VxG 2013 results and stream archives, ft. ChrisG, GamerBee, IFC Yipes, PR Balrog, Dieminion, Ryan Hart and Mike Ross

Posted by Nicholas 'MajinTenshinhan' Taylor • July 28, 2013 at 2:39 p.m. PDT
VxG 2013 results and stream archives, ft. ChrisG, GamerBee, IFC Yipes, PR Balrog, Dieminion, Ryan Hart and Mike Ross UPDATE: This story has been updated with final results.

This weekend, VxG 2013 is taking place on the island of St. Maarten in the Caribbean, and will feature a number of noteworthy players battling it out in lots of different titles. The titles set to be played at the event are Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Super Smash Bros. Melee, Injustice: Gods Among Us, Street Fighter X Tekken v2013, King of Fighters 13, Tekken Tag Tournament 2, Persona 4: Arena, Mortal Kombat and Super Smash Bros. Brawl.

Among others, top players like EG|Justin Wong, AGE|NYChrisG, AvM|GamerBee, EMP|IFC Yipes, EG|PR Balrog, EMP|Dieminion, WW|Ryan Hart and Mike Ross will be attending the event, so make sure to tune in and cheer for your favorites. Streaming duties are being handled by CapcomFighters and Bifuteki.

Hit the jump to check out the live streams, and results being updated as they happen.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye | Others)
2. AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil | Others)
3. coL|Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom | Others)
4. GoldenBoyNeo (Magneto, Dr. Doom, Phoenix | Others)
5. EMP|IFC Yipes (Vergil, Dante, Magneto | Others)
5. EMP|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan)
7. EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
7. EMP|KDZ (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)

Injustice: Gods Among Us — Results


1. FNATIC|Perfect Legend (Batman, Doomsday)
2. AGE|NYChrisG (Green Arrow, Black Adam)
3. EMP|KDZ (Superman)
4. CGZ|Warchild (Black Adam)
5. GGA|Wafflez (Green Lantern)
5. EMP|CD Jr. (Flash)
7. EG|PR Balrog (Killer Frost)
7. Curbolicious (Cyborg)

Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 — Results


1. EG|PR Balrog (Balrog)
2. EMP|Dieminion (Guile)
3. AvM|GamerBee (Adon)
4. AGE|NYChrisG (Sakura)
5. WW|Ryan Hart (Sagat, Akuma)
5. FNEX|K-Brad (Cammy)
7. DPGL|DR Ray (Fei Long)
7. Mike Ross (E. Honda)

Mortal Kombat 9 — Results


1. GGA|Dizzy (Johnny Cage)
2. GGA|16-Bit (Kitana)
3. GGA|Wafflez (Smoke)
4. EMP|CD Jr. (Kabal, Kung Lao, Jax)
5. AGE|NYChrisG (Reptile)
5. Curbolicious (Kabal)
7. FNATIC|Perfect Legend (Kung Lao)
7. DK|Mitsurugi (Reptile)

Street Fighter X Tekken — Results


1. AvM|GamerBee (Chun-Li, Hwoarang)
2. EMP|Dieminion (Hwoarang, Raven | Guile, Cammy)
3. EMP|Sanford Kelly (Ken, Ryu)
4. DGPL|Erikof (Juri, Cammy)
5. EMP|CD Jr. (Hwoarang, Nina)
5. Mike Ross (Blanka, Marduk)
7. coL|Filipino Champ (Dhalsim, Rolento)
7. EG|PR Balrog (Dudley, Paul)

King of Fighters 13 — Results


1. DGPL|Crossover (Kyo, Mr. Karate, Kim)
2. DGPL|Erikof (Yuri, Iori, Daimon)
3. AGE|NYChrisG (Mature, King, Benimaru)
4. EMP|DR Ray (Kyo, Mr. Karate, Kim)

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. TRV|Fuko (Armor King, Marduk)
2. MI|JustFrameJames (Yoshimitsu, Marshall Law)
3. MI|Fighting GM (Lee, Violet | Paul, Lee)
4. LUYP|RIP (Marshall Law, Forest Law)

Super Smash Bros. Brawl — Results


1. EMP|Mew2King
2. Crossfire Will
3. DPGL|William
4. Wilmenz
5. Ermac
5. Pane
7. Thiel619
7. EMP|DR Ray

Super Smash Bros. Melee — Results


1. EMP|Mew2King
2. EMP|DR Ray
3. DR Congre
4. Crossfire Will
5. Ermac
5. Pheel
7. Goku
7. Dr. Wil

Battle logs


Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: EMP|Flocker (Trish, Dormammu, Morrigan) eliminated AGE|NYChrisG (Phoenix Wright, Frank West, Dante | Viewtiful Joe, Sentinel, Akuma | Haggar, Captain America, Dr. Strange) 4-1.

• Losers finals: AGE|NYChrisG (Wesker, Ryu, Hawkeye) eliminated coL|Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom | Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 4-3.

• Losers semi-finals: coL|Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom) eliminated GoldenBoyNeo (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-1.

• coL|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) eliminated EMP|IFC Yipes (Spencer, Vergil, Hawkeye) 3-0.

• GoldenBoyNeo (Magneto, Dr. Doom, Wesker) eliminated EMP|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan) 3-2.

• Winners finals: EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye) beat AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) 4-2.

• Winners semifinals: EMP|Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye) beat coL|Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Magneto) 3-2.

• GoldenBoyNeo (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) eliminated EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-1.

• Winners semifinals: AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat EMP|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan) 3-0.

• EMP|IFC Yipes (Vergil, Dante, Magneto) eliminated EMP|KDZ (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-0.

Early notable matches battle log


• coL|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) beat EMP|IFC Yipes (Spencer, Vergil, Hawkeye) 3-2.

• EMP|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan) beat EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Vergil) beat FNEX|K-Brad (Dante, Trish, Vergil) 3-0.

• EMP|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan) beat GoldenBoyNeo (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-2.

• EMP|Sanford Kelly (Wesker, Dormammu, Magneto) beat FNATIC|Perfect Legend (Wolverine, Dr. Doom, Vergil | Spencer, Dr. Doom, Vergil | Magneto, Dr. Doom, Phoenix 3-0.

Super Street Fighter 4: Arcade Edition v2012 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: EG|PR Balrog (Balrog) eliminated EMP|Dieminion (Guile) 3-1.

• Grand finals, first set: EG|PR Balrog (Balrog) beat EMP|Dieminion (Guile) 3-1.

• Losers finals: EG|PR Balrog (Balrog) eliminated AvM|GamerBee (Adon) 3-0.

• Winners finals: EMP|Dieminion (Guile) beat AvM|GamerBee (Adon) 3-1.

• Losers semi-finals: EG|PR Balrog (Balrog) eliminated AGE|NYChrisG (Sakura) 2-0.

• EG|PR Balrog (Balrog) eliminated WW|Ryan Hart (Sagat) 2-1.

• AGE|NYChrisG (Sakura) eliminated FNEX|K-Brad (Cammy) 2-0.

• Winners semi-finals: AvM|GamerBee (Adon) beat EG|PR Balrog (Balrog) 2-0.

• FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated DPGL|DR Ray (Fei Long) 2-0.

• WW|Ryan Hart (Sagat) eliminated Mike Ross (E. Honda) 2-0.

• Winners semi-finals: EMP|Dieminion (Guile) beat AGE|NYChrisG (Sakura) 2-1.

Early notable matches battle log


• EMP|DR Ray (Fei Long) eliminated EMP|Sanford Kelly (Sagat) 2-0.

• EMP|DR Ray (Fei Long) eliminated coL|Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated Happy Medicine (M. Bison) 2-0.

• AvM|GamerBee (Adon) beat EMP|Sanford Kelly (Sagat) 2-1.

• AvM|GamerBee (Adon) beat coL|Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• EMP|Dieminion (Guile) beat Happy Medicine (M. Bison) 2-0.

• Happy Medicine (M. Bison) beat EMP|Flocker (Cammy) 2-0.

• AGE|NYChrisG (Sakura) beat WW|Ryan Hart (Akuma) 2-1.

• EG|PR Balrog (Balrog) beat FNEX|K-Brad (Cammy) 2-1.

• Happy Medicine (M. Bison) beat Mike Ross (E. Honda) 2-1.

• AGE|NYChrisG (Sakura) beat Sherryjenix (C. Viper) 2-1.

• FNATIC|Perfect Legend (Akuma) beat MCZ|Kayane (Chun-Li) 2-0.

Injustice: Gods Among Us — Top 8 battle log


• Grand finals, first set: FNATIC|Perfect Legend (Doomsday) beat AGE|NYChrisG (Green Arrow) 3-1.

• Losers finals: FNATIC|Perfect Legend (Batman) eliminated EMP|KDZ (Superman) 2-1.

• Winners finals: AGE|NYChrisG (Green Arrow) beat FNATIC|Perfect Legend (Batman) 2-1.

• Losers semi-finals: EMP|KDZ (Superman) eliminated CGZ|Warchild (Black Adam) 2-1.

• EMP|KDZ (Superman) eliminated GGA|Wafflez (Green Lantern) 2-1.

• Winners semi-finals: AGE|NYChrisG (Black Adam) beat EMP|KDZ (Superman) 2-0.

• CGZ|Warchild (Black Adam) eliminated EMP|CD Jr. (Flash) 2-0.

• Winners semi-finals: FNATIC|Perfect Legend (Batman) beat EMP|CD Jr. (Flash) 2-0.

• CGZ|Warchild (Black Adam) eliminated EG|PR Balrog (Killer Frost) 2-1.

• GGA|Wafflez (Green Lantern) eliminated Curbolicious (Cyborg) 2-0.

Early notable matches battle log


• AGE|NYChrisG (Green Arrow) beat EG|PR Balrog (Killer Frost) 2-0.

• EMP|KDZ (Superman) beat GGA|Wafflez (Green Lantern) 2-1.

Street Fighter X Tekken v2013 — Top 8 battle log


• Grand finals, second set: AvM|GamerBee (Hwoarang, Chun-Li) eliminated EMP|Dieminion (Hwoarang, Raven) 3-2.

• Grand finals, first set: AvM|GamerBee (Hwoarang, Chun-Li) beat EMP|Dieminion (Guile, Cammy | Hwoarang, Raven) 3-2.

• Losers finals: AvM|GamerBee (Chun-Li, Hwoarang) eliminated EMP|Sanford Kelly (Ken, Ryu) 3-0.

• Losers semi-finals: EMP|Sanford Kelly (Ken, Ryu) eliminated DGPL|Erikof (Juri, Cammy) 2-1.

• DGPL|Erikof (Juri, Cammy) eliminated EMP|CD Jr. (Hwoarang, Nina) 2-1.

• Winners finals: EMP|Dieminion (Guile, Cammy) beat AvM|GamerBee (Chun-Li, Hwoarang) 2-0.

• Winners semi-finals: EMP|Dieminion (Hwoarang, Raven) beat DGPL|Erikof (Juri, Cammy) 2-1.

• EMP|Sanford Kelly (Ken, Ryu) eliminated Mike Ross (Blanka, Marduk) 2-0.

• Winners semi-finals: AvM|GamerBee (Hwoarang, Chun-Li) beat EMP|Sanford Kelly (Ken, Ryu) 2-1.

• EMP|CD Jr. (Hwoarang, Nina) eliminated coL|Filipino Champ (Dhalsim, Rolento) 2-1.

• Mike Ross (Blanka, Marduk) eliminated EG|PR Balrog (Dudley, Paul) 2-0.

King of Fighters 13 — Top 4 battle log


• Grand finals, second set: DGPL|Crossover (Kyo, Mr. Karate, Kim) eliminated DGPL|Erikof (Yuri, Iori, Daimon) 3-2.

• Grand finals, first set: DGPL|Crossover (Kyo, Mr. Karate, Kim) beat DGPL|Erikof (Iori, Daimon, Yuri) 3-1.

• Losers finals: DGPL|Crossover (Kyo, Mr. Karate, Kim) eliminated AGE|NYChrisG (Mature, King, Benimaru) 3-2.

• Losers semi-finals: DGPL|Crossover (Kyo, Mr. Karate, Kim) eliminated EMP|DR Ray (Kyo, Mr. Karate, Kim) 3-0.

• DGPL|Erikof (Yuri, Iori, Daimon) beat AGE|NYChrisG (Mature, King, Benimaru) 3-1.

Tekken Tag Tournament 2 — Top 4 battle log


• Grand finals, first set: TRV|Fuko (Armor King, Marduk) eliminated MI|JustFrameJames (Yoshimitsu, Marshall Law) 3-2.

• Losers finals: MI|JustFrameJames (Yoshimitsu, Marshall Law) eliminated MI|Fighting GM (Lee, Violet | Paul, Lee) 3-2.

• Losers semi-finals: MI|JustFrameJames (Yoshimitsu, Marshall Law) eliminated LUYP|RIP (Marshall Law, Forest Law) 3-1.

• Winners finals: TRV|Fuko (Armor King, Marduk) beat MI|Fighting GM (Lee, Lars) 3-0.

Mortal Kombat 9 — Top 8 battle log


• Losers finals: GGA|16-Bit (Kitana) eliminated GGA|Wafflez (Smoke) 2-1.

• Winners finals: GGA|Dizzy (Johnny Cage) beat GGA|16-Bit (Kitana) 2-1.

• Losers semi-finals: GGA|Wafflez (Smoke) eliminated EMP|CD Jr. (Jax) 2-0.

• GGA|Wafflez (Smoke) eliminated AGE|NYChrisG (Reptile) 2-0.

• EMP|CD Jr. (Kung Lao) eliminated Curbolicious (Kabal) 2-1.

• Winners semi-finals: GGA|16-Bit (Kitana) beat GGA|Wafflez (Smoke) 2-1.

• Winners semi-finals: GGA|Dizzy (Johnny Cage) beat Curbolicious (Kabal) 2-0.

• AGE|NYChrisG (Reptile) eliminated FNATIC|Perfect Legend (Kung Lao) 2-0.

• EMP|CD Jr. (Kabal, Jax) eliminated DK|Mitsurugi (Reptile) 2-1.

Early notable matches battle log


• GGA|Dizzy (Johnny Cage) beat EMP|CD Jr. (Kabal) 2-0.

• GGA|16-bit (Kitana) beat FNATIC|Perfect Legend (Kabal) 2-1.

For prize pools on the games being played, check out our official tournament preview.

Contributions to this story by EMP|TriForce and Arthur Moy.

Load comments (303)