Ultimate Fighting Game Tournament 9 results featuring ChrisG, Mike Ross, Tom Brady, KaneBlueRiver, Air, Latif and more

Posted by SFilp • May 26, 2013 at 6:58 p.m. PDT
Ultimate Fighting Game Tournament 9 results featuring ChrisG, Mike Ross, Tom Brady, KaneBlueRiver, Air, Latif and more Updated with final results: The results of Ultimate Fighting Game Tournament 9 have been added into the story after the jump.


Ultimate Fight Game Tournament 9 is now streaming from Chicago, Illinois. This is a Road to EVO 2013 event and many games will be giving EVO seeding points for its top place players. There will be a ton of games played including Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Injustice: Gods Among Us, Street Fighter X Tekken v2013 and more.

Numerous top players will be attendance including AGE|NYChrisG, EMP|Tom Brady, FNEX|Kbrad, KaneBlueRiver, Perfect Legend, RZR|Latif, BT|Viscant, EG|Floe, CCG|Air and more.

Hit the jump to check out the streams and check our tournament preview for a full rundown.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 - Top 16 results


1. LU|Alex Valle (Ryu)
2. AGE|Wolfkrone (C. Viper)
3. CEO|CJ Truth (Fei Long)
4. Mike Ross (E. Honda)
5. AGE|Flash Metroid (Gen)
5. CORN|AlucarD (Evil Ryu, Balrog)
7. AGE|NYChrisG (Sakura)
7. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim, Rose)

9. RZR|Latif (C. Viper)
9. FNEX|K-Brad (Cammy)
9. CCG|Air (Ryu)
9. Jayce The Ace (C. Viper, Yun)
13. Mean Saltine (Zangief)
13. EG|fLoE (Rufus)
13. PxG|iRedman (Guy)
13. ||Baka|| (Fei Long)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 - Top 16 results


1. AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil)
2. Ranmasama (Dormammu, Haggar, Magneto)
3. MH|Unkn0wn (Wesker, Sentinel, C. Viper)
4. KaneBlueRiver (Hulk, Haggar, Sentinel)
5. TFA|OMG itz Andre (Wesker, Magneto, Vergil)
5. DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmster)
7. CORN|JDM (Zero, Dr. Doom, Vergil)
7. BT|Viscant (Wesker, Haggar, Phoenix)

9. AB|Stone (Zero, Wesker, Dormammu)
9. Big Marcus (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull)
9. Zansam (Nova, Frank West, Rocket Raccoon)
9. Almighty LPZ (Morrigan, Viewtiful Joe, Dr. Doom)
13. Frankie G (Dante, Vergil, Magneto)
13. Denial Danke (Spencer, Iron Man, Dr. Doom)
13. IFD|Bright Side (Spider-Man, Dormammu, Dr. Doom)
13. Kinderparty (Taskmaster, Nova, Arthur)

Street Fighter X Tekken - Top 8 results


1. AGE|NYChrisG (Hwoarang, Chun-Li)
2. CoolKid (Cody, Bob)
3. CEO|CJ Truth (Law, Sagat)
4. LU|Alex Valle (Yoshimitsu, Lars)
5. AGE|Sabre (Law, Paul)
5. EG|fLoE (Jin, Guy)
7. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim, Alisa)
7. AGE|Wolfkrone (Jin, Law)

Injustice: Gods Among Us - Top 16 results


1. AGE|NYChrisG (Green Arrow)
2. Wound Cowboy (Sinestro)
3. TS|Arturo Sanchez (Green Lantern)
4. GGA|Slips (Deathstroke)
5. RDK|Godspeed (Black Adam)
5. Forever King (Batman, Raven)
7. CORN|AlucarD (Ares)
7. GGA|Dizzy (Aquman)

9. GGA|Jeremiah (Doomsday)
9. GGA|Soonk (Superman)
9. GGA|16-Bit (Killer Frost)
9. Perfect Legend (Superman, Batman)
13. TFA|Pig of the Hut (Sinestro)
13. RDK|Awesomo (Black Adam)
13. Crazy88|DJT (Green Lantern)
13. GGA|PimpimJim (Raven, Lex Luthor)

King of Fighters 13 - Top 8 results


1. AS|Reynald (EX Kyo, Kim, Chin)
2. AGE|Romance (King, Benimaru, Yuri)
3. AGE|Mario (Mai, Terry, EX Iori)
4. KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice)
5. Alphonso (Billy, Chin, Kim)
5. Samson (K', Kyo, Iori)
7. AGE|NYChrisG (Mature, King, Benimaru)
7. CCG|Air (EX Kyo, Saiki, EX Iori)

Persona 4 Arena - Top 8 results


1. BananaKen (Shadow Labrys)
2. Lord Knight (Mitsuru)
3. STF|Kurumster (Aigis)
4. Chosen Ninja (Yukiko)
5. STF|BaceTHPS (Elizabeth)
5. Dave O (Mitsuru)
7. AIAB|Kyoku (Teddie)
7. Kobayashi (Elizabeth)

Mortal Kombat 9 - Top 8 results


1. GGA|Dizzy (Johnny Cage, Kung Lao)
2. Forever King (Kenshi, Cyrax, Kung Lao, Freddy Krueger)
3. GGA|16-Bit (Kitana)
4. Crazy88|MIT (Liu Kang, Sonya)
5. Perfect Legend (Kabal, Raiden)
5. GGA|Wafflez (Smoke)
7. GGA|PimPimJim (Sektor)
7. GGA|Soonk (Kabal)

Tekken Tag Tournament 2 - Top 8 results


1. FightingGM (Lee, Violet)
2. Hongssse (Kazuya, Bruce)
3. Mateo (Jack-6, Feng)
4. Asaba (Jinpachi, Miguel)
5. CORN|LTrain Locamotive (Forest Law, Marshall Law)
5. SCA|S9Oath (Jack-6, Eddy | Others)
7. EFL|Striderx303 (Jack-6, P. Jack)
7. Jake Forskyn (Steve, Alisa)

Skullgirls - Top 8 results


1. Duckator (Valentine, Filia, Double)
2. Chilldog (Cerebella, Peacock, Filia)
3. Elda Taluda (Ms. Fortune, Cerebella)
4. AGE|NYChrisG (Ms. Fortune, Parasoul)
5. NCV (Painwheel, Parasoul)
5. WorldJem (Ms. Fortune, Peacock, Filia)
7. Brightside (Peacock, Filia)
7. Jack Shnarf (Painwheel, Double)

Darkstalkers 3 - Results


1. AI|Yeti Ghetto Slang (Sasquatch)
2. AI|Acti0n Hank (Rikuo)
3. Zombie (Q-Bee)
4. AI|Groovy (Lord Raptor)
5. AI|Ailerus (Felicia)
5. EG|fLoE (Sasquatch, Victor)
7. AI|Mathias (Talbain)
7. AI|Sonic Spear 64 (Rikuo)

Battle logs


Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 - Top 32 battle log


• LU|Alex Valle (Ryu) eliminated AGE|Wolfkrone (C. Viper) 3-0.

• AGE|Wolfkrone (C. Viper) beat LU|Alex Valle (Ryu) 3-2.

• AGE|Wolfkrone (C. Viper) eliminated CEO|CJ Truth (Fei Long) 3-2.

• AGE|Wolfkrone (C. Viper) eliminated Mike Ross (E. Honda) 2-1.

• AGE|Flash Metroid (Gen) forfeited his match against AGE|Wolfkrone (C. Viper).

• LU|Alex Valle (Ryu) beat CEO|CJ Truth (Fei Long) 3-2.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated CORN|AlucarD (Evil Ryu, Balrog) 2-0.

• AGE|Wolfkrone (C. Viper) eliminated AGE|NYChrisG (Sakura) 2-1.

• CORN|AlucarD (Evil Ryu) eliminated TS|Arturo Sanchez (Dhalsim, Rose) 2-0.

• CEO|CJ Truth (Fei Long) beat Mike Ross (E. Honda) 2-0.

• LU|Alex Valle (Ryu) beat AGE|Flash Metroid (Gen) 2-0.

• AGE|WolfKrone (C. Viper) eliminated FNEX|K-Brad (Cammy) 2-1.

• AGE|Flash Metroid (Gen) beat DLLM|Jayce The Ace (Yun, C. Viper) 2-0.

• CORN|AlucarD (Balrog) eliminated CCG|Air (Ryu) 2-0.

• FMEX|K-Brad (Cammy) eliminated EG|fLoE (Rufus) 2-0.

• AGE|NYChrisG (Sakura) eliminated RZR|Latif (C. Viper) 2-0.

• CCG|Air (Ryu) eliminated PxG|iRedman (Guy) 2-0.

• TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) eliminated Mean Saltine (Zangief) 2-0.

• CEO|CJ Truth (Fei Long) beat AGE|WolfKrone (C. Viper) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) beat RZR|Latif (C. Viper) 2-1.

• LU|Alex Valle (Ryu) beat CORN|AlucarD (Balrog, Evil Ryu) 2-0.

• AGE|NYChrisG (Sakura) eliminated ||Baka|| (Fei Long) 2-0.

• PxG|iRedman (Guy) eliminated Rex0r (Balrog) 2-0.

• TS|Arturo Sanchez (Rose, Dhalsim) eliminated AIAB|Isaac (Adon) 2-1.

• EG|fLoE (Rufus) eliminated Akuma ZX (Oni) 2-0.

• Mike Ross (E. Honda) beat PxG|iRedman (Guy) 2-0.

• CORD|AlucarD (Balrog) beat AGE|NYChrisG (Sakura) 2-0.

• AGE|WolfKrone (C. Viper) beat AIAB|Isaac (Adon) 2-1.

• CCG|Air (Ryu) eliminated DRS|Flash House (Blanka) 2-1.

• FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated TFA|German Luger (Vega) 2-0.

• Akuma ZX (Oni) eliminated Private Joker (Rufus) 2-1.

• CEO|CJ Truth (Fei Long) beat Perfect Legend (Akuma) 2-0.

• RZR|Latif (C. Viper) beat CCG|Air (Ryu) 2-0.

• DLLM|Jayce The Ace (C. Viper) beat Yanu Cerda (Cammy) 2-1.

• AGE|Flash Metroid (Gen) beat EG|fLoE (Rufus) 2-0.

• LU|Alex Valle (Ryu) beat AGE|Sabre (Sakura) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 - Top 32 battle log


• AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) eliminated Ranmasama (Dormammu, Haggar, Magneto) 3-2.

• Ranmasama (Dormammu, Haggar, Magneto) eliminated MH|Unkn0wn (Wesker, Sentinel, C. Viper) 3-2.

• AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat Ranmasama (Dormammu, Haggar, Magneto) 3-1.

• MH|Unkn0wn (Wesker, Sentinel, C. Viper) eliminated KaneBlueRiver (Hulk, Haggar, Sentinel) 3-0.

• MH|Unkn0wn (Wesker, Sentinel, C. Viper) eliminated TFA|OMG itz Andre (Wesker, Magneto, Vergil) 3-0.

• KaneBlueRiver (Hulk, Haggar, Sentinel) eliminated DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmster) 3-0.

• MH|Unkn0wn (Wesker, Sentinel, C. Viper) eliminated CORN|JDM (Zero, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmster) eliminated BT|Viscant (Wesker, Haggar, Phoenix) 3-1.

• AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat Ranmasama (Dormammu, Haggar, Magneto) 3-0.

• Ranmasama (Dormammu, Haggar, Magneto) beat TFA|OMG itz Andre (Wesker, Magneto, Vergil) 3-2.

• CORN|JDM (Zero, Dr. Doom, Dante) eliminated Almighty LPZ (Morrigan, Viewtiful Joe, Dr. Doom) 3-0.

• MH|Unkn0wn (Wesker, Sentinel, C. Viper) eliminated Zansam (Nova, Frank West, Rocket Raccoon) 3-0.

• BT|Viscant (Wesker, Haggar, Phoenix) eliminated Big Marcus (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) 3-2.

• DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmaster) eliminated AB|Stone (Zero, Wesker, Dormammu) 3-2.

• MH|Unkn0wn (Wesker, Sentinel, C. Viper) eliminated IFD|Bright Side (Spider-Man, Dormammu, Dr. Doom) 3-1.

• BT|Viscant (Zero, Dr. Doom, Phoenix) eliminated Denial Danke (Spencer, Iron Man, Dr. Doom) 3-1.

• TFA|OMG Itz Andre (Wesker, Magneto, Vergil) beat AB|Stone (Zero, Wesker, Dormammu) 3-1.

• DJ Huoshen (Felicia, Vergil, Taskmaster) eliminated Frankie G (Dante, Vergil, Magneto) 3-1.

• AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat Zansam (Nova, Frank West, Rocket Raccoon) 3-1.

• KaneBlueRiver (Hulk, Sentinel, Haggar) beat CORN|JDM (Zero, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• Ranmasama (Haggar, Dormammu, Magneto) beat Big Marcus (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) 3-0.

• Denial Danke (Spencer, Iron Man, Dr. Doom) eliminated AGE|Flash Metroid (MODOK, Dr. Strange, Dr. Doom) 3-0.

• DJ Huoshen (Felicia, Super-Skrull, Taskmaster) eliminated FNEX|K-Brad (Trish, Dante, Vergil) 3-2.

• MH|Unkn0wn (Wesker, Sentinel, C. Viper) eliminated JJJ (Morrigan, Storm, Felicia) 3-1.

• BT|Viscant (Zero, Dr. Doom, Vergil | Wesker, Haggar, Phoenix) eliminated Dekline (Dante, Trish, Vergil) 3-1.

• IFD|Bright Side (Spider-Man, Dormammu, Dr. Doom) eliminated AGW|Static Alpha (C. Viper, Rocket Raccoon, Strider) 3-1.

• AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat Frankie G (Magneto, Vergil, Dante) 3-0.

• Zansam (Nova, Frank West, Rocket Raccoon) beat FNEX|K-Brad (Dante, Trish, Vergil) 3-2.

• CORN|JDM (Zero, Dr. Doom, Vergil) beat Dekline (Dante, Trish, Vergil) 3-0.

• KaneBlueRiver (Hulk, Sentinel, Haggar) beat AGE|Flash Metroid (MODOK, Dr. Strange, Dr. Doom) 3-1.

• TFA|OMG Itz Andre (Wesker, Magneto, Vergil) beat JJJ (Storm, Morrigan, Felicia) 3-2.

• AB|Stone (Zero, Wesker, Dormammu) beat AWG|Static Alpha (C. Viper, Rocket Raccoon, Strider) 3-1.

• Big Marcus (Firebrand, Dr. Doom, Super-Skrull) beat Keits (Rocket Raccoon, Dr. Doom, Amaterasu) 3-0.

• Ranmasama (Haggar, Dormammu, Magneto) beat Kerahime~<3 (Zero, Magneto, Dr. Doom) 3-0.

Injustice: Gods Among Us - Top 8 battle log


• AGE|NYChrisG (Green Arrow) eliminated Wound Cowboy (Sinestro) 4-1.

• Wound Cowboy (Sinestro) eliminated TS|Arturo Sanchez (Green Lantern) 3-2.

• AGE|NYChrisG (Green Arrow) beat Wound Cowboy (Sinestro) 3-0.

• TS|Arturo Sanchez (Green Lantern) eliminated GGA|Slips (Deathstroke) 2-1.

• TS|Arturo Sanchez (Green Lantern) eliminated RDK|Godspeed (Black Adam) 2-0.

• Forever King (Batman) eliminated CORN|AlucarD (Ares) 2-0.

• RDK|Godspeed (Black Adam) eliminated GGA|Dizzy (Aquman) 2-0.

• AGE|NYChrisG (Green Arrow) beat TS|Arturo Sanchez (Green Lantern) 2-0.

• Woud Cowboy (Sinestro) beat GGA|Slips (Deathstroke) 2-1.

Street Fighter X Tekken v2013 - Top 8 battle log


• AGE|NYChrisG (Hwoarang, Chun-Li) eliminated CoolKid (Cody, Bob) 3-1.

• AGE|NYChrisG (Hwoarang, Chun-Li) beat CoolKid (Cody, Bob) 3-1.

• AGE|NYChrisG (Hwoarang, Chun-Li) eliminated CEO|CJ Truth (Law, Sagat) 3-0.

• AGE|NYChrisG (Hwoarang, Chun-Li) eliminated LU|Alex Valle (Yoshimitsu, Lars) 2-1.

• LU|Alex Valle (Yoshimitsu, Lars) eliminated AGE|Sabre (Law, Paul) 2-1.

• AGE|Sabre (Law, Paul) eliminated TS|Arturo Sanchez (Dhalsim, Alisa) 2-1.

• CoolKid (Cody, Bob) beat CEO|CJ Truth (Law, Sagat) 3-0.

• EG|fLoE (Jin, Rufus) eliminated AGE|Wolfkrone (Jin, Law) 2-1.

• CoolKid (Cody, Bob) beat AGE|NYChrisG (Hwoarang, Chun-Li) 2-1.

• CEO|CJ Truth (Law, Sagat) beat LU|Alex Valle (Yoshimitsu, Lars) 2-1.

King of Fighters 13 - Top 8 battle log


• AS|Reynald (EX Kyo, Kim, Chin) eliminated AGE|Romance (King, Benimaru, Yuri) 3-2.

• AS|Reynald (EX Kyo, Kim, Chin) beat AGE|Romance (King, Benimaru, Yuri) 3-1.

• AS|Reynald (EX Kyo, Kim, Maxima) eliminated AGE|Mario (Mai, Terry, EX Iori) 3-0.

• AGE|Romance (King, Benimaru, Yuri) beat AS|Reynald (EX Kyo, Kim, Maxima) 3-1.

• AGE|Mario (Mai, Terry, EX Iori) eliminated KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice) 2-1.

• AGE|Mario (Mai, Terry, EX Iori) eliminated Alphonso (Billy, Chin, Kim) 2-0.

• KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice) eliminated Samson (K', Kyo, Iori) 2-0.

• AGE|Mario (Mai, Terry, EX Iori) eliminated AGE|NYChrisG (Mature, King, Benimaru) 2-0.

• AGE|Romance (King, Benimaru, Yuri) beat Alphonso (Billy, Chin, Kim) 2-0.

• AS|Reynald (Mr. Karate, Ash, Chin) beat KaneBlueRiver (Raiden, Takuma, Vice) 2-1.

• Samson (K', Kyo, Iori) eliminated CCG|Air (EX Kyo, Saiki, EX Iori) 2-1.

Persona 4 Arena - Top 8 battle log


• BananaKen (Shadow Labrys) eliminated Lord Knight (Mitsuru) 3-1.

• Lord Knight (Mitsuru) eliminated STF|Kurumster (Aigis) 3-1.

• BananaKen (Shadow Labrys) beat Lord Knight (Mitsuru) 3-0.

• STF|Kurumster (Aigis) eliminated Chosen Ninja (Yukiko) 2-1.

• STF|Kurumster (Aigis) eliminated STF|BaceTHPS (Elizabeth) 2-1.

• Chosen Ninja (Yukiko) eliminated Dave O (Mitsuru) 2-1.

• STF|Kurumster (Aigis) eliminated AIAB|Kyoku (Teddie) 2-1.

• BananaKen (Shadow Labrys beat Chosen Ninja (Yukiko) 2-0.

• Dave O (Mitsuru) eliminated Kobayashi (Elizabeth) 2-1.

• LordKnight (Mitsuru) beat STF|BaceTHPS (Elizabeth) 2-0.

Schedule



Click image for larger version

Contributions to this story by Julio_Anima and DevilMaySpy.

Load comments (153)