Street Fighter 25th Anniversary Grand Finals results, battle logs and stream archives

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • December 9, 2012 at 12:19 a.m. PST
Street Fighter 25th Anniversary Grand Finals results, battle logs and stream archives Updated with live results and battle logs: This story is being updated with all of the latest results and information as it happens, so keep checking back.


The Street Fighter 25th Anniversary Grand Finals stream will kick off this morning at 10 a.m. PST, 1 p.m. EST and 6 p.m. GMT. The games being played are Super Street Fighter 2 Turbo, Street Fighter 3 Third Strike, Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 and Street Fighter X Tekken.

This is sure to be one of the biggest tournaments of the year with nearly all of the best Street Fighter players gathered in one place, include MCZ|Daigo Umehara, RZR|Fuudo, EG|Justin Wong, WW|Infiltration, EG|Ricky Ortiz and countless others. This won't just be straight fighting game action, as Capcom has a special announcement in store around noon PST.

Capcom Unity will be running a live stream all day and we'll be updating this story with all of the results, battle logs and additional info live as it happens. Hit the jump to check out the current details.

Street Fighter X Tekken — Results


1. WW|Infiltration (Rolento, Ryu)
2. MCZ|Tokido (Dhalsim, Cody)
3. KS|Sethlolol (Law, Kuma)
4. Yukimura (Ryu, Kazuya)
5. ER|Tatsu (Vega, Xiaoyu)
5. EG|Momochi (Cody, Rufus)
7. AVM|GamerBee (Julia, Jack-X)
7. EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li)

9. Poongko (Ryu, Kazuya)
9. KS|JiBBo (Jin, Sagat)
9. EG|Justin Wong (Rufus, Cody)
9. Combofiend (Julia, Marduk | Others)
13. UYG|NuckleDu (Guile, Zangief)
13. Fuzzy (Cammy, Rolento)
13. Kingstonn (Ryu, Rolento)
13. Alioune (Jack-X, Lili)

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Results


1. WW|Infiltration (Akuma)
2. MCZ|Daigo Umehara (Ryu)
3. RZR|Fuudo (Fei Long)
4. MCZ|Tokido (Akuma)
5. AVM|GamerBee (Adon, Yun)
5. AGE|Snake Eyez (Zangief)
7. MCZ|Mago (Fei Long)
7. EG|Momochi (Cody, Akuma)

9. Alioune (Cammy)
9. BT|Dieminion (Guile)
9. RZR|Problem X (Seth)
9. Wolfkrone (C. Viper)
13. EG|fLoE (Guy)
13. EG|Justin Wong (Rufus)
13. AGE|Vangief (Zangief)
13. EG|Ricky Ortiz (Rufus)

Street Fighter 3 Third Strike Online Edition — Results


1. MOV (Chun-Li, Ken)
2. MCZ|Tokido (Chun-Li)
3. EG|Momochi (Yun)
4. Mester (Yun)
5. EG|Justin Wong (Chun-Li)
5. Nica KO (Yang)
7. SGE|BOC (Urien)
7. Gunfight (Dudley)

Super Street Fighter 2 Turbo — Results


1. Damdai (oT. Hawk, oRyu)
2. Afro Legends (Dee Jay, Balrog)
3. John Choi (oSagat, Ryu, Guile)
4. ShotosAllDay (oSagat, Ken, oRyu, Dee Jay)
5. Fuzzy (Ryu, Cammy)
5. MCZ|Tokido (Vega)
7. LLL|Kenpachi (oSagat)
7. WW|Laugh (oSagat, Ken)

Battle logs


Street Fighter X Tekken — Top 8 battle log


• Grand finals, set 2: WW|Infiltration (Jack-X, Rolento) eliminated MCZ|Tokido (Dhalsim, Cody) 3-0.

• Grand finals, set 1: WW|Infiltration (Jack-X, Rolento) beat MCZ|Tokido (Dhalsim, Cody) 3-1.

• Losers finals: WW|Infiltration (Rolento, Ryu) eliminated KS|Sethlolol (Law, Kuma) 3-0.

• Winners finals: MCZ|Tokido (Dhalsim, Cody) beat WW|Infiltration (Jack-X, Rolento | Rolento, Ryu) 3-2.

• Losers semi-finals: KS|Sethlolol (Law, Kuma) eliminated Yukimura (Ryu, Kazuya) 2-0.

• Yukimura (Ryu, Kazuya) eliminated ER|Tatsu (Vega, Xiaoyu) 2-1.

• KS|Sethlolol (Law, Kuma) eliminated EG|Momochi (Cody, Rufus) 2-1.

• Yukimura (Ryu, Kazuya) eliminated AVM|GamerBee (Julia, Jack-X).

• KS|Sethlolol (Law, Kuma) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) 2-1.

• Winners semi-finals: MCZ|Tokido (Dhalsim, Cody) beat EG|Momochi (Cody, Rufus) 2-1.

• Winners semi-finals: WW|Infiltration (Rolento, Ryu) beat ER|Tatsu (Vega, Xiaoyu) 2-0.

Top 16 battle log


• Yukimura (Ryu, Kazuya) eliminated Poongko (Ryu, Kazuya).

• AVM|GamerBee (Julia, Jack-X) eliminated KS|JiBBo (Jin, Sagat).

• MCZ|Tokido (Dhalsim, Cody) beat Poongko (Kazuya, Ryu) 2-0.

• KS|Sethlolol (Law, Kuma) eliminated EG|Justin Wong (Rufus, Cody).

• EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) eliminated Combofiend (Julia, Marduk).

• EG|Momochi (Cody, Rufus) beat AVM|GamerBee (Cody, Jack-X) 2-0.

• ER|Tatsu (Vega, Xiaoyu) beat EG|Justin Wong (Rufus, Cody) 2-1.

• WW|Infiltration (Rolento, Ryu) beat Combofiend (Dhalsim, Julia) 2-0.

• KS|Sethlolol (Law, Kuma) eliminated UYG|NuckleDu (Guile, Zangief).

• EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) eliminated Fuzzy (Cammy, Rolento).

• KS|JiBBo (Jin, Sagat) eliminated Alioune (Jack-X, Lili).

• Yukimura (Ryu, Kazuya) eliminated Kingstonn (Ryu, Rolento).

• Poongko (Ryu, Kazuya) beat KS|Sethlolol (Law, Kuma) 2-1.

• MCZ|Tokido (Dhalsim, Cody) beat UYG|NuckleDu (Guile, Zangief) 2-1.

• EG|Momochi (Cody, Rufus) beat Fuzzy (Poison, Cammy) 2-0.

• AVM|GamerBee (Cody, Jack-X) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus, Chun-Li) 2-0.

• ER|Tatsu (Vega, Xiaoyu) beat Yukimura (Ryu, Kazuya) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus, Cody) beat Kingstonn (Ryu, Rolento) 2-1.

• Combofiend (Julia, Marduk) beat Alioune (Jack-X, Lili) 2-1.

• WW|Infiltration (Rolento, Ryu) beat KS|JiBBo (Jin, Sagat) 2-0.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition v2012 — Top 8 battle log


• Grand finals, set 2: WW|Infiltration (Akuma) eliminated MCZ|Daigo Umehara (Ryu) 3-0.

• Grand finals, set 1: WW|Infiltration (Akuma) beat MCZ|Daigo Umehara (Ryu) 3-0.

• Losers finals: WW|Infiltration (Akuma) eliminated RZR|Fuudo (Fei Long) 3-2.

• Winners finals: MCZ|Daigo Umehara (Ryu) beat WW|Infiltration (Akuma) 3-0.

• Losers semi-finals: RZR|Fuudo (Fei Long) eliminated MCZ|Tokido (Akuma) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) eliminated AVM|GamerBee (Yun) 2-0.

• RZR|Fuudo (Fei Long) eliminated AGE|Snake Eyez (Zangief) 2-0.

• AVM|GamerBee (Adon) eliminated MCZ|Mago (Fei Long) 2-1.

• AGE|Snake Eyez (Zangief) eliminated EG|Momochi (Cody, Akuma) 2-0.

• Winners semi-finals: WW|Infiltration (Akuma) beat RZR|Fuudo (Fei Long) 2-0.

• Winners semi-finals: MCZ|Daigo Umehara (Ryu) beat MCZ|Tokido (Akuma) 2-0.

Top 16 battle log


• AVM|GamerBee (Adon) eliminated Alioune (Cammy) 2-1.

• AGE|Snake Eyez (Zangief) eliminated BT|Dieminion (Guile) 2-0.

• MCZ|Mago (Fei Long) eliminated RZR|Problem X (Seth) 2-0.

• EG|Momochi (Akuma, Cody) eliminated WolfKrone (C. Viper) 2-1.

• AVM|GamerBee (Adon) eliminated EG|fLoE (Guy) 2-0.

• RZR|Problem X (Seth) eliminated EG|Justin Wong (Rufus) 2-0.

• WolfKrone (C. Viper) eliminated AGE|Vangief (Zangief) 2-1.

• AGE|Snake Eyez (Zangief) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-1.

• WW|Infiltration (Akuma) beat MCZ|Mago (Fei Long) 2-0.

• RZR|Fuudo (Fei Long) beat Alioune (Cammy) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat EG|Momochi (Cody) 2-1.

• MCZ|Daigo Umehara (Ryu) beat BT|Dieminion (Guile) 2-0.

• WW|Infiltration (Akuma) beat AGE|Vangief (Zangief) 2-0.

• MCZ|Mago (Fei Long) beat Wolfkrone (C. Viper) 2-0.

• Alioune (Cammy) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-1.

• RZR|Fuudo (Fei Long) beat AGE|Snake Eyez (Zangief) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) beat EG|Justin Wong (Rufus) 2-1.

• EG|Momochi (Akuma) beat RZR|Problem X (Seth) 2-0.

• BT|Dieminion (Guile) beat AVM|GamerBee (Adon) 2-1.

• MCZ|Daigo Umehara (Ryu) beat EG|fLoE (Guy) 2-0.

Street Fighter 3 Third Strike Online Edition — Top 8 battle log


• Grand finals: MOV (Ken) eliminated MCZ|Tokido (Chun-Li) 3-0.

• Losers finals: MCZ|Tokido (Chun-Li) eliminated EG|Momochi (Yun) 3-0.

• Winners finals: MOV (Chun-Li) beat EG|Momochi (Yun) 3-2.

• Losers semi-finals: MCZ|Tokido (Chun-Li) eliminated Mester (Yun) 2-0.

• MCZ|Tokido (Chun-Li) eliminated EG|Justin Wong (Chun-Li) 2-0.

• Mester (Yun) eliminated Nica KO (Yang) 2-1.

• EG|Justin Wong (Chun-Li) eliminated SGE|BOC (Urien) 2-0.

• Nica KO (Yang) eliminated Gunfight (Dudley) 2-1.

• Winners semi-finals: MOV (Chun-Li) beat MCZ|Tokido (Chun-Li) 2-0.

• Winners semi-finals: EG|Momochi (Yun) beat Mester (Yun) 2-1.

• Mester (Yun) beat EG|Justin Wong (Chun-Li) 2-0.

• EG|Momochi (Yun) beat SGE|BOC (Urien) 2-0.

• MCZ|Tokido (Chun-Li) beat Gunfight (Dudley) 2-1.

• MOV (Chun-Li) beat Nica KO (Yang) 2-0.

Super Street Fighter 2 Turbo — Top 8 battle log


• Grand finals: Damdai (oRyu) eliminated Afro Legends (Dee Jay, Balrog) 3-1.

• Losers finals: Afro Legends (Balrog) eliminated John Choi (Guile) 3-1.

• Winners finals: Damdai (oT. Hawk) beat John Choi (oSagat, Ryu) 3-0.

• Losers semi-finals: Afro Legends (Balrog) eliminated ShotosAllDay (Ken) 2-0.

• ShotosAllDay (Dee Jay, oSagat) eliminated Fuzzy (Ryu) 2-1.

• Afro Legends (Balrog) eliminated MCZ|Tokido (Vega) 2-0.

• Fuzzy (Ryu) eliminated LLL|Kenpachi (oSagat) 2-0.

• MCZ|Tokido (Vega) eliminated WW|Laugh (Ken) 2-0.

• Winners semi-finals: Damdai (oRyu) beat Afro Legends (Dee Jay) 2-0.

• Winners semi-finals: John Choi (oSagat, Ryu) beat ShotosAllDay (oSagat, oRyu) 2-1.

• Afro Legends (Dee Jay) beat LLL|Kenpachi (oSagat) 2-0.

• Damdai (oT. Hawk) beat Fuzzy (Ryu, Cammy) 2-0.

• John Choi (oSagat) beat WW|Laugh (oSagat) 2-1.

• ShotosAllDay (Ken) beat MCZ|Tokido (Vega) 2-0.

Load comments (292)