Apex 2013 results battle logs and more - SSF4 AE v2012, UMvC3, Smash Bros and other games

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • January 14, 2013 at 3:39 p.m. PST
Apex 2013 results battle logs and more - SSF4 AE v2012, UMvC3, Smash Bros and other games Updated with final results for day 3: This story has been updated with the final results and battle logs for Apex 2013. Games covered include SSBB, SSBM, UMvC3, SSF4 AE v2012, TTT2, P4A, KoF13 and SC5.

AGE|NYChris G, coL|Filipino Champ, BT|IFC Yipes, MH|RayRay and many more are all in Brunswick, New Jersey this weekend to participate at Apex 2013, which also happens to be the largest Super Smash Bros. tournament in the world.

Many other games are on the docket, though, with a $1,000 pot bonus and a trip to the Video X Games being on the line for both Ultimate Marvel vs. Capcom 3 and Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2013. TTT2, KoF13, SC5 and P4A are the other official titles outside of Smash Bros. Brawl and Melee.

You can scope out our preview of the event here. Hit the jump to view all three streams.

Super Smash Bros. Brawl — Results


1. Salem (Zero Suit Samus)
2. CT|Mew2King (Meta Knight)
3. Otori (Meta Knight)
4. Nairo (Meta Knight)
5. MikeNeko (Marth)
5. Anti (Meta Knight)
7. Dabuz (Olimar)
7. Mr. R (Marth)

Super Smash Bros. Melee — Results


1. Armada (Princess Peach)
2. Dr. PP (Falco, Marth)
3. CT|Mew2King (Falco Lombardi)
4. Mango (Fox McCloud)
5. Shroomed (Dr. Mario)
5. Hungry box (Jigglypuff)
7. Hax (Captain Falcon)
7. KirbyKaze (Sheik)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. AGE|NYChrisG (Morrigan, Vergil, Dr. Doom)
2. coL|Filipino Champ (Dormammu, Dr. Doom, Phoenix | Others)
3. J Rosa (Morrigan, Dr. Doom, Strider | Others)
4. BT|IFC Yipes (Wesker, Dante, Magneto)
5. BT|MarlinPie (C. Viper, Dr. Doom, Amaterasu)
5. BT|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan)
7. IGT|Unkn0wn (Wolverine, Sentinel, Wesker)
7. OMGItzAndre (Magneto, Vergil, Wesker)

9. MH|RayRay (Ryu, Magneto, Sentinel)
9. TS|Fooblat (Hulk, Haggar, Dr. Doom | Others)
9. ERGZ|David F. (Dante, Vergil, Magneto)
9. DRS|Masta CJ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom)
13. MH|Alukard (Spider-Man, Iron Man, Dr. Doom)
13. MH|Flux (Zero, Dante, Vergil)
13. FNEX|K-Brad (Trish, Vergil, Dante)
13. Pika Pika (Hulk, Sentinel, Wesker)

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Results


1. FNEX|K-Brad (Cammy)
2. AG|DemonHyo (Seth, Blanka)
3. DMG|LionHeart (Sagat, Fei Long)
4. AGE|NYChrisG (Sakura, Guile)
5. EMP|Hiro (M. Bison)
5. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim, Rose)
7. Meteo (Vega)
7. RPD|Alex Smith (Abel, Juri)

9. EMP|Sanford Kelly (Sagat)
9. RPD|Gridman (C. Viper)
9. CMX (Sagat)
9. MMS Native (T. Hawk)
13. WolfKrone (C. Viper)
13. BT|Dieminion (Guile)
13. AG|LuckyD (Dhalsim)
13. BIFU|Spab Rog (El Fuerte)

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. DMG|Kor (Bob, Slim Bob)
2. EMP|The Game (Marshall Law, Heihachi | Others)
3. Rampage (Bruce, Jack-6 | Others)
4. AGE|NYCFab (Bob, Miguel)
5. DarkPaladin (Anna, Nina)
5. ZTS (Armor King, Lee | Others)
7. Naclam (Roger Jr., Alex)
7. PolishMafia (Nina, Bruce)

Persona 4 Arena — Results


1. SuperKawaiiDesu [Jourdal] (Yu)
2. LordKnight (Mitsuru)
3. Colpevole (Chie)
4. Grover (Yu)
5. 9B (Mitsuru)
5. DC (Mitsuru)
7. BT|MarlinPie (Chie)
7. MFGA|DustyFeets (Kanji)

King of Fighters 13 — Results


1. MarcoPolo (Yuri, Iori, Benimaru | Others)
2. AGE|NYChrisG (King, Mature, Benimaru)
3. PachuKOF (Shen, EX Iori, Takuma)
4. Malik (Kyo, Billy, Shen | Others)
5. CP (EX Kyo, Terry, Mr. Karate)
5. TSB|ZD The Prince (Mr. Karate, Billy, Hwa)
7. FRO (Terry, Kim, Iori)
7. KPB|Meanest Rage (Kensou, Andy, Iori)

Soul Calibur 5 — Results


1. Woahhzz (Patroklos A)
2. RamonTSF (Pyrrha)
3. Jimbonator (Ezio)
4. Thermidor (Nightmare)
5. iRockTheMaxi (Maxi)
5. OmegaXCN (Natsu)
7. Sandman (Siegfried)
7. Bibulus (Pyrrha)

Schedule


Sunday

5:00pm Melee Singles Top 8 (on 8wayrun)
7:00pm Brawl Singles Top 8 (on 8wayrun)
10:00pm Closing Ceremonies

Battle logs


Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals: AGE|NYChrisG (Morrigan, Vergil, Dr. Doom) eliminated coL|Filipino Champ (Dormammu, Dr. Doom, Phoenix) 3-2.

• Losers finals: coL|Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom | Dormammu, Dr. Doom, Phoenix) eliminated J Rosa (Wesker, Dr. Doom, Strider | Morrigan, Dr. Doom, Strider) 3-2.

• Winners finals: AGE|NYChrisG (Morrigan, Vergil, Dr. Doom) beat J Rosa (Dr. Doom, Morrigan, Strider) 3-0.

• Losers semi-finals: coL|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) eliminated BT|IFC Yipes (Wesker, Dante, Magneto) 3-1.

• BT|IFC Yipes (Wesker, Dante, Magneto) eliminated BT|MarlinPie (C. Viper, Dr. Doom, Amaterasu) 3-0.

• coL|Filipino Champ (Dormammu, Dr. Doom, Phoenix) eliminated BT|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan) 3-1.

• BT|IFC Yipes (Wesker, Dante, Magneto) eliminated IGT|Unkn0wn (Wolverine, Sentinel, Wesker) 3-2.

• coL|Filipino Champ (Dr. Doom, Magneto, Phoenix) eliminated OMGItzAndre (Wesker, Vergil, Magneto) 3-0.

• Winners semi-finals: AGE|NYChrisG (Morrigan, Vergil, Dr. Doom) beat BT|MarlinPie (C. Viper, Dr. Doom, Amaterasu) 3-1.

• Winners semi-finals: J Rosa (Morrigan, Dr. Doom, Strider) beat BT|Dieminion (Viewtiful Joe, Morrigan, Dr. Strange) 3-1.

Top 16 battle log


• IGT|Unkn0wn (Wolverine, Sentinel, Wesker) eliminated DRS|Masta CJ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom) 3-0.

• DRS|Masta CJ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom) eliminated Pika Pika (Hulk, Sentinel, Wesker) 3-1.

• coL|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) eliminated TS|Fooblat (Hulk, Haggar, Dr. Doom | Hulk, Haggar, Wesker) 3-0.

• BT|IFC Yipes (Wesker, Dante, Magneto) eliminated MH|RayRay (Ryu, Magneto, Sentinel) 3-2.

• BT|MarlinPie (C. Viper, Dr. Doom, Amaterasu) beat OMGItzAndre (Magneto, Vergil, Wesker) 3-2.

• coL|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix | Dormammu, Dr. Doom, Phoenix) eliminated MH|Flux (Zero, Dante, Vergil) 3-2.

• J Rosa (Morrigan, Dr. Doom, Strider) beat BT|IFC Yipes (Wesker, Dante, Magneto) 3-1.

• BT|Dieminion (Viewtiful Joe, Morrigan, Dr. Strange) beat IGT|Unkn0wn (Wesker, Sentinel, C. Viper) 3-0.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Top 8 battle log


• Grand finals, set 2: FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated AG|DemonHyo (Seth) 3-1.

• Grand finals, set 1: FNEX|K-Brad (Cammy) beat AG|DemonHyo (Seth) 3-0.

• Losers finals: FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated DMG|LionHeart (Sagat, Fei Long) 3-1.

• Winners finals: AG|DemonHyo (Seth) beat DMG|LionHeart (Sagat) 3-1.

• Losers semi-finals: FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated AGE|NYChrisG (Sakura) 2-0.

• AGE|NYChrisG (Guile) eliminated EMP|Hiro (M. Bison) 2-0.

• FNEX|K-Brad (Cammy) eliminated TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) 2-0.

• TS|Arturo Sanchez (Rose) eliminated Meteo (Vega) 2-0.

• AGE|NYChrisG (Sakura) eliminated RPD|Alex Smith (Abel) 2-0.

• Winners semi-finals: DMG|LionHeart (Sagat) beat EMP|Hiro (M. Bison) 2-0.

• Winners semi-finals: AG|DemonHyo (Seth) beat FNEX|K-Brad (Cammy) 2-0.

Tekken Tag Tournament 2 — Top 8 battle log


• DMG|Kor (Bob, Slim Bob) eliminated EMP|The Game (Marshall Law, Heihachi) 3-0.

• Grand finals, set 1: DMG|Kor (Bob, Slim Bob) beat EMP|The Game (Marshall Law, Miguel | Heihachi, Marshall Law) 3-0.

• Losers finals: DMG|Kor (Slim Bob, Bob) eliminated Rampage (Bruce, Jack-6 | Bryan, Jack-6) 3-0.

• Winners finals: EMP|The Game (Heihachi, Marshall Law | Heihachi, Devil Jin) beat Rampage (Bruce, Jack-6 | Jack-6, P. Jack) 3-2.

• Losers semi-finals: DMG|Kor (Bob, Slim Bob) eliminated AGE|NYCFab (Bob, Miguel) 2-0.

• DMG|Kor (Slim Bob, Bob) eliminated DarkPaladin (Anna, Nina) 2-1.

• AGE|NYCFab (Bob, Miguel) eliminated ZTS (Kuma, Lee | Armor King, Lee) 2-0.

• Winners semi-finals: EMP|The Game (Marshall Law, Miguel) beat DMG|Kor (Slim Bob, Bob) 2-1.

• Winners semi-finals: Rampage (Bob, Jack-6) beat AGE|NYCFab (Bob, Miguel) 2-1.

• ZTS (Armor King, Lee) eliminated Naclam (Roger Jr., Alex) 2-0.

• DarkPaladin (Anna, Nina) eliminated PolishMafia (Nina, Bruce) 2-0.

Streams provided by Clash Tournaments, 8WayRun and Bifuteki.

Contributions to this story by TS|Arturo Sanchez, Jaxel and Strawburry.

Load comments (84)