Texas Showdown 2014 results, battle logs and stream archives ft. Justin Wong, PR Balrog, ChrisG, K-Brad, Noel Brown, and more

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • April 6, 2014 at 7:09 p.m. PDT

Updated: This story has been updated with final results for Texas Showdown 2014.

Texas Showdown 2014 kicks off today in Houston, Texas, and will run from April 4 - 6. A myriad of games will be played this weekend, and this tournament marks the next stop of the Capcom Pro Tour 2014.

EG|Justin Wong, EG|PR Balrog, EG|K-Brad, GG|NYChrisG, UVG|Noel Brown, MLSwear, AB|Joe Love, AB|Nashfan. AB|Chaotix, WTHamad, and more are expected to compete this weekend.

Additionally, Ultra Street Fighter 4 will be available at the event for public testing. A special USF4 exhibition will also be taking place on Sunday, before the Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 finals.

If you'd like to follow along with the matches, you can find the brackets over on the Texas Showdown Challonge page.

Hit the jump to check out the live streams.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Results


1. EG|Justin Wong (Rufus)
2. EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu)
3. EG|K-Brad (Cammy)
4. DL|Camel Toe (Fei Long)
5. MC|XsK Samurai (Ryu)
5. PxG|Integra (Ken)
7. LU|Alex Valle (Ryu)
7. AB|Nashfan (Chun-Li)

9. AB|Joe Love (Cody)
9. DL|Fourwude (Akuma)
9. AB|Chaotix (Dudley)
9. GG|NYChrisG (Sakura, Abel)
13. Tommy Gunz (Seth)
13. MA|Swagner (Cammy)
13. GOL|Krucial B (E. Honda)
13. HDB|Ferris (M. Bison, Blanka)

17. PxG|Xi (Ryu)
17. UG|Flash House (Blanka)
17. Nabisco Sir Grooveitude (Adon)
17. Hyper Surge (Dhalsim)
17. MLSwear (Hakan)
17. PHS|Juices (Dee Jay)
17. PxG|Broly Legs (Chun-Li)
17. FNATIC|Perfect Legend (Akuma, Yun)

25. Ranmasama (Rufus)
25. INS|Jan (Zangief)
25. GameGuys|PCutta (Sakura)
25. 3nigmatic (Balrog)
25. PandaxGaming (M. Bison)
25. Pauly Z (Ken)
25. Machete (Yang, Evil Ryu)
25. INS|Nytemare Raven (Blanka)

Top 8 battle log


• Grand finals, first set: EG|Justin Wong (Rufus) eliminated EG|PR Balrog (Balrog) 3-0.

• Losers finals: EG|PR Balrog (Evil Ryu, Balrog) eliminated EG|K-Brad (Cammy) 3-1.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Rufus) beat EG|K-Brad (Cammy) 3-0.

• Losers semi-finals: EG|PR Balrog (Balrog) eliminated DL|Camel Toe (Fei Long) 2-1.

• DL|Camel Toe (Fei Long) eliminated PxG|Integra (Ken) 2-1.

• EG|PR Balrog (Balrog) eliminated MC|XsK Samurai (Ryu) 2-0.

• DL|Camel Toe (Fei Long) eliminated AB|Nashfan (Chun-Li) 2-1.

• MC|XsK Samurai (Ryu) eliminated LU|Alex Valle (Ryu) 2-0.

• Winners semi-finals: EG|K-Brad (Cammy) beat EG|PR Balrog (Balrog, Evil Ryu) 2-1.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Rufus) beat PxG|Integra (Ken) 2-1.

Top 16 battle log


• DL|Camel Toe (Fei Long) eliminated GG|NYChrisG (Sakura) 2-0.

• AB|Nashfan (Chun-Li) eliminated AB|Chaotix (Dudley) 2-0.

• AB|Chaotix (Dudley) eliminated HDB|Ferris (M. Bison) 2-1.

• LU|Alex Valle (Ryu) eliminated DL|FourWude (Akuma) 2-0.

• GG|NYChrisG (Sakura) eliminated GOL|Krucial B (E. Honda) 2-0.

• MC|XsK Samurai (Ryu) eliminated AB|Joe Love (Cody) 2-0.

• AB|Joe Love (Cody) eliminated MA|Swagner (Cammy) 2-1.

• LU|Alex Valle (Ryu) eliminated Tommy Gunz (Seth) 2-0.

• EG|K-Brad (Cammy) beat AB|Nashfan (Chun-Li) 2-0.

• EG|PR Balrog (Balrog) beat DL|Camel Toe (Fei Long) 2-0.

• EG|Justin Wong (Rufus) beat DL|FourWude (Akuma) 2-1.

• PxG|Integra (Ken) beat MC|XsK Samurai (Ryu) 2-1.

Top 32 battle log


• AB|Chaotix (Dudley) eliminated FNATIC|Perfect Legend (Akuma, Yun) 2-0.

• HDB|Ferris (M. Bison, Blanka) eliminated PxG|Broly Legs (Chun-Li) 2-1.

• MA|Swagner (Cammy) eliminated PHS|Juices (Dee Jay) 2-1.

• GG|NYChrisG (Sakura) eliminated MLSwear (Hakan) 2-0.

• AB|Joe Love (Cody) eliminated Hyper Surge (Dhalsim) 2-1.

• GOL|Krucial B (E. Honda) eliminated Nabisco Sir Grooveitude (Adon) 2-0.

• Tommy Gunz (Seth) eliminated UG|Flash House (Blanka) 2-1.

• LU|Alex Valle (Ryu) eliminated PxG|Xi (Ryu) 2-0.

• AB|Chaotix (Dudley) eliminated INS|Nytemare Raven (Blanka) 2-1.

• GOL|Krucial B (E. Honda) eliminated Machete (Evil Ryu) 2-0.

• EG|K-Brad (Cammy) beat PxG|Xi (Ryu) 2-1.

• MA|Swagner (Cammy) eliminated Pauly Z (Ken) 2-1.

• AB|Nashfan (Chun-Li) beat UG|Flash House (Blanka) 2-0.

• EG|PR Balrog (Balrog) beat Hyper Surge (Dhalsim) 2-0.

• AB|Joe Love (Cody) eliminated PandaxGaming (M. Bison) 2-0.

• DL|Camel Toe (Fei Long) beat PHS|Juices (Dee Jay) 2-0.

• GG|NYChrisG (Sakura) eliminated 3nigmatic (Balrog) 2-0.

• DL|FourWude (Akuma) beat FNATIC|Perfect Legend (Akuma) 2-0.

• Tommy Gunz (Seth) eliminated GameGuys|PCutta (Sakura) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) beat PxG|BrolyLegs (Chun-Li) 2-0.

• LU|Alex Valle (Ryu) eliminated INS|Jan (Zangief).

• PxG|Integra (Ken) beat MLSwear (Hakan) 2-1.

• HDB|Ferris (M. Bison) eliminated Ranmasama (Rufus) 2-0.

• MC|XsK Samurai (Ryu) beat Nabisco Sir Grooveitude (Adon) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. GG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil | Others)
2. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
3. INS|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar | Others)
4. MC|XsK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil)
5. INS|AJ Tucker (Vergil, Magneto, Dante)
5. EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
7. Ranmasama (Magneto, Dormammu, Haggar)
7. INS|Buckethead (Zero, Morrigan, Dr. Doom)

9. Denial Danke (Spencer, Iron Man, Dr. Doom | Others)
9. VHS|Fiyah Liger (Hulk, Dormammu, Sentinel)
9. TDG|Oso (Chris, Taskmaster, Dr. Doom)
9. AB|Young Chow (Hawkeye, Nova, Strider)
13. DelBuster (Zero, Morrigan, Dr. Doom | Others)
13. UVG|Noel Brown (Wolverine, Dr. Doom, Phoenix | Others)
13. PxG|Xi (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
13. AB|Fonzo (Zero, Magneto, Phoenix)

Top 8 battle log


• Grand finals, first set: GG|NYChrisG (Morrigan, Magneto, Vergil) eliminated EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) 3-0.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated INS|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar) 3-2.

• Losers semi-finals: INS|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar) eliminated MC|XsK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• MC|XsK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil) eliminated EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• INS|Jan (Haggar, Sentinel, Dr. Doom) eliminated INS|AJ Tucker (Vergil, Magneto, Dante) 3-0.

• MC|XsK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil) eliminated INS|Buckethead (Zero, Morrigan, Dr. Doom) 3-0.

• Winners finals: GG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) 3-2.

• INS|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar) eliminated Ranmasama (Haggar, Dormammu, Magneto) 3-2.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• Winners semi-finals: GG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat INS|AJ Tucker (Vergil, Magneto, Dante) 3-0.

Top 16 battle log


• INS|Buckethead (Zero, Morrigan, Dr. Doom) eliminated AB|Young Chow (Hawkeye, Nova, Strider) 3-1.

• MC|XsK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil) eliminated TDG|Oso (Chris, Taskmaster, Dr. Doom) 3-2.

• INS|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar) eliminated VHS|Fiyah Liger (Hulk, Dormammu, Sentinel) 3-1.

• Ranmasama (Haggar, Dormammu, Magneto) eliminated Denial Danke (Spencer, Iron Man, Dr. Doom | Zero, Iron Man, Dr. Doom) 3-2.

• GG|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat INS|Buckethead (Zero, Morrigan, Dr. Doom) 3-0.

• MC|XsK Samurai (Magneto, Dr. Doom, Vergil) eliminated AB|Fon

• Denial Danke (Spencer, Iron Man, Dr. Doom) eliminated PxG|Xi (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• INS|AJ Tucker (Vergil, Magneto, Dante) beat TDG|Oso (Chris, Taskmaster, Dr. Doom) 3-1.

• VHS|Fiyah Liger (Hulk, Dormammu, Sentinel) eliminated UVG|Noel Brown (Viewtiful Joe, Dormammu, Dr. Doom | Wolverine, Dr. Doom, Phoenix) 3-0.

• EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat Ranmasama (Magneto, Dormammu, Haggar) 3-2.

• AB|Young Chow (Hawkeye, Nova, Strider) eliminated DelBuster (Zero, Morrigan, Dr. Doom | Zero, Dante, Vergil) 3-1.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat INS|Jan (Hulk, Shuma-Gorath, Haggar) 3-1.

Injustice: Gods Among Us — Results


1. KH|Digit (Shazam)
2. FNATIC|Perfect Legend (Doomsday, Batman, Martian Manhunter | Others)
3. KH|Scar (The Flash, Martian Manhunter)
4. KH|Matix (Deathstroke)
5. KH|Royale (Green Lantern)
5. GG|NYChrisG (Green Arrow, Scorpion)
7. KH|Syknis (Sinestro, Aquaman)
7. KH|Handy Savage (Batgirl)

Top 8 battle log


• Grand finals, first set: KH|Digit (Shazam) eliminated FNATIC|Perfect Legend (Martian Manhunter, Scorpion, Batman) 3-2.

• Losers finals: FNATIC|Perfect Legend (Batman) eliminated KH|Scar (The Flash, Martian Manhunter) 3-0.

• Losers semi-finals: KH|Scar (The Flash) eliminated KH|Matix (Deathstroke) 3-0.

• Winners finals: KH|Digit (Shazam) beat FNATIC|Perfect Legend (Batman, Doomsday, Superman) 3-0.

• KH|Matrix (Deathstroke) eliminated GG|NYChrisG (Scorpion, Green Arrow) 3-0.

• KH|Scar (The Flash) eliminated KH|Royale (Green Lantern) 3-1.

• KH|Matix (Deathstroke) eliminated KH|Handy Savage (Batgirl) 3-0.

• KH|Royale (Green Lantern) eliminated KH|Syknis (Sinestro, Aquaman) 3-0.

• Winners semi-finals: FNATIC|Perfect Legend (Martian Manhunter) beat GG|NYChrisG (Green Arrow, Scorpion) 2-0.

• Winners semi-finals: KH|Digit (Shazam) beat KH|Scar (The Flash) 3-2.

BlazBlue: Chrono Phantasma — Results


1. TS|Lord Knight (Kokonoe, Valkenhayn)
2. SG (Litchi)
3. Denial Danke (Kagura)
4. Sa Jin (Jin)
5. Pozerwolf (Hazama, Jin)
5. VEYS|Noobster (Tager)
7. TDG|Oso (Carl)
7. 4382Timez (Valkenhayn)

Top 8 battle log


• Grand finals, first set: TS|Lord Knight (Kokonoe) eliminated SG (Litchi) 3-1.

• Losers finals: SG (Litchi) eliminated Denial Danke (Kagura) 3-2.

• Winners finals: TS|Lord Knight (Kokonoe) beat SG (Litchi) 3-1.

• Losers semi-finals: Denial Danke (Kagura) eliminated Sa Jin (Jin) 2-0.

• Sa Jin (Jin) eliminated VEYS|Noobster (Tager) 2-0.

• Denial Danke (Kagura) eliminated Pozerwolf (Hazama) 2-0.

• Sa Jin (Jin) eliminated 4382Timez (Valkenhayn) 2-0.

• Denial Danke (Kagura) eliminated TDG|Oso (Carl) 2-1.

• Winners semi-finals: SG (Litchi) beat VEYS|Noobster (Tager) 2-0.

• Winners semi-finals: TS|Lord Knight (Valkenhayn) beat Pozerwolf (Hazama, Jin) 2-0.

Killer Instinct — Results


1. EG|PR Balrog (Orchid)
2. IC|MyGod88 (Sabrewulf)
3. GOL|Zaith (Jago)
4. IC|YouTuube88 (Glacius)
5. EG|Justin Wong (Sabrewulf)
5. GameGuys|Swoldier (Sadira)
7. YourDisease (Thunder)
7. GG|NYChrisG (Sabrewulf)

Top 8 battle log


• Grand finals, second set: EG|PR Balrog (Orchid) eliminated IC|MyGod88 (Sabrewulf) 3-0.

• Grand finals, first set: EG|PR Balrog (Orchid) beat IC|MyGod88 (Sabrewulf) 3-0.

• Losers finals: EG|PR Balrog (Orchid) eliminated GOL|Zaith (Jago) 3-1.

• Winners finals: IC|MyGod88 (Sabrewulf) beat GOL|Zaith (Jago) 3-0.

• Losers semi-finals: EG|PR Balrog (Orchid) eliminated IC|YouTuube88 (Glacius) 2-0.

• EG|PR Balrog (Orchid) eliminated GameGuys|Swoldier (Sadira) 2-1.

• IC|YouTuube88 (Glacius) eliminated EG|Justin Wong (Sabrewulf) 2-1.

• EG|PR Balrog (Orchid) eliminated GG|NYChrisG (Sabrewulf) 2-1.

• IC|YouTuube88 (Glacius) eliminated YourDisease (Thunder) 2-0.

• Winners semi-finals: IC|MyGod88 (Sabrewulf) beat GameGuys|Swoldier (Sadira) 2-1.

• Winners semi-finals: GOL|Zaith (Jago) beat EG|Justin Wong (Sabrewulf) 2-1.

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. GameGuys|Kor (Slim Bob, Bob)
2. Grims (Paul, Marduk | Others)
3. Overall (King, Jun)
4. Lawz Mike (Jinpachi, Dragunov)
5. DevilJim (Jun, Jaycee)
5. Gray Fox (Xiaoyu, Lei)
7. Raymond Daniel (Heihachi, Baek)
7. StormKicks (Lee, Violet)

King of Fighters 13 — Results


1. LDA|Romance (Saiki, Benimaru, Yuri)
2. Sendo (EX Kyo, Joe, Kim)
3. Don (Athena, Kim, Yuri)
4. Hellwingz (Leona, EX Kyo, Kim)
5. ON|Vicio (Leona, Mature, Vice)
5. Dera|Kiyardo (Kyo, Iori, Shen)
7. Machete (Benimaru, Robert, Mr. Karate)
7. Yomcha (Shen, King, EX Kyo)

Street Fighter X Tekken — Results


1. LU|Alex Valle (Yoshimitsu, Lars)
2. Saionide (Law, Akuma)
3. Zombie Driver (Hwoarang, Xiaoyu)
4. AzizSensei (Vega, Jin)
5. Braynestorm (Vega, Yoshimitsu)
5. Smart (Cody, Rufus)
7. Joe Shyne (Sakura, Christie)
7. Problem Child (Sagat, Kazuya)

Street Fighter 3 Third Strike — Results


1. EG|Justin Wong (Chun-Li)
2. Chris Dat (Yun, Chun-Li)
3. Markus (Ibuki)
4. LU|Alex Valle (Twelve)
5. Fubarduck (Chun-Li, Dudley)
5. Dictator (Makoto)
7. Sin (Akuma)
7. Shin (Makoto)

Guilty Gear — Results


1. GameGuys|Stone
2. MikeBoy
3. Harakiri Tiger
4. PSO2 Player
5. Harshmello
5. Chris Bailey
7. Kryan
7. MattH

Capcom vs. SNK 2 — Results


1. EG|Justin Wong
2. LU|Alex Valle
3. Leon Smith
4. Hilario
5. GameGuys|Stone
5. Ren
7. Justin Nguyen
7. YumCha

Marvel vs. Capcom 2 — Results


1. EG|Justin Wong (Storm, Sentinel, Cyclops)
2. Preppy
3. Alex-23
4. Power-DN
5. Bear
5. Ranma0005
7. Hamster
7. Vinnyman

Project M — Results


1. INS|Rayzorium (Ike)
2. Dr. Drew the Dragon (Mario, Fox, Snake)
3. GameGuys|Mojo (Fox, Link)
4. Skeith (Mario)
5. Opelousai (Diddy Kong)
5. Sintenal (Zero Suit Samus)
7. Mofro
7. Grime (Zelda)

Super Smash Bros. Melee — Results


1. GameGuys|Mojo (Fox)
2. Jake13 (Fox, Falco, Marth)
3. Dr. Drew the Dragon (Sheik)
4. BestFriendJohn (Luigi)
5. PxG|BrolyLegs (Sheik)
5. Noc (Captain Falcon)
7. Skieth (Link)
7. Albert Huang

Street Fighter Alpha 3 — Results


1. EG|Justin Wong
2. LU|Alex Valle
3. Sendo
4. GameGuys|Charlieboy
5. Hamster
5. SkumbagSkez
7. Outlaw
7. Mikeboy

Super Street Fighter 2 Turbo — Results


1. EG|Justin Wong (oSagat, Chun-Li)
2. ShotosAllDay (oSagat, oRyu)
3. Jumpsuit Jesse (Fei Long)
4. LU|Alex Valle (Ryu)
5. Est1991
5. NHC|Hadouken69

Live streams courtesy of Level|Up, PandaxGaming, I.E. Battlegrounds, TexasMelee and HoustonGameGuys. SSF2T results from STRevival.

Load comments (123)