Canada Cup 2012 results, battle logs, stream archives and more

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • October 28, 2012 at 5:24 p.m. PDT
Canada Cup 2012 results, battle logs, stream archives and more Updated with final results: This story has been updated with a battle log and the final results for Canada Cup 2012.

The Canada Cup 2012 has finished up now. It was held in Calgary, Alberta Canada and there were three days of intense action, topped off with a 5v5 SSF4 AE v2012 tournament featuring some of the game's best players.

RZR|Fuudo, WW|Infiltration, EG|PR Balrog, MCZ|Tokido, DM|Xian, EG|Justin Wong, coL|Filipino Champ, AVM|GamerBee, MCZ|Mago, AGE|NYChrisG, EG|Ricky Ortiz, Kazunoko, Bonchan, FNEX|K-Brad, WW|Laugh, Mike Ross, MTLSF|Chi-Rithy, AGE|Fanatiq, AGE|Vangief, LU|Alex Valle, Humanbomb, CCG|Air, AGE|Flash Metroid and UVG|Noel Brown and were in attendance.

Hit the jump to check out the results, battle logs and stream archives.

5v5 teams Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012


1st - Team Japan
- RZR|Fuudo (Fei Long)
- MCZ|Tokido (Akuma)
- Bonchan (Sagat)
- Kazunoko (Yun)
- MCZ|Mago (Adon)
2nd - Team Korea
- WW|Infiltration (Akuma)
- WW|Laugh (Ryu)
- Naraks (C. Viper)
- Street11 (Gen)
- KimLegend (Blanka)
3rd - Team USA #2
- EG|Ricky Ortiz (Rufus)
- EG|PR Balrog (Balrog)
- LU|Alex Valle (Ryu)
- coL|F. Champ (Dhalsim)
- AGE|Vangief (Zangief)
4th - Team South East Asia
- AVM|GamerBee (Adon)
- DM|Xian (Gen)
- Humanbomb (Sakura)
- DM|Zhi (Sagat)
- DM|Kaizer (Yun)
5th - Team Canada #1
- MTLSF|Chi-Rithy (Cammy)
- CCG|Air (Ryu)
- CCG|Jozhear (Vega)
- Clim (Zangief)
- Lapchi (Blanka)
5th - Team USA #1
- EG|Justin Wong (Rufus)
- Mike Ross (E. Honda)
- FNEX|K-Brad (Cammy)
- AGE|Flash Metroid (Gen)
- TFA|Kim1234 (M. Bison)
7th - Team Netherlands
- LLL|MoMi (Fei Long)
- LLL|MBR (Akuma)
- LLL|Doomdomainn (Ryu)
- Chaoztheory (M. Bison)
- Emersion (Vega)
7th - Team Canada #2
- WhiteGun (Ibuki)
- ShinAkuma204 (Akuma)
- Raiden (Chun-Li)
- Graeme (Balrog)
- HiHiPuffyYamiY. (M. Bison)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil)
2. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma | Others)
3. MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix)
4. UVG|Noel Brown (Wolverine, Frank West, Wesker | Others)
5. Bee (Spencer, Frank West, Dante)
5. Joker (Magneto, Iron Man, Sentinel)
7. coL|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix | Others)
7. EG|Ricky Ortiz (Wolverine, Wesker, Akuma)

9. STC|Quandizzle (Magneto, Dormammu, Dr. Doom | Others)
9. AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Akuma | Others)
9. MH|Ray Ray (Ryu, Magneto, Sentinel)
9. MRN|Marn (Zero, Vergil, Strider)
13. AGE|Flash Metroid (C. Viper, Dr. Doom, Strider | Others)
13. DM|Xian (Morrigan, Dr. Doom, Magneto)
13. SRKUW|Darryn (Nova, Spencer, Hawkeye)
13. FNEX|K-Brad (Trish, Vergil, Dante)

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Results


1. DM|Xian (Gen)
2. MCZ|Mago (Fei Long)
3. RZR|Fuudo (Fei Long)
4. Kazunoko (Yun)
5. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
5. WW|Infiltration (Akuma, Gouken, Hakan)
7. EG|PR Balrog (Balrog)
7. Bonchan (Sagat)

9. coL|Filipino Champ (Dhalsim)
9. AVM|GamerBee (Adon)
9. Riceata (Blanka, E. Honda)
9. Mike Ross (E. Honda)
13. WDM|Cuongster (E. Honda)
13. EG|Justin Wong (Rufus)
13. WW|Laugh (Ryu, Akuma)
13. AGE|NYChrisG (Sakura, Abel)

King of Fighters 13 — Results


1. (EX Kyo, EX Iori, Mr. Karate)
2. MCZ|Tokido (Kim, Hwa, Iori)
3. MCZ|Mago (Mr. Karate, Hwa, Shen)
4. WDM|Cuongster (Mr. Karate, Hwa, Chin | Others)
5. EG|Justin Wong (Mr. Karate, Athena, King)
5. CCG|Air (EX Kyo, Saiki, EX Iori)
7. Casanova (Clark, Mr. Karate, Shen)
7. Street11 (Yuri, Kim, Chin)

Tekken Tag Tournament 2 — Results


1. AVM|GamerBee (Kazuya, Jaycee)
2. EG|fLoE (Lars, Bruce)
3. EG|Ricky Ortiz (Jack-6, P. Jack)
4. MCZ|Tokido (Lars, Bruce)
5. EG|Justin Wong (P. Jack, Jack-6)
5. WDM|Cuongster (Steve, Bruce)
7. LU|Alex Valle (Armor King, King)
7. Duskbringer

Persona 4 Arena — Results


1. MCZ|Tokido (Mitsuru)
2. Kazunoko (Yu, Yosuke)
3. LU|Alex Valle (Akihiko)
4. DM|Xian (Yukiko)
5. Casanova (Yu)
5. Bmeister (Naoto)
7. 801 Strider (Mitsuru)
7. Street11 (Labrys)

Street Fighter X Tekken — Results


1. WW|Infiltration (Rolento, Ryu)
2. EG|Justin Wong (Vega, Cody)
3. AVM|GamerBee (Jack-X, Cody)
4. EG|Ricky Ortiz (Rolento, Akuma)
5. EG|fLoE (Cody, Rufus)
5. EG|PR Balrog (Cody, Dhalsim)
7. WW|Laugh (Rolento, Ryu)
7. LU|Alex Valle (Ryu, Kazuya)

Mortal Kombat 9 — Results


1. STB|Shujinkydink (Quan Chi, Skarlet, Kenshi)
2. EG|Justin Wong (Raiden)
3. Hollywood T-Smoke (Kano, Baraka)
4. Merlando (Jax)

Dead or Alive 5 — Results


1. MCZ|Tokido (Jann Lee, Kokoro, Hitomi)
2. AVM|GamerBee (Mila)
3. RZR|Fuudo (Akira)
4. EG|Justin Wong (Hitomi, Gen Fu)

Battle logs


5v5 teams Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Battle log


• Grand finals: Team Japan eliminated Team Korea 5-1.

• Losers finals: Team Korea eliminated Team USA #2 5-4.

• Losers semi-finals: Team Korea eliminated Team South East Asia 5-2.

• Winners finals: Team Japan beat Team USA #2 5-2.

• Team South East Asia eliminated Team Canada #1 5-1.

• Team Korea eliminated Team USA #1 5-3.

• Team Canada #1 eliminated Team Netherlands 5-1.

• Winners semi-finals: Team USA #2 beat Team South East Asia 5-3.

• Team Korea eliminated Team Canada #2 5-4.

• Winners semi-finals: Team Japan beat Team USA #1 5-2.

• Team South East Asia beat Team Canada #2 5-0.

• Team USA #2 beat Team Korea 5-4.

• Team USA #1 beat Team Netherlands 5-2.

• Team Japan beat Team Canada #1 5-0.

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, set 2: EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) eliminated EG|Justin Wong (Iron Fist, Wolverine, Akuma) 3-1.

• Grand finals, set 1: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma | Iron Fist, Wolverine, Akuma) beat EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) 3-2.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-0.

• Winners finals: EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) 3-1.

• Losers semi-finals: MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) eliminated UVG|Noel Brown (Wolverine, Frank West, Wesker | Wolverine, Wesker, Akuma) 3-2.

• MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) eliminated Bee (Spencer, Frank West, Dante) 3-0.

• UVG|Noel Brown (Wolverine, Frank West, Wesker | Wolverine, Wesker, Phoenix) eliminated Joker (Magneto, Iron Man, Sentinel) 3-2.

• Bee (Spencer, Frank West, Dante) eliminated coL|Filipino Champ (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-0.

• UVG|Noel Brown (Wolverine, Frank West, Wesker) eliminated EG|Ricky Ortiz (Wolverine, Wesker, Akuma) 3-1.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat Joker (Magneto, Iron Man, Sentinel) 3-2.

• Winners semi-finals: EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-0.

Top 16 battle log


• coL|Filipino Champ (Dormammu, Dr. Doom, Phoenix) eliminated STC|Quandizzle (Magneto, Taskmaster, Dormammu) 3-2.

• EG|Ricky Ortiz (Wolverine, Wesker, Akuma) eliminated AGE|NYChrisG (Wesker, Ryu, Hawkeye) 3-0.

• MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) beat coL|Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Dr. Doom | Magneto, Dr. Doom, Phoenix) 3-1.

• UVG|Noel Brown (Wolverine, Frank West, Wesker) eliminated MH|Ray Ray (Ryu, Magneto, Sentinel) 3-2.

• STC|Quandizzle (Magneto, Dormammu, Dr. Doom) eliminated AGE|Flash Metroid (C. Viper, Dr. Doom, Strider | Spencer, Storm, Dr. Doom) 3-0.

• Bee (Spencer, Frank West, Dante) eliminated MRN|Marn (Zero, Vergil, Strider) 3-1.

• EG|Ricky Ortiz (Wolverine, Wesker, Akuma) eliminated DM|Xian (Morrigan, Dr. Doom, Magneto) 3-1.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat MH|Ray Ray (Ryu, Magneto, Sentinel) 3-1.

• MRN|Marn (Zero, Vergil, Strider) eliminated SRKUW|Darryn (Nova, Spencer, Hawkeye) 3-2.

• Joker (Magneto, Iron Man, Sentinel) beat AGE|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Akuma) 3-0.

• UVG|Noel Brown (Wolverine, Frank West, Wesker) eliminated FNEX|K-Brad (Trish, Vergil, Dante) 3-0.

• EG|PR Balrog (Wolverine, Dr. Doom, Vergil) beat Bee (Frank, Spencer, Dante) 3-0.

Notable matches from pools


• MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix) beat LU|Alex Valle (Captain America, Dr. Doom, Strider) 3-2.

• UVG|Noel Brown (Wolverine, Frank West, Wesker) eliminated AGE|Fanatiq (Spencer, Sentinel, Akuma | Magneto, Storm, Sentinel) 3-1.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Top 8 battle log


• Grand finals, set 2: DM|Xian (Gen) eliminated MCZ|Mago (Fei Long) 3-0.

• Grand finals, set 1: MCZ|Mago (Fei Long) beat DM|Xian (Gen) 3-1.

• Losers finals: MCZ|Mago (Fei Long) eliminated RZR|Fuudo (Fei Long) 2-0.

• Losers semi-finals: MCZ|Mago (Fei Long) eliminated Kazunoko (Yun) 2-1.

• MCZ|Mago (Fei Long) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-0.

• Kazunoko (Yun) eliminated WW|Infiltration (Akuma) 2-0.

• Winners finals: DM|Xian (Gen) beat RZR|Fuudo (Fei Long) 2-1.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated EG|PR Balrog (Balrog) 2-0.

• WW|Infiltration (Gouken) eliminated Bonchan (Sagat) 2-1.

• Winners semi-finals: DM|Xian (Gen) beat MCZ|Mago (Fei Long) 2-0.

• Winners semi-finals: RZR|Fuudo (Fei Long) beat Kazunoko (Yun) 2-1.

Top 16 battle log


• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated coL|Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• WW|Infiltration (Akuma) eliminated AVM|GamerBee (Adon) 2-1.

• EG|PR Balrog (Balrog) eliminated Riceata (Blanka) 2-0.

• Bonchan (Sagat) eliminated Mike Ross (E. Honda) 2-1.

• EG|PR Balrog (Balrog) eliminated WDM|Cuongster (E. Honda) 2-0.

• WW|Infiltration (Akuma) eliminated EG|Justin Wong (Rufus) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated WW|Laugh (Ryu) 2-1.

• MCZ|Mago (Fei Long) beat AVM|GamerBee (Adon) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated AGE|NYChrisG (Sakura) 2-1.

• DM|Xian (Gen) beat Bonchan (Sagat) 2-0.

• RZR|Fuudo (Fei Long) beat coL|Filipino Champ (Dhalsim) 2-1.

• Kazunoko (Yun) beat Riceata (Blanka) 2-1.

Notable matches from pools


• WW|Laugh (Akuma) eliminated FNEX|K-Brad (Cammy) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated MTLSF|Chi-Rithy (Cammy) 2-1.

• MCZ|Mago (Fei Long) beat EG|PR Balrog (Balrog) 2-1.

• RZR|Fuudo (Fei Long) beat Mike Ross (E. Honda) 2-0.

• Bonchan (Sagat) beat FNEX|K-Brad (Cammy) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) beat MTLSF|Chi-Rithy (Cammy) 2-1.

• Bonchan (Sagat) beat WW|Laugh (Ryu, Fei Long) 2-0.

• coL|Filipino Champ (Dhalsim) beat AGE|NYChrisG (Sakura) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated MCZ|Tokido (Akuma) 2-1.

• WW|Infiltration (Gouken) eliminated AGE|Vangief (Zangief) 2-0.

• WW|Infiltration (Akuma) eliminated EG|fLoE (Rufus) 2-0.

• Kazunoko (Yun) beat EG|Justin Wong (Rufus) 2-1.

• DM|Xian (Gen) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-0.

• Riceata (Blanka) beat AGE|Vangief (Zangief) 2-0.

• Riceata (Blanka, E. Honda) beat WW|Infiltration (Akuma, Hakan) in an offstream match 2-1.

King of Fighters 13 — Top 8 battle log


• Grand finals: DM|Xian (EX Kyo, EX Iori, Mr. Karate) eliminated MCZ|Tokido (Kim, Hwa, Iori) 3-1.

• Losers finals: MCZ|Tokido (Kim, Hwa, Iori) eliminated MCZ|Mago (Mr. Karate, Hwa, Shen) 2-0.

• Losers semi-finals: MCZ|Mago (Mr. Karate, Hwa, Shen) eliminated WDM|Cuongster (Mr. Karate, Hwa, Chin | Chin, Shen, Hwa) 2-0.

• WDM|Cuongster (Mr. Karate, Hwa, Chin) eliminated EG|Justin Wong (Mr. Karate, Athena, King) 2-0.

• Winners finals: DM|Xian (Mr. Karate, Hwa, Iori) beat MCZ|Tokido (EX Iori, Mr. Karate, EX Kyo) 2-1.

• MCZ|Mago (Mr. Karate, Hwa, Shen) eliminated CCG|Air (EX Kyo, Saiki, EX Iori) 2-0.

• Winners semi-finals: MCZ|Tokido (Mr. Karate, Hwa, Iori) beat CCG|Air (EX Kyo, Saiki, EX Iori) 2-0.

• WDM|Cuongster (Mr. Karate, Chin, Hwa) eliminated Casanova (Clark, Mr. Karate, Shen) 2-0.

• MCZ|Mago (Mr. Karate, Hwa, Shen) eliminated Street11 (Yuri, Kim, Chin) 2-0.

• Winners semi-finals: DM|Xian (EX Iori, EX Kyo, Mr. Karate) beat EG|Justin Wong (Mr. Karate, Athena, King) 2-0.

Tekken Tag Tournament 2 — Top 8 battle log


• Grand finals: AVM|GamerBee (Kazuya, Jaycee) eliminated EG|fLoE (Lars, Bruce) 3-0.

• Losers finals: EG|fLoE (Lars, Bruce) eliminated EG|Ricky Ortiz (Jack-6, P. Jack) 2-1.

• Losers semi-finals: EG|Ricky Ortiz (Jack-6, P. Jack) eliminated MCZ|Tokido (Lars, Bruce) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Jack-6, P. Jack) eliminated EG|Justin Wong (P. Jack, Jack-6) 2-1.

• MCZ|Tokido (Lars, Bruce) eliminated WDM|Cuongster (Steve, Bruce) 2-0.

• WDM|Cuongster (Steve, Bruce) eliminated LU|Alex Valle (Armor King, King) 2-0.

• Winners finals: AVM|GamerBee (Kazuya, Jaycee) beat EG|fLoE (Lars, Bryan) 2-1.

• Winners semi-finals: EG|fLoE (Lars, Bryan) beat MCZ|Tokido (Lars, Bruce) 2-0.

• Winners semi-finals: AVM|GamerBee (Kazuya, Jaycee) beat EG|Justin Wong (P. Jack, Jack-6) 2-0.

Persona 4 Arena — Top 8 battle log


• Grand finals: MCZ|Tokido (Mitsuru) eliminated Kazunoko (Yosuke, Yu) 3-2.

• Losers finals: Kazunoko (Yu) eliminated LU|Alex Valle (Akihiko) 2-0.

• Losers semi-finals: LU|Alex Valle (Akihiko) eliminated DM|Xian (Yukiko) 2-1.

• DM|Xian (Yukiko) eliminated Casanova (Yu) 2-1.

• LU|Alex Valle (Akihiko) eliminated Bmeister (Naoto) 2-0.

• Bmeister (Naoto) eliminated 801 Strider (Mitsuru) 2-0.

• Casanova (Yu) eliminated Street11 (Labrys) 2-0.

Street Fighter X Tekken — Top 8 battle log


• Grand finals: WW|Infiltration (Rolento, Ryu) eliminated EG|Justin Wong (Vega, Cody) 3-2.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Vega, Cody) eliminated AVM|GamerBee (Jack-X, Cody) 2-1.

• Losers semi-finals: EG|Justin Wong (Cody, Vega) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rolento, Akuma) 2-1.

• EG|Ricky Ortiz (Rolento, Akuma) eliminated EG|fLoE (Cody, Rufus) 2-1.

• EG|Justin Wong (Vega, Cody) eliminated EG|PR Balrog (Cody, Dhalsim) 2-0.

• EG|PR Balrog (Cody, Akuma) eliminated WW|Laugh (Rolento, Ryu) 2-0.

• EG|fLoE (Cody, Rufus) eliminated LU|Alex Valle (Ryu, Kazuya) 2-1.

• Winners finals: WW|Infiltration (Rolento, Ryu) beat AVM|GamerBee (Jack-X, Julia).

• Winners semi-finals: AVM|GamerBee (Jack-X, Julia) beat EG|Ricky Ortiz (Rolento, Ryu) 2-0.

• Winners semi-finals: WW|Infiltration (Rolento, Ryu) beat EG|Justin Wong (Vega, Cody) 2-0.

There is a subscription option for this event which runs $8.95, which enables chat, an 8.95 icon, disables Pop-In ads, opens you up to win prizes and more.

You can find more details about this event on their official website.

Load comments (227)