD|Luffy (Rose) beat F-Word (Ibuki) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. Twitch|Dieminion (Morrigan, Viewtiful Joe, Dr. Strange)
2. 1up Miles (Zero, Dr. Doom, Vergil)
3. CDV|WhiteBl4ck (Magneto, Dante, Dr. Doom)
4. LLL|Doom Domain (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
5. Spartan Throne (Wolverine, Dormammu, Iron Fist)
5. Carlos (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
7. BCN|Alioune (Magneto, Morrigan, Phoenix)
7. Mr. O'Florinn

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Twitch|Dieminion (Morrigan, Viewtiful Joe, Dr. Strange) eliminated 1up Miles (Zero, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• Losers finals: 1up Miles (Zero, Dr. Doom, Vergil) eliminated CDV|WhiteBl4ck (Magneto, Dante, Dr. Doom) 3-1.

• Winners finals: Twitch|Dieminion (Morrigan, Viewtiful Joe, Dr. Strange) beat 1up Miles (Zero, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• Losers semi-finals: CDV|WhiteBl4ck (Magneto, Dante, Dr. Doom) eliminated LLL|Doom Domain (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• CDV|WhiteBl4ck (Magneto, Dante, Dr. Doom) eliminated Carlos (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• LLL|Doom Domain (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated Spartan Throne (Wolverine, Dormammu, Iron Fist) 3-1.

• LLL|Doom Domain (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated Mr. O'Florinn.

• Carlos (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated BCN|Alioune (Magneto, Morrigan, Phoenix) 3-2.

• Winners semi-finals: 1up Miles (Zero, Dr. Doom, Vergil) beat CDV|WhiteBl4ck (Magneto, Dante, Dr. Doom) 3-0.

• Winners semi-finals: Twitch|Dieminion (Morrigan, Viewtiful Joe, Dr. Strange) beat Spartan Throne (Wolverine, Dormammu, Iron Fist) 3-0.

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. Real Menace (Devil Jin, Bob)
2. MBA|Roo Kang (Roger Jr., Bob | Others)
3. CKT|AZYG4LYFE (True Ogre, Lee)
4. ED|Shimma (Marshall Law, Forest Law)
5. DIG|Ryan Hart (Heihachi, Kazuya)
5. MBA|Inferno Kong (Ancient Ogre, True Ogre)
7. MBA|Kamen Rider (Asuka, Jun | Others)
7. ED|XAI (Marshall Law, Forest Law | Others)

Tekken Tag Tournament 2 — Top 8 battle log


• Real Menace (Devil Jin, Bob) eliminated MBA|Roo Kang (Roger Jr., Bob) 3-1.

• Losers finals: MBA|Roo Kang (Roger Jr., Bob) eliminated CKT|AZYG4LYFE (True Ogre, Lee) 3-0.

• MBA|Roo Kang (Roger Jr., Bob) eliminated DIG|Ryan Hart (Heihachi, Kazuya) 3-1.

• Winners finals: Real Menace (Devil Jin, Bob) beat CKT|AZYG4LYFE (True Ogre, Lee) 3-0.

• ED|Shimma (Marshall Law, Forest Law) eliminated ED|XAI (Marshall Law, Forest Law | Jun, Marshall Law) 3-1.

• MBA|Inferno Kong (Ancient Ogre, True Ogre) eliminated MBA|Kamen Rider (Asuka, Jun | Unknown, Jun) 3-1.

• Winners semi-finals: CKT|AZYG4LYFE (True Ogre, Lee) beat DIG|Ryan Hart (Heihachi, Kazuya) 3-0.

• Winners semi-finals: Real Menace (Devil Jin, Bob) beat MBA|Roo Kang (Roger Jr., Alex) 3-0.

Schedule



Click images for larger versions

All times listed are UTC +0.

For more information, visit the official VS Fighting homepage.
Load comments (139)