South East Asia Majors 2013 results and live stream featuring Tokido, Xian, Kazunoko, Justin Wong, Mike Ross, GamerBee and more

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • June 23, 2013 at 7:26 a.m. PDT
South East Asia Majors 2013 results and live stream featuring Tokido, Xian, Kazunoko, Justin Wong, Mike Ross, GamerBee and more Updated with final results: This story has been updated with final results for the tournament.


South East Asia Majors 2013 has begun, and will have tournaments in a large variety of games. You can expect high level play in Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Street Fighter X Tekken v2013, Tekken Tag Tournament 2, King of Fighters 13, Persona 4: Arena, Soul Calibur 5, BlazBlue: Continuum Shift and more.

Players expected to show up include Tokido, Kazunoko, Justin Wong, Mike Ross, GamerBee, Xian, Leslie, Gackt, Zhi and more. Check out our preview for the full details.

Hit the jump to check out the event schedule and the two streams, courtesy of ToughCookieTV and Zhieeep.

Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 — Results


1. AvM|GamerBee (Adon)
2. DM|Xian (Gen)
3. HFK|HumanBomb (Sakura)
4. MCZ|Tokido (Akuma)
5. EG|Justin Wong (Rufus)
5. GambleBoxer (Balrog, M. Bison, Vega)
7. DM|Gackt (Fei Long)
7. Leslie (Sagat)

9. Penang@Chuan (Fei Long, Guile)
9. TWF|Ren (Ibuki)
9. Kazunoko (Yun)
9. DM|Kaiser (Yun)
13. Yubiken|SuperSantarouMan (Sagat)
13. RZR|Itabashi Zangief (Zangief)
13. Rockpon (Ibuki)
13. Tommy (Chun-Li)

Soul Calibur 5 — Results


1. RZR|Itabashi Zangief (Astaroth)
2. Zanmex (Z.W.E.I., Aeon)
3. FTGBoy (Mitsurugi)
4. Andrew (Pyrrha)

King of Fighters 13 — Results


1. TWF|Ren (EX Iori, Benimaru, Shen | EX Iori, Mr. Karate, Kim | Others)
2. MCZ|Tokido (Mr. Karate, Chin, Kim)
3. DM|Xian (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate)
4. ET (Clark, Benimaru, EX Iori)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. EG|Justin Wong (Wolverine, Spencer, Frank West | Wolverine, Storm, Akuma)
2. Kazunoko (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
3. MCZ|Tokido (Nova, Dr. Strange, Spencer | Magneto, Dr. Doom, Phoenix)
4. TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Dr. Doom)
5. SL|Solid Stef (Viewtiful Joe, Frank West, Rocket Raccoon)
5. APB|Moca (Wolverine, Spencer, Akuma)
7. DTB|ASTC Trixie (C. Viper, Wolverine, Dr. Doom)
7. DB|Somniac (Nova, Dormammu, Dr. Strange)

9. DM|Xian (Magneto, Morrigan, Dr. Doom)
9. DB|Toxy (Magneto, Dr. Doom, Vergil)
9. TCGC|Donaven (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
9. Sarto
13. SL|X (X-23, Akuma, Strider Hiryu)
13. CoolzInferno
13. C9Tay
13. dTb|MaxCarnage

Street Fighter X Tekken — Results


1. MCZ|Tokido (Dhalsim, Nina | Cammy, Nina)
2. EG|Justin Wong (Hwoarang, Chun-Li)
3. AvM|GamerBee (Chun-Li, Hwoarang)
4. Mike Ross (Blanka, Marduk)
5. Rockpon (Chun-Li, Kazuya)
5. DM|Sonic (Yoshimitsu, JACK-X | Yoshimitsu, Dhalsim)
7. TWF|Ren (Raven, JACK-X | Raven, Rufus)
7. DB|Somniac (Cammy, Ogre)

Injustice: Gods Among Us — Results


1. Rchusan (Scorpion, Joker, Batman)
2. DM|Shen Chan (Green Arrow)
3. SBK (Black Adam, Bane)
4. DM|Shen Yuan

Persona 4 Arena — Results


1. Kazunoko (Yu)
2. MCZ|Tokido (Mitsuru)
3. SEO (Yu)
4. Chichiboy (Yu)

BlazBlue: Continuum Shift Extend


Winners bracket
Beergut vs. Chichiboy

Losers bracket
Kazunoko

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. Book (Jin, Heihachi)
2. KGB Plus (Jaycee, Xiaoyu | Ogre, Jun)
3. ZF/Dreamboat/Rond (Feng, Heihachi | Kazuya, DJ)
4. Mestre Arenz (Eddy, Christie | Eddy, Jack-6)
5. R-tech (Bryan, Jack-6)
5. Aries/Bell (Jaycee, Asuka)
7. Tokido (Eddy, Lars)
7. Shadow Spirit (Nina, Jaycee)

King of Fighters 2002 UM — Results


1. ET
2. Dylan
3. De wang

Battle logs


Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 — Top 16 battle log


• Grand finals, first set: AvM|GamerBee eliminated DM|Xian 7-4.

• Losers finals: DM|Xian (Gen) eliminated HFK|HumanBomb (Sakura) 5-3.

• DM|Xian (Gen) eliminated MCZ|Tokido (Akuma) 3-2.

• Winners finals: AvM|GamerBee (Adon) beat HFK|HumanBomb (Sakura) 5-4.

• MCZ|Tokido (Akuma) eliminated EG|Justin Wong (Rufus) 3-2.

• DM|Xian (Gen) eliminated GambleBoxer (Balrog) 3-0.

• EG|Justin Wong (Rufus) eliminated DM|Gackt (Fei Long) 3-2.

• DM|Xian (Gen) eliminated Leslie (Sagat) 3-2.

• DM|Gackt (Fei Long) eliminated Penang@Chuan (Fei Long, Guile) 3-2.

• EG|Justin Wong (Rufus) eliminated TWF|Ren (Ibuki) 3-2.

• DM|Xian (Gen) eliminated Kazunoko (Yun) 3-1.

• Leslie (Sagat) eliminated DM|Kaiser (Yun) 3-2.

• HFK|HumanBomb (Sakura) beat MCZ|Tokido (Akuma) 3-1.

• Penang@Chuan (Fei Long, Guile) eliminated Yubiken|SuperSantarouMan (Sagat) 3-1.

• AvM|GamerBee (Adon) beat GambleBoxer (Balrog, M. Bison, Vega) 3-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) eliminated RZR|Itabashi Zangief (Zangief) 3-2.

• Kazunoko (Yun) eliminated Rockpon (Ibuki) 3-0.

• Leslie (Sagat) eliminated Tommy (Chun-Li) 3-2.

• AvM|GamerBee (Adon) beat DM|Gackt (Fei Long) 3-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat DM|Xian (Gen) 3-0.

• GambleBoxer (Balrog, M. Bison) beat TWF|Ren (Ibuki) 3-1.

• HFK|HumanBomb (Sakura) beat DM|Kaizer (Yun) 3-2.

Notable matches from Top 32


• Yubiken|SuperSantarouMan (Sagat) eliminated Mike Ross (E. Honda) 2-0.

• Kazunoko (Yun) eliminated Yubiken|Kim1234 (M. Bison) 2-0.

• AvM|GamerBee (Adon) beat Kazunoko (Yun) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) eliminated Yubiken|Kichijouji Ken (Ken) 2-0.

• TWF|Ren (Ibuki) beat Leslie (Sagat) 2-0.

• Tanka Tanky (Sagat) beat RZR|Itabashi Zangief (Zangief) 2-0.

• TWF|Ren (Ibuki) beat EG|Justin Wong (Rufus) 2-1.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat Mike Ross (E. Honda) 2-0.

Soul Calibur 5 — Top 4 battle log


• Grand finals, first set: RZR|Itabashi Zangief (Astaroth) eliminated Zanmex (Z.W.E.I.) 5-1.

• Losers finals: Zanmex (Aeon) eliminated FTGBoy (Mitsurugi) 3-2.

• FTGBoy (Mitsurugi) eliminated Andrew (Pyrrha) 3-1.

• Winners finals: RZR|Itabashi Zangief (Astaroth) beat Zanmex (Z.W.E.I.) 3-1.

King of Fighters 13 — Top 4 battle log


• Grand finals, first set: TWF|Ren (EX Iori, Mr. Karate, Kim | EX Iori, Shen, Mr. Karate) eliminated MCZ|Tokido (Mr. Karate, Chin, Kim) 3-1.

• Losers finals: MCZ|Tokido (Mr. Karate, Chin, Kim) eliminated DM|Xian (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate) 3-0.

• Winners finals: TWF|Ren (EX Iori, Benimaru, Shen) beat MCZ|Tokido (Mr. Karate, Chin, Kim) 3-2.

• DM|Xian (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate) eliminated ET (Clark, Benimaru, EX Iori) 2-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated Kazunoko (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 5-2.

• Losers finals: Kazunoko (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated MCZ|Tokido (Nova, Dr. Strange, Spencer) 5-3.

• MCZ|Tokido (Nova, Dr. Strange, Spencer) eliminated TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Dr. Doom) 3-2.

• MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) eliminated SL|SolidStef (Viewtiful Joe, Frank West, Rocket Raccoon) 3-0.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Spencer, Frank West | Wolverine, Storm Akuma) beat Kazunoko (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 5-4.

• TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Dr. Doom) eliminated APB|Moca (Wolverine, Spencer, Akuma) 3-1.

• MCZ|Tokido (Nova, Dr. Strange, Spencer) eliminated DTB|ASTC Trixie (C. Viper, Wolverine, Dr. Doom) 3-1.

• TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Dr. Doom) eliminated DB|Somniac (Nova, Dormammu, Dr. Strange) 3-0.

• Kazunoko (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat ABM|Moca (Wolverine, Spencer, Akuma) 3-1.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat SL|SolidStef (Viewtiful Joe, Frank West, Rockey Racoon) 3-2.

Top 16 battle log


• MCZ|Tokido (Nova, Dr. Strange, Spencer) eliminated DM|Xian (Magneto, Morrigan, Dr. Doom) 3-1.

• DTB|ASTC Trixie (Wolverine, C. Viper, Dr. Doom) eliminated DB|Toxy (Magneto, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• Kazunoko (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat DB|Toxy (Magneto, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

• DM|Xian (Magneto, Morrigan, Dr. Doom) eliminated SL|X (X-23, Akuma, Strider Hiryu) 3-2.

• ABM|Moca (Wolverine, Spencer, Akuma) beat MCZ|Tokido (Nova, Dr. Strange, Spencer) 3-2.

• TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Dr. Doom) eliminated Sarto.

• DTB|ASTC Trixie eliminated CoolzInferno.

• DB|Somniac eliminated C9Tay.

• Sarto eliminated dTb|MaxCarnage.

• SL|Solid Stef (Viewtiful Joe, Frank West, Rocket Raccoon) beat TCGC|Donaven (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Spencer, Frank West) beat TRP|Baxter (Magneto, Spencer, Dr. Doom) 3-1.

Top 32


• SL|Solid Stef (Viewtiful Joe, Frank West, Rocket Raccoon) beat DM|Xian (Magneto, Morrigan, Dr. Doom) 3-0.

Persona 4 Arena — Top 4 battle log


• Grand finals, second set: Kazunoko (Yu) eliminated MCZ|Tokido (Mitsuru) 5-1.

• Grand finals, first set: MCZ|Tokido (Mitsuru) beat Kazunoko (Yu) 5-3.

• Losers finals: MCZ|Tokido (Mitsuru) eliminated SEO (Yu) 3-0.

• MCZ|Tokido (Mitsuru) eliminated Chichiboy (Yu) 2-0.

• Winners finals: Kazunoko (Yu) beat SEO (Yu) 3-0.

Street Fighter X Tekken — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: MCZ|Tokido (Cammy, Nina) eliminated EG|Justin Wong (Hwoarang, Chun-Li) 3-1.

• Grand finals, first set: EG|Justin Wong (Chun-Li, Hwoarang) beat MCZ|Tokido (Dhalsim, Nina) 3-0.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Chun-Li, Hwoarang) eliminated AvM|GamerBee (Chun-Li, Hwoarang) 2-1.

• EG|Justin Wong (Hwoarang, Chun-Li) eliminated Mike Ross (Blanka, Marduk) 2-0.

• EG|Justin Wong (Hwoarang, Chun-Li) eliminated DM|Sonic (Yoshimitsu, JACK-X | Yoshimitsu, Dhalsim) 2-0.

• Rockpon (Chun-Li, Kazuya) eliminated TWF|Ren (Raven, JACK-X | Raven, Rufus) 2-1.

• DM|Sonic (Yoshimitsu, JACK-X) eliminated DB|Somniac (Cammy, Ogre) 2-0.

• Winners finals: MCZ|Tokido (Dhalsim, Nina) beat AvM|GamerBee (Chun-Li, Hwoarang) 2-0.

Contributions to this story by L_Z_N and Neopenny.
Load comments (130)