World Game Cup 2012 results for teams and singles - SSF4 AE v2012, UMvC3, SFxT and more

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • February 19, 2012 at 9:52 p.m. PST
World Game Cup 2012 results for teams and singles - SSF4 AE v2012, UMvC3, SFxT and more Updated with final results: Results for the singles tournaments for SSF4 AE v2012, UMvC3, SFxT and KoF13 have been added into this story for the third and final day of the World Game Cup 2012.


The World Game Cup 2012 is taking place this weekend in Cannes, France. Top players in attendance include Fuudo, MCZ|Tokido, MCZ|Mago, eLive|RF, eLive|Alioune, eLive|MOV, eLive|BAS, WDM|Luffy, WDM|V-Ryu, WW|Ryan Hart, WDM|Evans, WDM|Cuongster, WW|F-Word and LDLC|Starnab, among others.

Multiple Twitch.tv streams are available throughout the weekend, and there's also a schedule included so you can find out when the events you're interested in are happening.

Hit the jump to check things out.

Singles tournament results


Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Results


1. MCZ|Tokido (Akuma)
2. MCZ|Mago (Fei Long)
3. eLive|Alioune (Cammy)
4. WDM|Louffy (Rose)
5. Fuudo (Fei Long)
5. WW|Ryan Hart (Sagat, Ryu)

Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. CDV|WhiteBlack (Vergil, Taskmaster, Wesker)
2. DNT|Zak Bennett (Firebrand, Dormammu, Amaterasu)
3. MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix)
4. MoonWalker (Captain America, Spencer, Hawkeye)

Street Fighter X Tekken — Results


1. Fuudo (Ryu, King)
2. eLive|RF (Ryu, Sagat)
3. SkG|Saunic (Ryu, Rufus)
3. eLive|Oro (Ryu, Jin)
5. Bubblan (Vega, Raven)
5. eLive|Yamazaki (Ryu, Ken)
5. Skatan Milla (Juri, Lili)
5. Ezo (Ryu, Akuma)

King of Fighters 13 — Results


1. eLive|Mr. KoF (Kyo, Andy, Shen)
2. Fox (Mr. Karate, Ryo, Chin)
3. LDA|The Answer (Kyo, Billy, Elisabeth)
4. eLive|Kenpachi (Iori, Saiki, Yuri)

Street Fighter 3 Third Strike Online Edition — Results


1. MCZ|Tokido (Chun-Li)
2. Ultrayox (Yun, Yang, Akuma)
3. Nikola (Dudley)
4. Becks (Yun, Chun-Li)

Soul Calibur 5 — Results


1. eLive|Keev (Nightmare)
2. Eggmaster (Pyrrha)
3. Akire (Mitsurugi, Seigfried)
4. Saitoh (Maxi)
5. eLive|Kayane (Leixia)
5. Jag (Maxi)
7. Dina (Pyrrha)
7. Chris (Viola)

BlazBlue Continuum Shift Extended — Results


1. MCZ|Tokido (Arakune)
2. Skyll (Ragna)
3. Abyss (Arakune)
4. Chronoxir (Hazama, Relius)
5. Sigmaz (Carl)
5. Beat B X (Ragna)

Mortal Kombat 9 — Results


1. Mustard (Cyrax)
2. GBA|Hidan (Quan Chi)
3. Ketchup (Sektor)
4. Crathen (Kabal)

Teams tournament results


5v5 Teams and France vs. The World Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Results


The World beat France 13 to 9.

1st place - Team Japan
- Fuudo (Fei Long)
- MCZ|Mago (Adon)
- MCZ|Tokido (Akuma)
- eLive|RF (Sagat)
- eLive|Bas (Cammy)

2nd place - Team UK
- WW|Ryan Hart (Sagat)
- WSO|Hands (Rufus)
- WSO|Problem X (Seth)
- WW|F-Word (Ibuki)
- Afii (Dee Jay)

3v3 Teams Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Results


1st — Team Mad Catz (Japan)
- MCZ|Mago (Sagat)
- MCZ|Tokido (Akuma)
- Fuudo (Fei Long)

2nd — Team WDM|Mignons (France)
- WDM|Evans (Fei Long)
- WDM|Louffy (Rose)
- WDM|Renegad (Balrog)

3rd — Get The Mop (UK)
- WW|Ryan Hart (Sagat)
- WSO|Hands (Rufus)
- WSO|Problem X (Seth)

3rd — Team Chocolat Suisse (CH)
- Easyman (Ryu)
- Stapcris (Gouken)
- 4K (Sagat)

3v3 Teams Ultimate Marvel vs. Capcom 3 — Results


1st — Team De Turken (NL)
- Traumatisch (X-23, Wesker, Dormammu)
- Moreno (Wesker, Taskmaster, Vergil)
- Bubblan (Unknown)

2nd — Team Mad Catz (Japan)
- MCZ|Tokido (Magneto, Dr. Doom, Phoenix)
- MCZ|Mago (Wesker, Magneto, Vergil)
- Fuudo (Zero, Morrigan, Vergil)

3rd — Team Fate of 2 Worlds
- eLive|RF (Taskmaster, Wolverine, Akuma)
- eLive|Alioune (Magento, Dormammu, Dr. Doom)
- eLive|Oro (She-Hulk, Frank West, Taskmaster)

3rd — Team Frites Nutella
- Wh1teBl4ck (Vergil, Taskmaster, Wesker)
- Baron (Captain America, Frank West, Arthur)
- Juils Summers (Vergil, Wesker, Hawkeye)

2v2 Teams Street Fighter 3 Third Strike Online Edition — Results


1st place (Japan)
- MCZ|Tokido (Chun-Li)
- Fuudo (Ken)

2nd place (BE/JP)
- Kenpachi (Ken)
- eLive|RF (Chun-Li)

3v3 Teams Soul Calibur 5 — Results


1st — Team Unblessed (France)
- eLive|Keev (Nightmare)
- eLive|Kayane (Leixia)
- Akire (Mitsurugi)

2nd — Team Hamburg (Germany)
- Jag (Maxi)
- daGOTTh (Pyrrha Omega)
- Kerrigan (Natsu)

3rd — Team Justice (France)
- Saitoh (Maxi)
- Hayate (Z.W.E.I)
- Panto (Seigfried)

3rd — Team Beur Land (France)
- Eggmaster (Pyrrha)
- eLive|Frionel (Yoshimitsu)
- Gohan (Raphael)

2v2 Teams King of Fighters 13 — Results


1st place (US/JP)
- eLive|Mr. KoF (Saiki, Andy, Ash)
- eLive|RF (Iori, Benimaru, Daimon)

2nd place (MA)
- eLive|Frionel (K', Duo Lon, Shen | Others)
- eLive|Tom Sawyer (Robert, Athena, Mature)

3rd place
- The Answer (Billy, Elisabeth, Yuri)
- Mazinkaizer (Clark, King, Benimaru)

3rd place
- WDM|Cuongster (Daimon, Chin, Shen)
- WDM|2Pac (Ash, Iori, Kyo)

Contributions to this story by BalrogWill, SuperGerard, FishStix and Rafael2487.
Load comments (130)