You're not logged in | Login / Register | News Filter | Submit News

Shadowloo Showdown 2013 results and battle logs ft. Xian, Mago, Tokido, Gamerbee, Uryo, Clockw0rk, Luffy, and more

Posted by Steven 'Dreamking23' Chavez • October 13, 2013 at 2:57 a.m. PDT • Comments: 135

Updated: This story has been updated with final results, stream archive and battle logs.


Shadowloo Showdown 2013 kicks off today in Flemington Australia, and will run through out the course of the weekend. The live stream will be provided by Shadowloo HQ over on Twitch TV, and is currently live.

Tournaments for a ton of games are being played at this event including Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, King of Fighters 13, Injustice: Gods Among Us, and more.

There will also be a bevy of top level talent are expected to compete, including MCZ|Tokido, AvM|Gamerbee, MCZ|Mago, DM|Xian, FRB|Abegen, RF, Uryo, BT|Clockw0rk, Snake Eyez, WDM|Luffy, Neurosis, DJ Huoshen, Ranmasama, BubblanAB7, DM|Jackson, DM|GambleBoxer, DM|Gackt, FV|Chuan, CTRL|Trix, JDCR, and many more. For a full list of registered players, you can check out our tournament preview, here.

The Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 portion of the event doubles as a Capcom Cup qualifier. Hit the jump for the live stream.

Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 — Results


1. MCZ|Tokido (Akuma)
2. AvM|GamerBee (Adon, Yun)
3. Uryo (Sakura, C. Viper)
4. WDM|Luffy (Rose)
5. Snake Eyez (Zangief)
5. MCZ|Mago (Fei Long)
7. DM|Xian (Gen)
7. Shungoku Neurosis (M. Bison)

9. Y (Cammy)
9. DB|Toxy (Akuma)
9. LGG|Sai (Rufus)
9. FV|Chuan (Guile)
13. DM|Gackt (Fei Long)
13. DM|Gamble Boxer (Balrog)
13. ?
13. ?

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. DM|Xian (Morrigan, Magneto, Dr. Doom)
2. FRB|Abegen (Tron Bonne, Thor, She-Hulk)
3. Ranmasama (Haggar, Dormammu, Magneto)
4. MCZ|Tokido (Nova, Dr. Strange, Spencer)
5. RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
5. XAN|DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmaster)
7. SL|SolidStef (Viewtiful Joe, Frank West, Rocket Raccoon)
7. TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Dr. Doom)

9. ?
9. SL|Antman (Wesker, Vergil, Strider)
9. BT|Clockw0rk (Dr. Doom, Vergil, Strider)
9. Qamberco (M.O.D.O.K., Dr. Strange, Dr. Doom)
13. ?
13. ?
13. ATB|Valde (Zero, Dante, Vergil)
13. Omega Red (Magneto, Dr. Doom, Dormammu)

King of Fighters 13 — Results


1. DM|Xian (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate)
2. MCZ|Tokido (EX Iori, Mr. Karate, Kim)
3. WDM|Luffy (King, Mai, Vice)
4. DM|Jackson (Chin, Mr. Karate, Kim)
5. DM|Gamble Boxer (EX Kyo, EX Iori, Kim)
5. MCZ|Mago (Mr. Karate, EX Iori, Kim)
7. ON|Colonov (Duo Lon, Benimaru, Kim | Others)
7. Falco (Kensou, Clark, Ryo | Others)

Super Smash Bros. Brawl — Results


1. Tin Man (Captain Olimar)
2. Attila (Snake, Falco)
3. Tibs (Diddy Kong)

Super Smash Bros. Melee — Results


1. Dekar (Marth)
2. S.D (Falco, Marth, Others)
3. Atticus (Fox)
4. Redact (Falco)

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. JDCR (Armor King, Heihachi)
2. Luper (JACK-6, Lee)
3. Marimo (Baek, Hwoarang)
4. CTC (Eddy, Christie)
5. Daniel (Genryu, Feng)
5. JY (Kazuya, Devil Jin)
7. MCZ|Tokido (Eddy, Lars)
7. Meat (King, Armor King | Others)

Injustice: Gods Among Us — Results


1. Falco (Superman)
2. Pan1cmode (Batgirl)
3. N-megabytes (Catwoman)
4. TRP|Baxter (Green Lantern, Cyborg)
5. Ranmasama (Superman)
5. ON|Colonov (Deathstroke)
7. RG|Baraa (Superman)
7. SFF|X5star (Lex Luthor)

Virtua Fighter 5: Final Showdown — Results


1. BoS|AlexMD (Jacky)
2. BoS|Gab (Akira)
3. BoS|CM (Lei-Fei)

Battle logs


Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: MCZ|Tokido (Akuma) eliminated AvM|GamerBee (Yun) 3-0.

• Grand finals, first set: AvM|GamerBee (Yun) beat MCZ|Tokido (Akuma) 3-1.

• Losers finals: AvM|GamerBee (Adon) eliminated Uryo (C. Viper) 3-1.

• Losers semi-finals: Uryo (C. Viper) eliminated WDM|Luffy (Rose) 2-0.

• Winners finals: MCZ|Tokido (Akuma) beat AvM|GamerBee (Yun) 3-0.

• Uryo (Sakura) eliminated Snake Eyez (Zangief) 2-1.

• WDM|Luffy (Rose) eliminated MCZ|Mago (Fei Long) 2-1.

• Winners semi-finals: MCZ|Tokido (Akuma) beat Uryo (Sakura) 2-1.

• Winners semi-finals: AvM|GamerBee (Adon) beat WDM|Luffy (Rose) 2-0.

• MCZ|Mago (Fei Long) eliminated DM|Xian (Gen) 2-1.

• Snake Eyez (Zangief) eliminated Shungoku Neurosis (M. Bison) 2-0.

Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 — Top 32 battle log


• MCZ|Mago (Fei Long) eliminated Y (Cammy) 2-1.

• MCZ|Mago (Fei Long) eliminated DM|Gackt (Fei Long) 2-1.

• Shungoku Neurosis (M. Bison) eliminated DB|Toxy (Akuma) 2-0.

• Snake Eyez (Zangief) eliminated LGG|Sai (Rufus) 2-1.

• DB|Toxy (Akuma) eliminated DM|Gamble Boxer (Balrog) 2-1.

• DM|Xian (Gen) eliminated FV|Chuan (Guile) 2-1.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat Y (Cammy) 2-1.

• Uryo (Sakura) beat DM|Xian (Gen) 2-0.

• Y (Cammy) beat DM|Gamble Boxer (Balrog) 2-0.

• WDM|Luffy (Rose) beat Snake Eyez (Zangief) 2-1.

• AvM|GamerBee (Adon) beat Shungoku Neurosis (M. Bison) 2-0.

• WDM|Luffy (Rose) beat MCZ|Mago (Fei Long) 2-0.

• Snake Eyez (Zangief) beat DM|Gackt (Fei Long) 2-0.

Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 — Notable matches battle log


• MCZ|Mago (Fei Long) beat Falco (Zangief) 2-0.

• Shungoku Neurosis (M. Bison) beat LGG|Sai (Rufus) 2-0.

• WDM|Luffy (Rose) beat DB|Toxy (Akuma) 2-1.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: DM|Xian (Magneto, Morrigan, Dr. Doom) eliminated FRB|Abegen (Tron Bonne, Thor, She-Hulk) 3-0.

• Losers finals: FRB|Abegen (Tron Bonne, Thor, She-Hulk) eliminated Ranmasama (Haggar, Dormammu, Magneto) 3-0.

• Losers semi-finals: FRB|Abegen (Tron Bonne, Thor, She-Hulk) eliminated MCZ|Tokido (Nova, Dr. Strange, Spencer) 3-1.

• Winners finals: DM|Xian (Morrigan, Magneto, Dr. Doom) beat Ranmasama (Haggar, Dormammu, Magneto) 3-1.

• Losers semi-finals: MCZ|Tokido (Dr. Strange, Nova, Spencer) eliminated RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• FRB|Abegen (Tron Bonne, Thor, She-Hulk) eliminated XAN|DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmaster) 3-0.

• Winners semi-finals: DM|Xian (Morrigan, Magneto, Dr. Doom) beat MCZ|Tokido (Dr. Strange, Nova, Spencer) 3-1.

• Winners semi-finals: Ranmasama (Haggar, Dormammu, Magneto) beat FRB|Abegen (Tron Bonne, Thor, She-Hulk) 3-2.

• XAN|DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmaster) eliminated SL|SolidStef (Viewtiful Joe, Frank West, Rocket Raccoon) 3-1.

• RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Dr. Doom) 3-2.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 16 battle log


• XAN|DJ Huoshen (Vergil, Felicia, Taskmaster) eliminated SL|Antman (Wesker, Vergil, Strider) 3-1.

• TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Dr. Doom) eliminated BT|Clockw0rk (Dr. Doom, Vergil, Strider) 3-2.

• SL|Antman (Wesker, Vergil, Strider) eliminated ATB|Valde (Zero, Dante, Vergil) 3-0.

• RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated Qamberco (M.O.D.O.K., Dr. Strange, Dr. Doom) 3-0.

• MCZ|Tokido (Nova, Dr. Strange, Spencer) beat BT|Clockw0rk (Vergil, Dr. Doom, Strider) 3-2.

• Qamberco (M.O.D.O.K., Dr. Strange, Dr. Doom) eliminated Omega Red (Magneto, Dr. Doom, Dormammu) 3-0.

• DM|Xian (Morrigan, Magneto, Dr. Doom) beat SL|SolidStef (Viewtiful Joe, Frank West, Rocket Raccoon) 3-2.

• FRB|Abegen (Tron, Thor, She-Hulk) beat XAN|DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmaster) 3-2.

• Ranmasama (Haggar, Dormammu, Magneto) beat RF (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Notable matches battle log


• BT|Clockw0rk (Dr. Doom, Vergil, Strider) beat SL|Antman (Wesker, Vergil, Strider) 3-1.

• FRB|Abegen (Tron, Thor, She-Hulk) beat BubblanAB7 (Zero, Trish, Vergil | Zero, Rocket Raccoon, Vergil) 3-1.

King of Fighters 13 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: DM|Xian (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate) eliminated MCZ|Tokido (EX Iori, Mr. Karate, Kim) 3-2.

• Losers finals: MCZ|Tokido (EX Iori, Mr. Karate, Kim) eliminated WDM|Luffy (King, Mai, Vice) 2-0.

• Losers semi-finals: WDM|Luffy (Vice, Mai, King) eliminated DM|Jackson (Chin, Mr. Karate, Kim) 2-1.

• Winners finals: DM|Xian (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate) beat MCZ|Tokido (EX Iori, Mr. Karate, Kim) 2-1.

• WDM|Luffy (King, Mai, Vice) eliminated DM|Gamble Boxer (EX Kyo, EX Iori, Kim) 2-1.

• DM|Jackson (Chin, Mr. Karate, Kim) eliminated MCZ|Mago (Mr. Karate, EX Iori, Kim) 2-0.

• Winners semi-finals: DM|Xian (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate) beat DM|Gamble Boxer (EX Kyo, EX Iori, Kim) 2-0.

• Winners semi-finals: MCZ|Tokido (EX Iori, Mr. Karate, Kim) beat DM|Jackson (Chin, Mr. Karate, Kim) 2-1.

• MCZ|Mago (Mr. Karate, EX Iori, Kim) eliminated ON|Colonov (Duo Lon, Benimaru, Kim | King, Duo Lon, Benimaru) 2-0.

• WDM|Luffy (King, Mai, Vice) eliminated Falco (Kensou, Clark, Andy) 2-0.

King of Fighters 13 — Notable matches battle log


• MCZ|Mago (Mr. Karate, EX Iori, Kim) eliminated DB|Toxy (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate) 2-0.

• ON|Colonov (Duo Lon, Benimaru, Kim) eliminated BubblanAB7 (Kim, Benimaru, Ash) 2-0.

• Falco (Kensou, Clark, Ryo) eliminated LGG|Sai (EX Iori, Mai, Kim) 2-1.

• BubblanAB7 (Kim, Benimaru, Ash) eliminated Nerk (Saiki, Leona, Vice) 2-0.

• DM|Xian (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate) beat MCZ|Mago (Mr. Karate, EX Iori, Kim) 2-0.

• DM|Jackson (Chin, Mr. Karate, Kim) beat LGG|Sai (EX Iori, Mai, Kim) 2-0.

• MCZ|Mago (Mr. Karate, EX Iori, Kim) beat A1Major (EX Kyo, Yuri, Mr. Karate) 2-0.

• BubblanAB7 (Kim, Benimaru, Ash) eliminated XAN|DJ Huoshen.

• DM|Gamble Boxer (EX Kyo, EX Iori, Kim) beat ON|Colonov (King, Duo Lon, Benimaru | Duo Lon, Benimaru, Kim) 2-1.

• MCZ|Tokido (EX Iori, Mr. Karate, Kim) beat WDM|Luffy (King, Mai, Vice) 2-0.

• DM|Gamble Boxer (EX Kyo, EX Iori, Kim) beat BubblanAB7 (Kim, Benimaru, Ash).

Super Smash Bros. Brawl — Top 3 battle log


• Grand finals, first set: Tin Man (Captain Olimar) eliminated Attila (Snake) 2-0.

• Losers finals: Attila (Snake, Falco) eliminated Tibs (Diddy Kong) 2-1.

• Winners finals: Tin Man (Captain Olimar) beat Attila (Falco, Snake) 2-1.

Super Smash Bros. Melee — Top 4 battle log


• Grand finals, second set: Dekar (Marth) eliminated S.D (Falco, Marth) 3-1.

• Grand finals, first set: Dekar (Marth) beat S.D (Falco, Captain Falcon, Marth, Fox) 3-2.

• Losers finals: Dekar (Marth) eliminated Atticus (Fox) 3-1.

• Losers semi-finals: Atticus (Fox) eliminated Redact (Falco) 3-1.

Injustice: Gods Among Us — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: Falco (Superman) eliminated Pan1cmode (Batgirl) 3-1.

• Grand finals, first set: Pan1cmode (Batgirl) beat Falco (Superman) 3-1.

• Losers finals: Pan1cmode (Batgirl) eliminated N-megabytes (Catwoman) 3-2.

• Losers semi-finals: Pan1cmode (Batgirl) eliminated TRB|Baxter (Green Lantern) 3-1.

• TRB|Baxter (Green Lantern) eliminated Ranmasama (Superman).

• Winners finals: Falco (Superman) beat N-megabytes (Catwoman) 3-0.

• Ranmasama (Superman) eliminated RG|Baraa (Superman) 3-2.

• Winners semi-finals: Falco (Superman) beat TRP|Baxter (Green Lantern, Cyborg) 3-1.

• Pan1cmode (Batgirl) eliminated ON|Colonov (Deathstroke) 3-0.

• Winners semi-finals: N-megabytes (Catwoman) beat ON|Colonov (Deathstroke) 3-1.

• Pan1cmode (Batgirl) eliminated SFF|X5star (Lex Luthor) 3-0.

Virtua Fighter 5: Final Showdown — Top 3 battle log


• Grand finals, first set: BoS|AlexMD (Jacky) beat BoS|Gab (Akira) 3-0.

• Losers finals: BoS|Gab (Akira) beat BoS|CM (Lei-Fei) 3-2.

• Winners finals: BoS|AlexMD (Jacky) beat BoS|CM (Lei-Fei) 3-1.

Schedule


Sunday

4:00PM: Ultimate Marvel vs Capcom 3 – Top 8
6:00PM: Super Street Fighter IV: Arcade Edition 2012 – Top 8

All times listed above are AEDT.
For more information on who's battling it out, you can check out the pool listings for each game here.
Load comments (135)