Topanga B League results, battle logs and more - SSF4 AE v2012 tournament

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • July 1, 2012 at 4:34 a.m. PDT
Topanga B League results, battle logs and more - SSF4 AE v2012 tournament Updated with playoff results from Topanga B League: This story has been updated with complete results and a battle log for this competition, including a rundown of the playoff between MCZ|Tokido (Akuma)/Kyabetsu (C. Viper) and Bonchan (Sagat)/Naruo (Evil Ryu).


The Topanga B League was an online Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 tournament held with Japanese players.

The lineup of competitors was: YHC-Mochi (Dhalsim), Eita (Akuma), Banbaban (Cammy), Dogura (M. Bison), Naruo (Evil Ryu), Sasaki (Cody), Michael-tan (Ken), Pamyu (Balrog), -6 (Akuma), Yasu (Guile), Kyabetsu (C. Viper), Dashio (Seth), VER (Gouken), Ojisanboy (Abel), Juso (Sakura) and Machabo (Fei Long).

Hit the jump to check details about this tournament, including the final results, battle logs and additional information.

Playoff results and battle logs


Bonchan (Sagat) and Kyabetsu (C. Viper) advanced into the Topanga A League's second season this morning with victories over Naruo (Evil Ryu) and MCZ|Tokido (Akuma), respectively. Here's a battle log of their first to six sets.

Bonchan (Sagat) — ● ● ○ ● ● ○ ● ● 6
Naruo (Evil Ryu)  — ○ ○ ● ○ ○ ● ○ ○ 2

Bonchan (Sagat) — ● ○ ● ○ ● ○ ● ○ ● ● 6
Naruo (Evil Ryu)  — ○ ● ○ ● ○ ● ○ ● ○ ○ 4

Tokido (Akuma)      — ● ○ ● ○ ○ ○ ● ○ ● ○ 4
Kyabetsu (C. Viper) — ○ ● ○ ● ● ● ○ ● ○ ● 6

Tokido (Akuma)      — ● ○ ○ ○ ○ ● ● ○ ○ 3
Kyabetsu (C. Viper) — ○ ● ● ● ● ○ ○ ● ● 6

● Win
○ Loss

Bonchan and Kyabetsu will be joined by Eita (Akuma) and YHC-Mochi (Dhalsim), who won qualifying spots by finishing first and second in the B League.

Overall standings — Topanga B League Round Robin


# Player Character Record Game Record GD
1 Eita Akuma 12-3 39-15 +24
2 YHC-Mochi Dhalsim 11-4 40-22 +18
3 Naruo Evil Ryu 11-4 35-26 +9
4 Kyabetsu C. Viper 10-5 36-26 +10
5 Michael-tan Ken 8-7 32-28 +5
6 Pamyu Balrog 8-7 31-29 +2
7 Machabo Fei Long 8-7 30-30 0
8 Dogura M. Bison 8-7 28-29 -1
9 Sasaki Cody 7-8 32-31 +1
10 Banbaban Cammy 7-8 29-32 -3
11 -6 Akuma 7-8 28-33 -5
12 VER Gouken 6-9 25-30 -5
13 Dashio Seth 6-9 26-31 -5
14 Juso Sakura 6-9 26-33 -7
15 Ojisanboy Abel 3-12 18-39 -21
16 Yasu Guile 2-13 20-41 -21

GD stands for Game Differential, and it's the amount of individual games won or lost as part of the multiple first to three sets played. It's the first tie-breaker used to decide overall placement. For example, if Player A won 3-2 over Player B, Player A's GD would be +1. The second tie-breaker is head-to-head record.

Prize money, rewards and stream links


The 1st and 2nd place finishers in this tournament will move on to the Topanga A League, while the 3rd and 4th place finishers will participate in a playoff against MCZ|Tokido (Akuma) and Bonchan (Sagat) to decide who gains entry into the A League.

The following prize money will also be awarded for the B League:
1st place: 100,000 yen ($1,259 USD)
2nd place: 50,000 yen ($629 USD)
3rd place: 30,000 yen ($377 USD)
4th place: 10,000 yen ($125 USD)

Stream links
June 29 (Fri)
July 1 (Sun) Tokido and Bonchan playoff with 3rd and 4th place finishers

Round 10 — June 29th battle log


• Eita (Akuma) beat Naruo (Evil Ryu) 3-0.

• Dogura (M. Bison) beat Dashio (Seth) 3-0.

• Naruo (Evil Ryu) beat Pamyu (Balrog) 3-1.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat Dashio (Seth) 3-0.

• Eita (Akuma) beat Pamyu (Balrog) 3-0.

• Yasu (Guile) beat Dogura (M. Bison) 3-1.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat Naruo (Evil Ryu) 3-0.

• Kyabetsu (C. Viper) beat Sasaki (Cody) 3-1.

• VER (Gouken) beat Banbaban (Cammy) 3-1.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat Michael-tan (Ken) 3-1.

• Banbaban (Cammy) beat Dashio (Seth) 3-1.

• Eita (Akuma) beat Machabo (Fei Long) 3-0.

Round 9 — June 24th battle log


• Eita (Akuma) beat Dogura (M. Bison) 3-0.

• Sasaki (Cody) beat Michael-tan (Ken) 3-0.

• Dogura (M. Bison) beat Banbaban (Cammy) 3-1.

• Eita (Akuma) beat Yasu (Guile) 3-0.

• Michael-tan (Ken) beat Ojisanboy (Abel) 3-1.

• Kyabetsu (C. Viper) beat Pamyu (Balrog) 3-1.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat Yasu (Guile) 3-2.

• Naruo (Evil Ryu) beat Banbaban (Cammy) 3-1.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat Ojisanboy (Abel) 3-1.

• Machabo (Fei Long) beat Sasaki (Cody) 3-0.

• Banbaban (Cammy) beat Eita (Akuma) 3-2.

• Ojisanboy (Abel) beat Yasu (Guile) 3-2.

Round 8 — June 23rd battle log


• Pamyu (Balrog) beat Yasu (Guile) 3-2.

• -6 (Akuma) beat Naruo (Evil Ryu) 3-0.

• Michael-tan (Ken) beat Pamyu (Balrog) 3-1.

• -6 (Akuma) beat Juso (Sakura) 3-2.

• Kyabetsu (C. Viper) beat Yasu (Guile) 3-1.

• Naruo (Evil Ryu) beat Juso (Sakura) 3-2.

• Pamyu (Balrog) beat -6 (Akuma) 3-0.

• Michael-tan (Ken) beat VER (Gouken) 3-0.

• -6 (Akuma) beat Yasu (Guile) 3-1.

• Michael-tan (Ken) beat Machabo (Fei Long) 3-1.

• Naruo (Evil Ryu) beat VER (Gouken) 3-0.

• Michael-tan (Ken) beat Yasu (Guile) 3-1.

Round 7 — June 22nd battle log


• VER (Gouken) beat Pamyu (Balrog) 3-0.

• Michael-tan (Ken) beat Dogura (M. Bison) 3-0.

• -6 (Akuma) beat Eita (Akuma) 3-1.

• VER (Gouken) beat Dogura (M. Bison) 3-1.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat Pamyu (Balrog) 3-2.

• Banbaban (Cammy) beat Machabo (Fei Long) 3-1.

• Dogura (M. Bison) beat Juso (Sakura) 3-0.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat VER (Gouken) 3-1.

• Kyabetsu (C. Viper) beat Banbaban (Cammy) 3-1.

• Eita (Akuma) beat Sasaki (Cody) 3-0.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat Machabo (Fei Long) 3-1.

• Banbaban (Cammy) beat Michael-tan (Ken) 3-1.

Round 6 — June 17th battle log


• Machabo (Fei Long) beat Dashio (Seth) 3-2.

• Machabo (Fei Long) beat Naruo (Evil Ryu) 3-2.

• Dashio (Seth) beat -6 (Akuma) 3-0.

• Naruo (Evil Ryu) beat Kyabetsu (C. Viper) 3-2.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat -6 (Akuma) 3-0.

• Naruo (Evil Ryu) beat Ojisanboy (Abel) 3-1.

• Juso (Sakura) beat Kyabetsu (C. Viper) 3-1.

• Pamyu (Balrog) beat Dashio (Seth) 3-0.

• Juso (Sakura) beat Machabo (Fei Long) 3-0.

• Sasaki (Cody) beat Ojisanboy (Abel) 3-1.

• Kyabetsu (C. Viper) beat YHC-Mochi (Dhalsim) 3-2.

• Dashio (Seth) beat Juso (Sakura) 3-0.

Round 5 — June 16th battle log


• Naruo (Evil Ryu) beat Yasu (Guile) 3-2.

• Machabo (Fei Long) beat VER (Gouken) 3-0.

• -6 (Akuma) beat Sasaki (Cody) 3-2.

• Pamyu (Balrog) beat Ojisanboy (Abel) 3-1.

• Dashio (Seth) beat Yasu (Guile) 3-0.

• Machabo (Fei Long) beat -6 (Akuma) 3-2.

• Kyabetsu (C. Viper) beat Ojisanboy (Abel) 3-0.

• Juso (Sakura) beat Yasu (Guile) 3-2.

• Kyabetsu (C. Viper) beat VER (Gouken) 3-2.

• Naruo (Evil Ryu) beat Sasaki (Cody) 3-2.

• Kyabetsu (C. Viper) beat Dashio (Seth) 3-0.

• Sasaki (Cody) beat Juso (Sakura) 3-1.

Round 4 — June 15th battle log


• VER (Gouken) beat Yasu (Guile) 3-0.

• Eita (Akuma) beat Ojisanboy (Abel) 3-0.

• Sasaki (Cody) beat Dogura (M. Bison) 3-2.

• Dashio (Seth) beat Michael-tan (Ken) 3-1.

• Eita (Akuma) beat VER (Gouken) 3-1.

• Dogura (M. Bison) beat Ojisanboy (Abel) 3-1.

• Sasaki (Cody) beat Banbaban (Cammy) 3-1.

• Machabo (Fei Long) beat Yasu (Guile) 3-0.

• Dogura (M. Bison) beat -6 (Akuma) 3-1.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat Eita (Akuma) 3-0.

• Banbaban (Cammy) beat Ojisanboy (Abel) 3-0.

• Michael-tan (Ken) beat Kyabetsu (C. Viper) 3-2.

Round 3 — June 10th battle log


• Machabo (Fei Long) beat Pamyu (Balrog) 3-2.

• Eita (Akuma) beat Dashio (Seth) 3-2.

• YHC-Mochi (Dhalsim) beat Sasaki (Cody) 3-2.

• Kyabetsu (C. Viper) beat Machabo (Fei Long) 3-1.

• Ojisanboy (Abel) beat -6 (Akuma) 3-1.

• Yasu (Guile) beat Banbaban (Cammy) 3-1.

• Pamyu (Balrog) beat Sasaki (Cody) 3-2.

• Ojisanboy (Abel) beat VER (Gouken) 3-0.

• Banbaban (Cammy) beat YHC-Mochi (Dhalsim) 3-2.

• Naruo (Evil Ryu) beat Dashio (Seth) 3-2.

• Eita (Akuma) beat Juso (Sakura) 3-1.

• Sasaki (Cody) beat Yasu (Guile) 3-1.

Round 2 — June 9th battle log


• -6 (Akuma) beat Michael-tan (Ken) 3-2.

• Dogura (M. Bison) beat Machabo (Fei Long) 3-2.

• VER (Gouken) beat Juso (Sakura) 3-0.

• Dashio (Seth) beat Ojisanboy (Abel) 3-1.

• Naruo (Evil Ryu) beat Michael-tan (Ken) 3-1.

• Pamyu (Balrog) beat Juso (Sakura) 3-2.

• Kyabetsu (C. Viper) beat -6 (Akuma) 3-2.

• Machabo (Fei Long) beat Ojisanboy (Abel) 3-1.

• Naruo (Evil Ryu) beat Dogura (M. Bison) 3-0.

• Pamyu (Balrog) beat Banbaban (Cammy) 3-1.

• -6 (Akuma) beat VER (Gouken) 3-2.

• Juso (Sakura) beat Ojisanboy (Abel) 3-1.

Round 1 — June 8th battle log


• Eita (Akuma) beat Michael-tan (Ken) 3-2.

• Juso (Sakura) beat Banbaban (Cammy) 3-1.

• Sasaki (Cody) beat VER (Gouken) 3-1.

• Pamyu (Balrog) beat Dogura (M. Bison) 3-0.

• VER (Gouken) beat Dashio (Seth) 3-1.

• Banbaban (Cammy) beat -6 (Akuma) 3-1.

• Dashio (Seth) beat Sasaki (Cody) 3-2.

• Juso (Sakura) beat YHC-Mochi (Dhalsim) 3-1.

• Dogura (M. Bison) beat Kyabetsu (C. Viper) 3-1.

• Eita (Akuma) beat Kyabetsu (C. Viper) 3-0.

• Michael-tan (Ken) beat Juso (Sakura) 3-0.

• Dogura (M. Bison) beat YHC-Mochi (Dhalsim) 3-2.

Contributions to this story by TedTesty.
Load comments (262)