NorCal Regionals 2014 results, stream archive and battle logs ft. Justin Wong, PR Balrog, K-Brad, Infiltration, Filipino Champ, Ricky Ortiz and more

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • April 20, 2014 at 10 p.m. PDT

Update: This story has been updated with final results for all days of NorCal Regionals 2014.

The second premier event of Capcom Pro Tour is finally upon us, namely NorCal Regionals 2014, and the lineup is stacked.

Games set to headline the event include Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Super Smash Bros. Melee, Killer Instinct and King of Fighters 13.

There's no shortage of top players, either. Big names expected to attend the event include EG|Justin Wong, EG|PR Balrog, EG|K-Brad, Infiltration, RG|Filipino Champ, EG|Ricky Ortiz, Mike Ross, AS|Reynald, BE|KaneBlueRiver and many, many more.

Stream duties are being handled by Team Spooky, CapcomFighters, iPlaywinner and NYCFurby.

Hit the jump to check out the live stream and event schedule.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Results


1. EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu)
2. Infiltration (Akuma, Chun-Li, Oni)
3. EG|Justin Wong (Rufus)
4. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
5. EG|K-Brad (Cammy)
5. YBK|Jayce the Ace (C. Viper)
7. Snake Eyez (Zangief)
7. LU|Alex Valle (Ryu)

9. Mike Ross (E. Honda, Sagat, Blanka)
9. MMG|Julio (Yun)
9. pH|Hoodaman (E. Honda)
9. Alex Myers (Sakura)
13. iPeru (El Fuerte)
13. BJ Unchained (Cody)
13. pH|LPN (Cammy)
13. NGL|Marq Teddy (Guy)

17. fLoE (Rufus, Sagat, Yang)
17. DSC|Veloc1raptor (Gouken)
17. NGL|Brentt (Rufus)
17. Dirty Paws (Hakan)
17. Kelvin Jeon (Makoto)
17. EMP|NuckleDu (Guile, Cammy)
17. 801 Strider (Abel, Evil Ryu)
17. MMG|GDragon (Guy)

25. Disabel (E. Honda)
25. Nubi (Gen)
25. TS|Arturo Sanchez (Rose, Dhalsim)
25. 420HeyZeus775 (Adon)
25. NGL|Chris (Ken)
25. MMG|El Cubano Loco (Vega)
25. SRK|Kineda (Akuma)
25. Tremendoh Ro (Blanka)

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: EG|PR Balrog (Balrog) eliminated Infiltration (Akuma) 3-1.

• Grand finals, first set: EG|PR Balrog (Balrog) beat Infiltration (Akuma) 3-0.

• Losers finals: EG|PR Balrog (Evil Ryu) eliminated EG|Justin Wong (Rufus) 2-1.

• Losers semi-finals: EG|Justin Wong (Rufus) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-1.

• Winners finals: Infiltration (Akuma) beat EG|PR Balrog (Balrog) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) eliminated YBK|Jayce the Ace (C. Viper) 2-1.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated EG|K-Brad (Cammy) 2-1.

• YBK|Jayce the Ace (C. Viper) eliminated LU|Alex Valle (Ryu) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated Snake Eyez (Zangief) 2-1.

• Winners semi-finals: EG|PR Balrog (Balrog) beat EG|K-Brad (Cammy) 2-1.

• Winners semi-finals: Infiltration (Akuma) beat EG|Justin Wong (Rufus) 2-0.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Top 16 battle log


• YBK|Jayce the Ace (C. Viper) eliminated Alex Myers (Sakura) 2-1.

• LU|Alex Valle (Ryu) eliminated pH|Hoodaman (E. Honda) 2-1.

• Snake Eyez (Zangief) eliminated MMG|Julio (Yun) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated Mike Ross (E. Honda) 2-1.

• EG|PR Balrog (Balrog) beat LU|Alex Valle (Ryu) 2-1.

• EG|K-Brad (Cammy) beat YBK|Jayce the Ace (C. Viper) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-1.

• Infiltration (Oni) beat Snake Eyez (Zangief) 2-1.

• Alex Myers (Sakura) eliminated NGL|Marq Teddy (Guy) 2-1.

• pH|Hoodaman (E. Honda) eliminated pH|LPN (Cammy) 2-1.

• MMG|Julio (Yun) eliminated BJ Unchained (Cody) 2-0.

• Mike Ross (E. Honda, Blanka) eliminated iPeru (El Fuerte) 2-1.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Top 32 battle log


• Mike Ross (Sagat, E. Honda) eliminated fLoE (Rufus, Sagat) 2-1.

• iPeru (El Fuerte) eliminated DSC|Veloc1raptor (Gouken) 2-1.

• BJ Unchained (Cody) eliminated NGL|Brentt (Rufus).

• MMG|Julio (Yun) eliminated Dirty Paws (Hakan).

• pH|Hoodaman (E. Honda) eliminated Kelvin Jeon (Makoto).

• pH|LPN (Cammy) eliminated EMP|NuckleDu (Guile).

• Alex Myers (Sakura) eliminated 801 Strider (Abel).

• NGL|Marq Teddy (Guy) eliminated MMG|GDragon (Guy).

• EG|PR Balrog (Balrog) beat Mike Ross (Sagat) 2-1.

• LU|Alex Valle (Ryu) beat iPeru (El Fuerte) 2-0.

• YBK|Jayce the Ace (C. Viper) beat BJ Unchained (Cody) 2-1.

• MMG|GDragon (Guy) eliminated Tremendoh Ro (Blanka).

• Alex Myers (Sakura) eliminated SRK|Kineda (Akuma).

• EMP|NuckleDu (Guile) eliminated MMG|El Cubano Loco (Vega).

• Kelvin Jeon (Makoto) eliminated NGL|Chris (Ken).

• Dirty Paws (Hakan) eliminated 420HeyZeus775 (Adon).

• NGL|Brentt (Rufus) eliminated TS|Arturo Sanchez (Rose).

• DSC|Veloc1raptor (Gouken) eliminated Nubi (Gen).

• fLoE (Yang) eliminated Disabel (E. Honda).

• EG|K-Brad (Cammy) beat MMG|Julio (Yun) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) beat pH|Hoodaman (E. Honda) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) beat pH|LPN (Cammy) 2-0.

• Snake Eyez (Zangief) beat 801 Strider (Abel) 2-0.

• Infiltration (Chun-Li) beat NGL|Marq Teddy (Guy) 2-1.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Notable matches in pools


• Alex Myers (Sakura) eliminated Ghostal (Cammy) 2-1.

• MMG|GDragon (Guy) eliminated Will Power (Dee Jay) 2-1.

• SRK|Kineda (Akuma) eliminated Demon Los (M. Balrog) 2-0.

• EG|PR Balrog (Balrog) beat Tremendoh Ro (Blanka) 2-0.

• iPeru (El Fuerte) beat Alex Myers (Sakura) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) beat MMG|GDragon (Guy) 2-0.

• LU|Alex Valle (Ryu) beat SRK|Kineda (Akuma) 2-1.

• EMP|NuckleDu (Cammy) eliminated CCG|Air (Ryu) 2-0.

• YBK|Jayce the Ace (C. Viper) beat Ramin (Abel) 2-0.

• BJ Unchained (Cody) beat CCG|Air (Ryu) 2-1.

• EG|K-Brad (Cammy) beat Kelvin Jeon (Makoto) 2-0.

• Kelvin Jeon (Makoto) beat GG|Sherryjenix (C. Viper) 2-0.

• BJ Unchained (Cody) beat EMP|NuckleDu (Guile) 2-0.

• Kelvin Jeon (Makoto) beat MRN|Marn (Dudley, C. Viper) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
2. UGC|Cloud805 (Zero, Vergil, Dante)
3. RG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix)
4. BT|Clockw0rk (Dr. Doom, Vergil, Strider)
5. EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
5. MMG|Apologyman (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull)
7. TS|NerdJosh (Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
7. EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante)

9. KillerKai (Zero, Taskmaster, Vergil | Others)
9. UGC|Paradigm (Haggar, Dormammu, Dr. Doom | Others)
9. MC|XSK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil)
9. MRN|Marn (Zero, Vergil, Strider)
13. UGS|Neo (Magneto, Dr. Doom, Phoenix)
13. The Problem (Magneto, Dr. Doom, Vergil)
13. 1ATK|Infrit (Nova, Spencer, Sentinel | Others)
13. Falcomist (Nova, Dormammu, Dr. Doom)

17. Clegg Madness (Wolverine, Spencer, Akuma)
17. CFD|Hi I'm Nastyy (Captain America, Iron Man, Super-Skrull)
17. CJ Showstopper (Magneto, Dr. Doom, Vergil)
17. 949|Wentinel (Wesker, Dormammu, Magneto)
17. BananaMan
17. MC|KBeast (C. Viper, Magneto, Dante)
17. BE|KaneBlueRiver (Hulk, Haggar, Sentinel)
17. SMH|Darryn (Nova, Spencer, Hawkeye)

25. MC|X-Ray (Magneto, Dr. Doom, Amaterasu)
25. Shadow 9471 (Nova, Spencer, Dr. Strange)
25. Trumpet (Captain America, Vergil, Strider)
25. PSG|Quackbot (Hulk, Sentinel, Haggar)
25. LLND (Chris, Dante, Hsien-Ko)
25. Shorty
25. Bloody Picture
25. Rusty Shackleford (Amaterasu, Morrigan, Phoenix)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated UGC|Cloud805 (Zero, Vergil, Dante) 3-2.

• Grand finals, first set: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat UGC|Cloud805 (Zero, Vergil, Dante) 3-1.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated RG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-0.

• Winners finals: UGC|Cloud805 (Zero, Vergil, Dante) beat RG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-1.

• Losers semi-finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) 3-0.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated MMG|Apologyman (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) 3-0.

• BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) eliminated EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• Winners semi-finals: UGC|Cloud805 (Zero, Vergil, Dante) beat EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) 3-2.

• Winners semi-finals: RG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom. Phoenix) beat EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• MMG|Apologyman (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) eliminated EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) 3-2.

• BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) eliminated TS|NerdJosh (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 16 battle log


• BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) eliminated MRN|Marn (Zero, Vergil, Strider) 3-2.

• EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) eliminated UGC|Paradigm (Haggar, Dormammu, Dr. Doom) 3-2.

• TS|NerdJosh (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated MC|XSK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• MMG|Apologyman (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) eliminated KillerKai (Zero, Taskmaster, Vergil | Zero, Vergil, Strider) 3-0.

• TS|NerdJosh (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated Falcomist (Nova, Dormammu, Dr. Doom) 3-1.

• MRN|Marn (Zero, Vergil, Strider) eliminated 1ATK|Infrit (Nova, Spencer, Dr. Doom | Nova, Spencer, Sentinel) 3-1.

• EG|K-Brad (Dante, Trish, Vergil) eliminated The Problem (Magneto, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• MMG|Apologyman (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) eliminated UGS|Neo (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-0.

• UGC|Cloud805 (Zero, Vergil, Dante) beat BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) 3-1.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat MC|XSK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat KillerKai (Zero, Taskmaster, Vergil) 3-1.

• RG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) beat UGC|Paradigm (Haggar, Rocket Raccoon, Arthur) 3-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 32 battle log


• MMG|Apologyman (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) eliminated Clegg Madness (Wolverine, Spencer, Akuma).

• Falcomist (Nova, Dormammu, Dr. Doom) eliminated SMH|Darryn (Nova, Spencer, Hawkeye).

• TS|NerdJosh (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated BE|KaneBlueRiver (Hulk, Haggar, Sentinel).

• 1ATK|Infrit (Nova, Spencer, Sentinel) eliminated MC|KBeast (C. Viper, Magneto, Dante).

• MRN|Marn (Zero, Vergil, Strider) eliminated BananaMan.

• The Problem (Magneto, Dr. Doom, Vergil) eliminated 949|Wentinel (Wesker, Dormammu, Magneto).

• EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) eliminated CJ Showstopper (Magneto, Dr. Doom, Vergil).

• UGS|Neo (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) eliminated CFD|Hi I'm Nastyy (Captain America, Iron Man, Super-Skrull).

• Falcomist (Nova, Dormammu, Dr. Doom) eliminated Rusty Shackleford (Amaterasu, Morrigan, Phoenix).

• TS|NerdJosh (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated Bloody Picture.

• 1ATK|Infrit (Nova, Spencer, Sentinel) eliminated Shorty.

• The Problem (Magneto, Dr. Doom, Vergil) eliminated LLND (Chris, Dante, Hsien-Ko).

• BT|Clockw0rk (Strider, Dr. Doom, Vergil) beat MMG|Apologyman (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) 3-2.

• UGC|Cloud805 (Zero, Vergil, Dante) beat UGS|Neo (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-2.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat 949|Wentinel (Wesker, Dormammu, Magneto) 3-0.

• EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat MRN|Marn (Zero, Vergil, Strider) 3-1.

• BananaMan eliminated PSG|Quackbot (Hulk, Sentinel, Haggar).

• EG|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) eliminated Trumpet (Captain America, Vergil, Strider).

• CFD|Hi I'm Nastyy (Captain America, Iron Man, Super-Skrull) eliminated Shadow 9471 (Nova, Spencer, Dr. Strange).
.


• Clegg Madness (Wolverine, Spencer, Akuma) eliminated MC|X-Ray (Magneto, Dr. Doom, Amaterasu).

• KillerKai (Zero, Taskmaster, Vergil) beat MC|KBeast (C. Viper, Magneto, Dante) 3-0.

• RG|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) beat SMH|Darryn (Nova, Spencer, Hawkeye) 3-1.

• UGC|Paradigm (Haggar, Dormammu, Dr. Doom) beat BE|KaneBlueRiver (Hulk, Haggar, Sentinel) 3-2.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Notable matches in pools


• UGS|Neo (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) beat TS|NerdJosh (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• BT|Clockw0rk (Dr. Doom, Vergil, Strider) beat Falcomist (Nova, Dormammu, Dr. Doom) 3-1.

• MMG|Apologyman (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) beat Rusty Shackleford (Amaterasu, Morrigan, Phoenix) 3-2.

• UGC|Cloud805 (Zero, Vergil, Dante) beat HB|YLT Cole (Nova, Vergil, Dr. Strange) 3-2.

• CJ Showstopper (Magneto, Dr. Doom, Vergil) beat fLoE (Wolverine, Dr. Doom, Vergil | Nemesis, Wesker, Strider) 3-0.

• PSG|Quackbot (Hulk, Sentinel, Haggar) eliminated CFD|DayOne (Taskmaster, Dormammu, Dr. Doom) 3-0.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat Minato (Wolverine, Vergil, Dante) 3-0.

• MC|XSK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil) beat Erick Green (Wesker, Dormammu, Strider) 3-0.

• 949|Wentinel (Wesker, Dormammu, Magneto) beat PSG|Quackbot (Hulk, Sentinel, Haggar) 3-0.

• Erick Green (Wesker, Dormammu, Strider) beat 1ATK|Infrit (Nova, Spencer, Sentinel) 3-1.

Super Smash Bros. Melee — Results


1. MIOM|PewPewU (Marth, Fox)
2. Shroomed (Dr. Mario, Sheik, Marth)
3. MIOM|SFAT (Fox)
4. HomeMadeWaffles (Falco, Fox)
5. Silentspectre (Captain Falcon)
5. MIOM|Scar (Captain Falcon)
7. MIOM|Hyuga (Jigglypuff)
7. Lucien (Sheik)

Super Smash Bros. Melee — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: MIOM|PewPewU (Fox) eliminated Shroomed (Sheik, Marth) 3-1.

• Grand finals, first set: Shroomed (Dr. Mario, Sheik) beat MIOM|PewPewU (Marth, Fox) 3-1.

• Losers finals: Shroomed (Dr. Mario) eliminated MIOM|SFAT (Fox) 2-0.

• Winners finals: MIOM|PewPewU (Marth) beat MIOM|SFAT (Fox) 2-0.

• Losers semi-finals: Shroomed (Dr. Mario) eliminated HomeMadeWaffles (Falco) 2-0.

• HomeMadeWaffles (Fox, Falco) eliminated MIOM|Scar (Captain Falcon) 2-1.

• Shroomed (Sheik, Dr. Mario) eliminated Silentspectre (Captain Falcon) 2-0.

• Winners semi-finals: MIOM|SFAT (Fox) beat HomeMadeWaffles (Falco) 2-0.

• Winners semi-finals: MIOM|PewPewU (Fox) beat Shroomed (Sheik) 2-0.

• Silentspectre (Captain Falcon) eliminated Lucien (Sheik) 2-0.

• MIOM|Scar (Captain Falcon) eliminated MIOM|Hyuga (Jigglypuff) 2-0.

BlazBlue: Chronophantasma — Results


1. Pain (Kokonoe)
2. 2GB Combo (Relius)
3. MMG|Apologyman (Hakumen)
4. Solex (Kagura)

BlazBlue: Chronophantasma — Top 4 battle log


• Grand finals, first set: Pain (Kokonoe) eliminated 2GB Combo (Relius) 3-0.

• Losers finals: 2GB Combo (Relius) eliminated MMG|Apologyman (Hakumen) 3-2.

• Losers semi-finals: MMG|Apologyman (Hakumen) eliminated Solex (Kagura) 2-1.

• Winners finals: Pain (Kokonoe) beat 2GB Combo (Relius) 3-1.

Street Fighter 3: 3rd Strike Online Edition — Results


1. EG|Justin Wong (Chun-Li)
2. EG|Ricky Ortiz (Chun-Li, Ken)
3. Rom (Yang)
4. Bessu (Yun)

Street Fighter 3: 3rd Strike — Top 4 battle log


• Grand finals, second set: EG|Justin Wong (Chun-Li) eliminated EG|Ricky Ortiz (Ken) 2-0.

• Grand finals, first set: EG|Justin Wong (Chun-Li) beat EG|Ricky Ortiz (Ken) 2-0.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Chun-Li) eliminated Rom (Yang) 2-1.

• Losers semi-finals: EG|Justin Wong (Chun-Li) eliminated Bessu (Yun) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Chun-Li) beat Rom (Yang) 2-0.

Super Street Fighter 2 Turbo Tournament of Legends qualifier — Results


1. LU|Alex Valle (Ryu)
2. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim)
3. ultracombo (O. Sagat)

Super Street Fighter 2: Turbo — Top 3 battle log


• Grand finals, first set. LU|Alex Valle (Ryu) eliminated TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) 4-0.

• Losers finals: TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) eliminated ultracombo (Sagat) 3-2.

• Winners finals: LU|Alex Valle (Ryu) beat TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) 3-0.

King of Fighters 13 — Results


1. AS|Reynald (Duo Lon, Mr. Karate, Kim)
2. BE|KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice)
3. AS|4Leaf (Mature, Leona, Athena)
4. Kinetix (Kim, Mr. Karate, Chin)
5. MF|Ziwa (Mr. Karate, Benimaru, EX Iori | Others)
5. AS|Giby (Kyo, Ralf, Takuma)
7. Heavy Arms (Joe, Mr. Karate, Chin)
7. HB|TrophyClub (K', Hwa, Chin)

King of Fighters 13 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: AS|Reynald (Duo Lon, Mr. Karate, Kim) eliminated BE|KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice) 3-0.

• Losers finals: BE|KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice) eliminated AS|4Leaf (Mature, Leona, Athena) 2-0.

• Winners finals: AS|Reynald (Duo Lon, Mr. Karate, Kim) beat AS|4Leaf (Leona, Athena, Shen) 2-0.

• Losers semi-finals: BE|KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice) eliminated Kinetix (Kim, Mr. Karate, Chin) 2-0.

• Kinetix (Kim, Mr. Karate, Chin) eliminated AS|Giby (Kyo, Ralf, Takuma) 2-0.

• BE|KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice) eliminated MF|Ziwa (Mr. Karate, Benimaru, EX Iori) 2-1.

• Kinetix (Kim, Mr. Karate, Chin) eliminated HB|TrophyClub (K', Hwa, Chin) 2-0.

• Winners semi-finals: AS|4Leaf (Mature, Leona, Athena) beat MF|Ziwa (Mr. Karate, Benimaru, EX Iori | King, Benimaru, EX Iori) 2-1.

• BE|KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice) eliminated Heavy Arms (Joe, Mr. Karate, Chin) 2-0.

• Winners semi-finals: AS|Reynald (Duo Lon, Mr. Karate, Kim) beat AS|Giby (Kyo, Ralf, Takuma) 2-0.

Killer Instinct — Results


1. Grimmz (Jago)
2. EG|Justin Wong (Sabrewulf)
3. Gutter Magic (Thunder)
4. EG|PR Balrog (Orchid)
5. FRQ|Steeeeeeve (Sabrewulf)
5. pH|Hoodaman (Sabrewulf)
7. LCD (Jago)
7. Intergration (Jago, Orchid)

Killer Instinct — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: Grimmz (Jago) eliminated EG|Justin Wong (Sabrewulf) 3-1.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Sabrewulf) eliminated Gutter Magic (Thunder) 3-1.

• Winners finals: Grimmz (Jago) beat Gutter Magic (Thunder) 3-1.

• Losers semi-finals: EG|Justin Wong (Sabrewulf) eliminated EG|PR Balrog (Orchid) 2-0.

• EG|PR Balrog (Orchid) eliminated pH|Hoodaman (Sabrewulf) 2-0.

• EG|Justin Wong (Sabrewulf) eliminated FRQ|Steeeeeeve (Sabrewulf) 2-0.

• FRQ|Steeeeeeve (Sabrewulf) eliminated Intergration (Jago, Orchid) 2-0.

• pH|Hoodaman (Sabrewulf) eliminated LCD (Jago) 2-1.

• Winners semi-finals: Gutter Magic (Thunder) beat EG|PR Balrog (Orchid) 2-1.

• Winners semi-finals: Grimmz (Jago) beat EG|Justin Wong (Sabrewulf) 2-0.

Dead or Alive 5: Ultimate — Results


1. AFD|HajinShinobi
2. Punishere
3. Koompbala
4. AFD|Requiem
5. Galen the Wise
5. Madian
7. AFD|Prince Adon
7. TSP|Timtastic

Street Fighter X Tekken v2013 — Results


1. EMP|NuckleDu (Guile, Zangief)
2. EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li)
3. pH|LPN (Cammy, Lars | Hwoarang, Juri)
4. pH|TZA (Law, Chun-Li)
5. iLLiterate (Hwoarang, Law)
5. PrinceK (Vega, Nina)
7. ZeroHour
7. LU|Alex Valle (Yoshimitsu, Lars)

Street Fighter X Tekken v2013 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: EMP|NuckleDu (Guile, Zangief) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) 3-1.

• Losers finals: EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) eliminated pH|LPN (Cammy, Lars | Hwoarang, Juri) 2-1.

• Losers semi-finals: pH|LPN (Cammy, Lars) eliminated pH|TZA (Law, Chun-Li) 2-0.

• Winners finals: EMP|NuckleDu (Guile, Zangief) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) 2-0.

• pH|LPN (Cammy Lars) eliminated iLLiterate (Hwoarang, Law) 2-0.

• pH|TZA (Law, Chun-Li) eliminated PrinceK (Vega, Nina) 2-0.

• pH|LPN (Cammy, Lars) eliminated LU|Alex Valle (Yoshimitsu, Lars) 2-0.

• pH|TZA (Law, Chun-Li) eliminated ZeroHour.

• Winners semi-finals: EG|Ricky Ortiz (Chun-Li, Rufus) beat iLLiterate (Hwoarang, Law) 2-0.

• Winners semi-finals: EMP|NuckleDu (Guile, Zangief) beat PrinceK (Vega, Nina).

Exhibitions


Ultra Street Fighter 4 exhibition match


A Ultra Street Fighter 4 exhibition match was played between Combofiend and Infiltration.

Exhibition match battle log


• Infiltration (Rolento) beat Combofiend (Hugo) 3-1.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 East Coast vs. West Coast 3v3 exhibition


1. East Coast — TS|Sabin (Dhalsim), EMP|NuckleDu (Akuma), EG|K-Brad (Cammy)
2. West Coast — EG|PR Balrog (Evil Ryu), YBK|Jayce the Ace (C. Viper), iPeru (El Fuerte)

• [East Coast] EG|K-Brad (Cammy) eliminated YBK|Jayce the Ace (C. Viper) 2-1.

• [West Coast] YBK|Jayce the Ace (C. Viper) eliminated [East Coast] TS|Sabin (Dhalsim) 2-0.

• [East Coast] EG|K-Brad (Cammy) eliminated iPeru (El Fuerte) 2-0.

• [West Coast] YBK|Jayce the Ace (C. Viper) eliminated [East Coast] EMP|NuckleDu (Akuma) 2-0.

• [East Coast] TS|Sabin (Dhalsim) eliminated [West Coast] EG|PR Balrog (Evil Ryu) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 exhibition matches


A first-to-7 exhibition match was played between MMG|ApologyMan and UGC|Cloud805.

MMG|ApologyMan (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) — ● ○ ○ ● ○ ● ● ○ ○ ● ● ● 7
UGC|Cloud805 (Zero, Dante, Vergil)                              — ○ ● ● ○ ● ○ ○ ● ● ○ ○ ○ 5

Event schedule


Sunday
6:00 PM — Super Street Fighter IV: AE ver. 2012 – Top 16 Grand Finals

Load comments (278)