Ultimate Fighting Game Tournament #8 live stream by Level|Up with results and battle log

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • May 27, 2012 at 7:02 p.m. PDT
Ultimate Fighting Game Tournament #8 live stream by Level|Up with results and battle log The Ultimate Fighting Game Tournament #8 is taking place this weekend in Chicago, Illinois. It's being streamed by Level|Up and Focus Fire, who are running dual live feeds.


Top players in attendance include EG|Justin Wong, EG|fLoE, DMG|Juicebox Abel and many more.

Hit the jump to check out the live streams and a schedule for the event.

Ultimate marvel vs. Capcom 3 — Results


1. FC|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Akuma)
2. Brightside (Spider-Man, Dormammu, Wesker)
3. BT|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan)
4. Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye | Others)
5. UVG|Noel Brown (Wolverine, Frank West, Wesker)
5. EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma)
7. DRS|MastaCJ (Dormammu, Magneto, Wesker | Others)
7. BT|Viscant (Wesker, Dr. Doom, Phoenix | Other)

Mortal Kombat 9 — Results


1. DRS|Kevo Da Man (Kabal)
2. TFA|Pig of the Hutt (Mileena)
3. GGA|Dizzy (Johnny Cage)
4. Slips (Scorpion)
5. Ikizzle (Sektor)
5. FR|ClinttheBest (Sonya, Reptile)
7. GGA|16bit (Katana)
7. GGA|Soonk (Kabal)

Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Results


1. EG|Justin Wong (Rufus)
2. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
3. EMP|Sanford Kelly (Sagat)
4. MRN|Wolfkrone (C.Viper)
5. EG|Floe (Guy)
5. BT|Dieminion (Guile)
7. DMG|Juicebox Abel (Abel)
7. coL.cc|Mike Ross (E. Honda)

King of Fighters 13 — Results


1. vVv|Romance (Benimaru, Saiki, Yuri)
2. EG|Justin Wong (Mr. Karate, Athena, King)
3. TFA|BananaKen (Athena, Elisabeth, Yuri)
4. Mario E (Terry, EX Kyo, EX Iori)
5. Jamesjr (Kim, Andy, Iori)
5. Ura Sparkster (K', EX Kyo, Shen)
7. DMG|Juicebox Abel (King, Joe, Ryo)
7. Flocker (Mai, Athena, Yuri)

Skullgirls — Top 8


1. DRS|MastaCJ (Double, Valentine)
2. TS|NerdJosh (Cerebella, Double)
3. FC|NYChrisG (Ms. Fortune, Parasoul)
4. Duckator (Filia, Double)
5. AL|JetM (Valentine, Parasoul)
5. EG|Justin Wong (Valentine, Parasoul)
7. Brightside (Peacock, Filia | Others)
7. Konkrete (Painwheel, Parasoul)

Soul Calibur 5 — Top 8


1. Lost Providence (Viola)
2. Mateo Galvan (Mitsurugi)
3. BrewtusBibulus (Algol)
4. Mystic Bill (Natsu)
5. Ikotomi (Pyrrha)
5. Jimmy Choi (Leixia)
7. EG|Floe (Nightmare, Natsu)
7. PhilBond (Nightmare)

Street Fighter X Tekken — Top 8


1. EG|Justin Wong (Rufus, Chun-Li)
2. EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li)
3. EMP|Sanford Kelly (Sagat, Ken)
4. MRN|Wolfkrone (Jin, Hugo)
5. EG|Floe
5. BT|Viscant
7. UVG|Noel Brown
7. BT|Dieminion

Battle logs


Ultimate Marvel vs. Capcom 3 - Battle log


• Grand finals, set 2: FC|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Akuma) eliminated Brightside (Spider-Man, Dormammu, Wesker) 3-0.

• Grand finals, set 1: FC|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Akuma) beat Brightside (Spider-Man, Dormammu, Wesker) 3-0.

• Losers finals: FC|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Akuma) eliminated BT|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan) 3-1.

• Winners finals: Brightside (Spider-Man, Dormammu, Wesker) beat BT|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan) 3-2.

• FC|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Akuma) eliminated Flocker (Zero, Vergil, Hawkeye | Others) 3-0.

• Flocker (Zero, Dr. Doom, Phoenix) eliminated UVG|Noel Brown (Wolverine, Frank West, Wesker) 3-1.

• FC|NYChrisG (Akuma, Dr. Doom, Morrigan) eliminated EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) 3-0.

• UVG|Noel Brown (Wolverine, Wesker, Akuma) eliminated DRS|MastaCJ (Dormammu, Magneto, Wesker | Others) 3-1.

• FC|NYChrisG (Morrigan, Dr. Doom, Akuma) eliminated BT|Viscant (Wesker, Dr. Doom, Phoenix | Other) 3-0.

• BT|Dieminion (Viewtiful Joe, Dr. Strange, Morrigan) beat EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) 3-0.

• Brightside (Spider-Man, Dormammu, Wesker) beat Flocker (Zero, Dr. Doom, Phoenix | Others) 3-2.

Mortal Kombat 9 - Battle log


• Grand finals: DRS|Kevo Da Man (Kabal) eliminated Pig of the Hut (Mileena) 3-1.

• Losers finals: Pig of the Hut (Kenishi) eliminated GGA|Dizzy (Johnny Cage) 3-1.

• Winners finals: DRS|Kevo the Man (Kabal) beat Pig of the Hut (Mileena, Kenshi) 3-0.

• GGZ|Dizzy (Johnny Cage) eliminated Slips (Scorpion) 2-1.

• Slips (Scorpion) eliminated Ikizzle (Sektor) 2-0.

• GGA|Dizzy (Johnny Cage) eliminated FR|ClinttheBest (Sonya, Reptile) 2-0.

• Ikizzle (Sektor) eliminated GGA|16bit (Katana) 2-0.

• GGA|Dizzy (Johnny Cage) eliminated GGA|Soonk (Kabal) 2-1.

• Pig of the Hut (Kenshi, Mileena) beat FR|Clint the Beast (Reptile) 2-0.

• DRS|Kevo the Man (Kabal) beat Slips (Scorpion) 2-1.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 - Battle log


• Grand finals: EG|Justin Wong (Rufus) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus) 3-0.

• Losers finals: EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated EMP|Sanford Kelly (Sagat) 3-2.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Rufus beat EMP|Sanford Kelly (Sagat) 3-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2 eliminated MRN|Wolfkrone (C.Viper) 2-1.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated EG|Floe (Guy) 2-0.

• MRN|Wolfkrone (C. Viper) eliminated BT|Dieminion (Guile) 2-0.

• EG|Floe (Rufus) eliminated DMG|Juicebox Abel (Abel) 2-1.

• BT|Dieminion (Guile) eliminated coL.cc|Mike Ross (E. Honda) 2-0.

• EMP|Sanford Kelly (Sagat) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) beat MRN|Wolfkrone (C. Viper) 2-1.

King of Fighters 13 - Battle log


• Grand finals: vVv|Romance (Benimaru, Saiki, Yuri) eliminated EG|Justin Wong (Mr. Karate, Athena, King) 2-0.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Mr. Karate, Athena, King) eliminated TFA|BananaKen (Athena, Elisabeth, Yuri) 2-0.

• Winners finals: vVv|Romance (Benimaru, Yuri, Saiki) beat TFA|BananaKen (Athena, Elisabeth, Yuri) 2-0.

• EG|Justin Wong (Mr. Karate, Athena, King) beat Mario E (Terry, EX Kyo, EX Iori) 2-0.

• Mario E (Terry, EX Kyo, EX Iori) eliminated Jamesjr (Kim, Andy, Iori) 2-1.

• EG|Justin Wong (Mr. Karate, Athena, King) eliminated Ura Sparkster (K', EX Kyo, Shen) 2-1.

• Mario E (Terry, EX Kyo, EX Iori) eliminated DMG|Juicebox Abel (King, Joe, Ryo) 2-0.

• Ura Sparkster (K', EX Kyo, Shen) eliminated Flocker (Mai, Athena, Yuri) 2-1.

• vVv|Romance (Yuri, Saiki, Benimaru) beat JamesJr (Kim, Andy, Iori) 2-0.

• TFA|BananaKen (Athena, Elisabeth, Yuri) beat EG|Justin Wong (Athena, Mr. Karate, King) 2-1.

Skullgirls - Battle log


• Grand finals, set 2: DRS|MastaCJ (Double, Valentine) eliminated TS|NerdJosh (Cerebella, Double) 3-2.

• Grand finals, set 1: DRS|MastaCJ (Double, Valentine) beat TS|NerdJosh (Cerebella, Double) 3-0.

• Losers finals: DRS|MastaCJ (Double, Valentine) eliminated FC|NYChrisG (Ms. Fortune, Parasoul) 3-0.

• TS|NerdJosh (Cerebella, Double) beat FC|NYChrisG (Ms. Fortune, Parasoul) 3-1.

• DRS|MastaCJ (Double, Valentine) eliminated Duckator (Filia, Double) 2-0.

• DRS|MastaCJ (Double, Valentine) eliminated AL|JetM (Valentine, Parasoul) 2-1.

• Duckator (Filia, Double) eliminated EG|Justin Wong (Valentine, Parasoul) 2-1.

• DRS|MastaCJ (Double, Peacock | Others) eliminated Brightside (Peacock, Filia | Others) 2-1.

• FC|NYChrisG (Ms. Fortune, Parasoul) beat AL|JetM (Valentine, Parasoul) 2-0.

• Duckator (Filia, Double) eliminated Konkrete (Painwheel, Parasoul) 2-1.

• TS|Nerd Josh (Cerebella, Double) beat EG|Justin Wong (Valentine, Parasoul) 2-0.

Soul Calibur 5 - Battle log


• Grand finals: Lost Providence (Viola) eliminated Mateo Galvan (Mitsurugi) 3-1.

• Losers finals: Mateo Galvan (Mitsurugi) eliminated BrewtusBibulus (Algol) 3-0.

• Winners finals: Lost Providence (Viola) beat BrewtusBibulus (Algol) 3-0.

• Mateo Galvan (Mitsurugi) eliminated MysticBill (Natsu) 2-1.

• Mateo Galvan (Mitsurugi) eliminated Ikotomi (Pyrrha) 2-1.

• MysticBill (Natsu) eliminated Jimmy Choi (Leixia) 2-0.

• BrewtusBibulus (Algol) beat Ikotomi (Pyrrha) 2-1.

• Mateo Galvan (Mitsurugi) eliminated EG|Floe (Nightmare, Natsu) 2-0.

• Jimmy Choi (Leixia) eliminated PhilBond (Nightmare) 2-0.

• Lost Providence (Viola) beat MysticBill (Natsu) 2-1.

Street Fighter X Tekken - Battle log


• Grand finals: EG|Justin Wong (Rufus, Chun-Li) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) 3-1.

• Losers finals: EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) eliminated EMP|Sanford Kelly (Sagat, Ken) 2-0.

• Winners finals: EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) beat EG|Justin Wong (Rufus, Chun-Li) 2-0.

• EMP|Sanford Kelly (Sagat, Ken) eliminated MRN|Wolfkrone (Jin, Hugo) 2-0.

Load comments (116)