Devastation 2011 results, battle logs and stream archive

Posted by Nate 'Nyoro' Young • October 9, 2011 at 7:45 p.m. PDT
Devastation 2011 results, battle logs and stream archive Devastation 2011 in Phoenix, Arizona has finished up. There were tournaments for Super Street Fighter 4 Arcade Edition, Marvel vs. Capcom 3, SSF2T HD Remix, Tekken 6, Mortal Kombat 9 and Soul Calibur 4.


Level|Up and Team hAZmat were on hand all weekend to provide a great stream for viewers at home.

Top players in attendance included EG|Justin Wong, BA|Viscant, BT|Latif, cc.coL|Combofiend, cc.coL|Mike Ross, DMG|PR Balrog, along with many others.

Hit the jump to check out the results, battle logs, stream archives and find additional information.

Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. EG|Justin Wong (Storm, Wesker, Akuma)
2. cc.coL|Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer)
3. BA|Viscant (Wesker, Haggar, Phoenix)
4. DMG|PR Balrog (Dante, Wolverine, Tron)
5. Fanatiq (Magneto, Storm, Sentinel)
5. UVG|Noel Brown (Wolverine, Wesker, Akuma)
7. FC|Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish)
7. Chrisis (C. Viper, Dante, Magneto/Haggar)

Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Results


1. EG|Justin Wong (Rufus)
2. BT|Latif (C. Viper)
3. cc.coL|Combofiend (Oni, Makoto, Abel)
4. cc.coL|Mike Ross (E. Honda)
5. EG|fLoE (Yang)
5. cc.coL|Filipino Champ (Dhalsim)
7. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
7. WolfKrone (C. Viper)

Super Street Fighter 2 Turbo HD Remix — Results


1. LU|Alex Valle (Ryu)
2. OyaJimmy (Blanka)
3. Miles O'Keefe (Cammy)
4. EA Megaman (E. Honda, Balrog)
5. Mongolo Robocop (Cammy, Chun-Li, Sagat)
5. Coffee (Vega)
7. Calixar (E. Honda, Chun-Li)
7. L2P (Dee Jay)

Tekken 6 — Results


1. Rip (Law)
2. Aris (Armor King)
3. Rickstah (Bob)
4. Omega (Lars)

Mortal Kombat 9 — Results


1. vVv|REO (Kabal)
2. Mr. Mileena (Kitana)
3. 16 Bit (Kitana)
4. Morty Seinfeld (Sonya)
5. Detroit Ballin (Shang Tsung, Kabal)
5. Marvaz (Sub-Zero, Johnny Cage)
7. B Wizz (Raiden)
7. Tom Brady (Sub-Zero, Noob)

Soul Calibur 4 — Results


1. Lolo (Yoshimitsu)
2. NFK (Ivy)
3. RTD (The Apprentice, Ivy, Xiangua)
4. KrayzieCD (Mitsurugi, Xianghua, Maxi)
5. MoneyMuffins (Sophitia)
5. NDK (Voldo)
7. LP (Setsuka)
7. Omega (Zasalamel)

Battle logs


Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 battle log


• Grand finals, set 1: EG|Justin Wong (Storm, Wesker, Akuma) eliminated cc.coL|Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer) 3-1.

• Grand finals, set 1: EG|Justin Wong (Storm, Wesker, Akuma) beat cc.coL|Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer) 3-2.

• Losers finals: EG|Justin Wong (Storm, Wesker, Akuma) eliminated BA|Viscant (Wesker, Haggar, Phoenix) 3-0.

• Winners finals: cc.coL|Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer) beat BA|Viscant (Wesker, Storm, Iron Man | Wesker, Tron, Phoenix) 3-0.

• Losers semi-finals: EG|Justin Wong (Storm, Wesker, Akuma) eliminated DMG|PR Balrog (Dante, Wolverine, Tron) 2-0.

• EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma) eliminated Fanatiq (Magneto, Storm, Sentinel) 2-0.

• DMG|PR Balrog (Dante, Wolverine, Tron) eliminated UVG|Noel Brown (Wolverine, Wesker, Akuma) 2-1.

• EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma) eliminated FC|Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish) 2-0.

• UVG|Noel Brown (Wolverine, Wesker, Akuma) eliminated Chrisis (C. Viper, Dante, Haggar/Magneto) 2-0.

• Winners semi-finals: cc.coL|Combofiend (She-Hulk, Spencer, Haggar) beat DMG|PR Balrog (Dante, Wolverine, Tron) 2-0.

• Winners semi-finals: BA|Viscant (Wesker, Haggar, Phoenix) beat Fanatiq (Magneto, Storm, Sentinel) 2-0.

• DMG|PR Balrog (Dante, Wolverine, Tron) beat FC|Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish) 2-0.

• cc.coL|Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer) beat EG|Justin Wong (Storm, Wesker, Akuma) 2-0.

• Fanatiq (Magneto, Storm, Sentinel) beat Chrisis (C. Viper, Dante, Magneto) 2-0.

• BA|Viscant (Wesker, Haggar, Phoenix) beat UVG|Noel Brown (Wolverine, Wesker, Akuma) 2-1.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Top 8 battle log


• Grand finals, set 2: EG|Justin Wong (Rufus) eliminated BT|Latif (C. Viper) 3-1.

• Grand finals, set 1: BT|Latif (C. Viper) beat EG|Justin Wong (Rufus) 3-2.

• Losers finals: BT|Latif (C. Viper) eliminated cc.coL|Combofiend (Makoto) 3-2.

• Losers semi-finals: BT|Latif (C. Viper) eliminated cc.coL|Mike Ross (E. Honda) 2-0.

• Winners finals: EG|Justin Wong (Rufus) beat cc.coL|Combofiend (Oni) 3-0.

• BT|Latif (C. Viper) eliminated EG|fLoE (Yang) 2-1.

• cc.coL|Mike Ross (E. Honda) eliminated cc.coL|Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• BT|Latif (C. Viper) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-0.

• cc.coL|Filipino Champ (Dhalsim) eliminated WolfKrone (C. Viper) 2-1.

• Winners semi-finals: EG|Justin Wong (Rufus) beat cc.coL|Mike Ross (E. Honda) 2-0.

• Winners semi-finals: cc.coL|Combofiend (Oni) beat EG|fLoE (Yang) 2-1.

• EG|Justin Wong (Rufus) beat BT|Latif (C. Viper) 2-0.

• cc.coL|Mike Ross (E. Honda) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-1.

• cc.coL|Combofiend (Abel) beat cc.coL|Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• EG|fLoE (Yang) beat WolfKrone (C. Viper) 2-0.

Super Street Fighter 2 Turbo HD Remix — Top 8 battle log


• Grand finals: LU|Alex Valle (Ryu) eliminated OyaJimmy (Blanka) 3-1.

• Losers finals: OyaJimmy (Blanka) eliminated Miles O'Keefe (Cammy) 3-1.

• Winners finals: LU|Alex Valle (Ryu) beat Miles O'Keefe (Cammy) 3-1.

• Losers semi-finals: OyaJimmy (Blanka) eliminated EA Megaman (E. Honda) 2-1.

• OyaJimmy (Blanka) eliminated Mongolo Robocop (Sagat, Chun-Li) 2-1.

• EA Megaman (E. Honda) eliminated Coffee (Vega) 2-0.

• Coffee (Vega) eliminated L2P (Dee Jay) 2-0.

• Winners semi-finals: Miles O'Keefe (Cammy) beat Mongolo Robocop (Cammy, Chun-Li) 2-1.

• Winners semi-finals: LU|Alex Valle (Ryu) beat EA Megaman (Balrog) 2-0.

• OyaJimmy (Blanka) eliminated Calixar (E. Honda).

• Mongolo Robocop (Cammy) beat L2P (Dee Jay) 2-1.

• Miles O'Keefe (Cammy) beat Coffee (Vega) 2-0.

• EA Megaman (E. Honda) beat OyaJimmy (Blanka) 2-0.

• LU|Alex Valle (Ryu) beat Calixar (E. Honda, Chun-Li) 2-0.

Tekken 6 — Top 4 battle log


• Grand finals, set 2: Rip (Law) eliminated Aris (Armor King) 3-0.

• Grand finals, set 1: Rip (Law) beat Aris (Armor King) 3-1.

• Losers finals: Rip (Law) eliminated Rickstah (Bob) 2-0.

• Richstah (Bob) eliminated Omega (Lars) 2-1.

• Winners finals: Aris (Armor King) beat Rip (Law) 2-0.

• Aris (Armor King) beat Rickstah (Bob) 2-0.

• Rip (Law) beat Omega (Lars) 2-1.

Mortal Kombat 9 — Top 8 battle log


• Grand finals: vVv|REO (Kabal) eliminated Mr. Mileena (Kitana) 3-1.

• Losers finals: Mr. Mileena (Kitana) eliminated 16 Bit (Kitana) 3-1.

• Losers semi-finals: 16 Bit (Kitana) eliminated Morty Seinfeld (Sonya) 2-1.

• 16 Bit (Kitana) eliminated Detroit Ballin (Shang Tsung) 2-0.

• Morty Seinfeld (Sonya) eliminated Marvaz (Sub-Zero, Johnny Cage) 2-1.

• 16 Bit (Katana) eliminated B Wizz (Raiden) 2-0.

• Marvaz (Sub-Zero) eliminated Tom Brady (Sub-Zero) 2-1.

• Winners finals: vVv|REO (Kabal) beat Mr. Mileena (Kitana) 3-2.

• Winners semi-finals: vVv|REO (Kabal) beat Morty Seinfeld (Noob) 2-0.

• Winners semi-finals: Mr. Mileena (Kitana) beat Detroit Ballin (Kabal, Shang Tsung) 2-1.

• Morty Seinfeld (Sonya) beat 16 Bit (Kitana) 2-1.

• vVv|REO (Kabal) beat B Wizz (Raiden) 2-1.

• Detroit Ballin (Shang Tsung) beat Marvaz (Johnny Cage) 2-0.

• Mr. Mileena (Kitana) beat Tom Brady (Sub-Zero, Noob) 2-0.

Soul Calibur 4 — Top 8 battle log


• Grand finals: Lolo (Yoshimitsu) eliminated NFK (Ivy) 3-2.

• Losers finals: NFK (Ivy) eliminated RTD (The Apprentice) 2-0.

• There was a mistake in the bracket, and matches got ran out of order. MoneyMuffins had played a match against KrayzieCD and won, but this match shouldn't have taken place, as there was a bracket error. The participants went back to an earlier round of the tournament and MoneyMuffins was eliminated by NFK. Since KrayzieCD had lost previously to MoneyMuffins in a match that shouldn't have happened, he stepped aside against NFK, so NFK advanced to the losers finals. Confusing, but this is what happened.

• Bracket error match: MoneyMuffins (Sophitia) eliminated KrayzieCD (Mitsurugi) 2-1.

• NFK (Ivy) eliminated MoneyMuffins (Sophitia) 2-0.

• KrayzieCD (Maxi) eliminated NDK (Voldo) 2-1.

• Winners finals: Lolo (Yoshimitsu) beat RTD (Ivy, Xiangua) 2-1.

• MoneyMuffins (Sophitia) eliminated LP (Setsuka) 2-1.

• NDK (Voldo) eliminated Omega (Zasalamel) 2-1.

• Winners semi-finals: Lolo (Yoshimitsu) beat KrayzieCD (Xianghua) 2-1.

• Winners semi-finals: RTD (The Apprentice) beat NFK (Ivy) 2-0.

• KrayzieCD (Mitsurugi) beat LP (Setsuka) 2-0.

• Lolo (Yoshimitsu) beat MoneyMuffins (Sophitia) 2-0.

• RTD (The Apprentice) beat Omega (Zasalamel) 2-0.

• NFK (Ivy) beat NDK (Voldo) 2-1.

Contributions to this story by Dami-lo and Rafael2487.

Load comments (122)