Final Round XIV results, stream archive and more

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • March 13, 2011 at 8:21 p.m. PDT
Final Round XIV results, stream archive and more Final Round XIV, in Atlanta, Georgia has finished up. Team Sp00ky provided another excellent stream for viewers at home, and there was some terrific Marvel vs. Capcom 3 and Super Street Fighter 4 action to be seen. If you enjoyed the stream, and you can help out, please donate to Team Sp00ky here.


Coverage of this event was provided through the weekend. In this story you'll find the results for both the singles and team tournaments for MvC3, SSF4 and the Tekken 6 results. Also, battle logs, archived footage and additional notes are available.

Marvel vs. Capcom 3 — Singles Results


1. Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer)
2. EG.Justin Wong (She-Hulk, Amaterasu, Tron Bonne)
3. Marn (Magneto, Zero, Sentinel)
4. DMG.PR Rog (Dante, Storm, Chun-Li)
5. EMP.Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish)
5. RyRy (Magneto, Dormammu, Sentinel)
7. Mike Infinite (Storm, Sentinel, Phoenix | Amaterasu, Zero, Tron)
7. TTC.Tokido (Wolverine, Akuma, Sentinel)
9. Too Much Damage (Wesker, Magneto, Sentinel)
9. Kevin Bacon (Taskmaster, Sentinel, Doctor Doom)
9. FecalPenance (Akuma, Sentinel, Dante)
9. Clint (Magento, Sentinel, Phoenix)
13. Mike Ross (Storm, Hulk, Sentinel)
13. Derrick Legend (Trish, Phoenix, Morrigan)
13. EMP.Evil Rahsaan (Spider-Man, Zero, Sentinel)
13. Blackapino1984 (Taskmaster, Wesker, Dormammu)

Super Street Fighter 4 — Singles Results


1. DMG.PR Rog (Balrog)
2. TTC.Tokido (Akuma)
3. TFA.WolfKrone (C. Viper)
4. EG.Justin Wong (Adon, Rufus, Balrog)
5. RyRy (Sagat, C. Viper)
5. EMP.Sanford Kelly (Sagat, C. Viper, Ryu)
7. Mike Ross (E. Honda)
7. EG.Ricky Ortiz (Rufus)
9. Filipino Champ (Dhalsim)
9. TWG.Arthur (E. Honda)
9. ShinkuuR (Rose)
9. TS.Arturo Sanchez (Dhalsim)
13. BG.Flash Metroid (C. Viper)
13. TS.Min (M. Bison)
13. Banana Ken (Ken)
13. Neokarsh (Sagat)

Marvel vs. Capcom 3 — 3v3 Teams Results


1. Team JWong Saves The Day
EG.Justin Wong (She-Hulk, Amaterasu, Tron Bonne)
TTC.Tokido (Wolverine, Akuma, Sentinel)
EG.Ricky Ortiz (Trish, Chun-Li, Phoenix)

2. Team Chocolate & Manila Swirl
Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer)
Mike Ross (Storm, Hulk, Sentinel)
Filipino Champ (Magneto, Sentinel, Phoenix)

3. Team This Game Sux
DMG.PR Rog (Dante, Storm, Chun-Li)
Marn (Magneto, Zero, Sentinel)
RyRy (Magneto, Dormammu, Sentinel)

4. Team Karate Kid
fLoE (Trish, Sentinel, Wesker)
Flash Metroid (Viewtiful Joe, Tron Bonne, Morrigan)
UVG.Noel Brown (Sentinel, Wesker, Doctor Doom)

Super Street Fighter 4 — 3v3 Teams Results


1. Team Happy Set
EG.Ricky Ortiz (Rufus)
TTC.Tokido (Akuma)
EG.Justin Wong (Justin was absent for this tourney, but his team still won).

2. Team Chocolate & Manila Swirl
Mike Ross (E. Honda)
Filipino Champ (Dhalsim)
Peter "Combofiend" Rosas (Guy)

3. Team Walmart
TFA.Wolfkrone (C. Viper)
EMP.Sanford Kelly (Sagat)
Banana Ken (Ken)

4. Team Georgia
ShinkuuR (Rose)
Ramen Addict (Adon)
Cardell (Chun-Li)

Tekken 6 — Results


1. FightingGM (Lee)
2. X.6 HOA (Jack-6)
3. Pok Chop (Bruce)
4. BloodHawk (Leo)
5. Trungy (Steve)
5. Just Frame James (Law, Yoshimitsu)
7. Lil Majin (King)
7. Alt R3dd (Law)
9. RyRy (Steve, Jack-6, Ganryu, Bob)
9. DrumEFX (Asuka)
9. LingMassacre (Ling, Wang)
9. Killa6 (Hwoarang, Baek)
13. OFDP (Jack-6)
13. DMG.Real Law (Law)
13. Clint (Yoshimitsu, Paul, Kuma)
13. Kodee (Kazuya)

Battle Logs


Marvel vs. Capcom 3 — Singles Top 16 Battle Log


• Grand Finals, Set 2: Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer) eliminated EG.Justin Wong (She-Hulk, Amaterasu, Tron Bonne) 3-1.

• Grand Finals, Set 1: EG.Justin Wong (She-Hulk, Amaterasu, Tron Bonne) beat Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer) 3-0.

• Losers Finals: EG.Justin Wong (She-Hulk, Amaterasu, Tron Bonne) eliminated Marn (Magneto, Zero, Sentinel) 3-1.

• Winners Finals: Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer) beat EG.Justin Wong (She-Hulk, Amaterasu, Tron Bonne) 3-2.

• Losers Semi-Finals: Marn (Magneto, Zero, Sentinel) eliminated DMG.PR Rog (Dante, Storm, Chun-Li) 3-0.

• DMG.PR Rog (Dante, Storm, Chun-Li) eliminated EMP.Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish) 3-0.

• Marn (Magneto, Zero, Sentinel) eliminated RyRy (Magneto, Dormammu, Sentinel) 3-0.

• EG.Justin Wong (She-Hulk, Amaterasu, Tron Bonne) beat EMP.Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish) 3-0.

• Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer) beat Marn (Magneto, Zero, Sentinel) 3-0.

• RyRy (Magneto, Dormammu, Sentinel) eliminated Mike Infinite (Amaterasu, Zero, Tron | Storm, Sentinel, Phoenix) 3-1.

• DMG.PR Rog (Dante, Storm, Chun-Li) eliminated TTC.Tokido (Wolverine, Akuma, Sentinel) 3-1.

• Mike Infinite (Storm, Sentinel, Phoenix) eliminated Too Much Damage (Wesker, Magneto, Sentinel) 2-1.

• RyRy (Magneto, Dormammu, Sentinel) eliminated Kevin Bacon (Taskmaster, Sentinel, Doctor Doom) 2-0.

• DMG.PR Rog (Dante, Storm, Chun-Li) eliminated FecalPenance (Akuma, Sentinel, Dante) 2-0.

• TTC.Tokido (Wolverine, Akuma, Sentinel) eliminated Clint (Magento, Sentinel, Phoenix) 2-0.

• TTC.Tokido (Wolverine, Akuma, Sentinel) eliminated Mike Ross (Storm, Sentinel, Hulk) 2-1.

• DMG.PR Rog (Dante, Storm, Chun-Li) eliminated Derrick Legend (Trish, Phoenix, Morrigan) 2-1.

• Kevin Bacon (Taskmaster, Sentinel, Doctor Doom) eliminated EMP.Evil Rahsaan (Spider-Man, Zero, Sentinel) 2-0.

• Mike Infinite (Storm, Sentinel, Phoenix) eliminated Blackapino1984 (Taskmaster, Wesker, Dormammu) 2-1.

• EG.Justin Wong (She-Hulk, Amaterasu, Tron Bonne) vs. Too Much Damage (Wesker, Magneto, Sentinel) 2-1.

• EMP.Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish) beat RyRy (Magneto, Dormammu, Sentinel) 2-1.

• Combofiend (She-Hulk, Taskmaster, Spencer) beat FecalPenance (Akuma, Sentinel, Dante) 2-0.

• Marn (Magneto, Zero, Sentinel) beat Clint (Magento, Sentinel, Phoenix) 2-1.

Super Street Fighter 4 — Singles Top 16 Battle Log


• Grand Finals, Set 2: DMG.PR Rog (Balrog) eliminated TTC.Tokido (Akuma) 3-1.

• Grand Finals, Set 1: DMG.PR Rog (Balrog) beat TTC.Tokido (Akuma) 3-2.

• Losers Finals: DMG.PR Rog (Balrog) eliminated TFA.WolfKrone (C. Viper) 3-0.

• Winners Finals: TTC.Tokido (Akuma) beat TFA.WolfKrone (C. Viper) 3-1.

• Losers Semi-Finals: DMG.PR Rog (Balrog) eliminated EG.Justin Wong (Rufus, Balrog) 2-0.

• Losers Quarter-Finals: DMG.PR Rog (Balrog) eliminated RyRy (Sagat, C. Viper) 2-0.

• Losers Quarter-Finals: EG.Justin Wong (Adon) eliminated EMP.Sanford Kelly (Ryu, C. Viper) 2-0.

• Winners Semi-Finals: TTC.Tokido (Akuma) beat EG.Justin Wong (Adon) 2-1.

• Winners Semi-Finals: TFA.WolfKrone (C. Viper) beat RyRy (C. Viper) 2-0.

• DMG.PR Rog (Balrog) eliminated Mike Ross (E. Honda) 2-0.

• EMP.Sanford Kelly (Sagat) eliminated EG.Ricky Ortiz (Rufus) 2-0.

• EG.Ricky Ortiz (Rufus) eliminated Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• EMP.Sanford Kelly (Sagat) eliminated TWG.Arthur (E. Honda) 2-0.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated ShinkuuR (Rose) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated Banana Ken (Ken) 2-1.

• DMG.PR Rog (Balrog) eliminated TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) 2-1.

• Filipino Champ (Dhalsim) eliminated TS.Min (M. Bison) 2-1.

• TS.Arturo Sanchez (Rose) eliminated BG.FlashMetroid (C. Viper) 2-0.

• EMP.Santhrax (C. Viper) eliminated Neokarsh (Sagat) 2-0.

• TFA.WolfKrone (C. Viper) beat TWG.Arthur (E. Honda) 2-0.

Early notables Battle Log


• EMP.Sanford Kelly (Sagat) eliminated fLoE (Sagat, Fei Long) 2-0.

• ShinkuuR (Rose) beat EMP.Twisted Jago (M. Bison) 2-1.

• ShinkuuR (Rose) beat Filipino Champ (Dhalsim) 2-0.

• TTC.Tokido (Akuma) beat Marn (C. Viper) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated Air (Ryu) 2-0.

• TFA.WolfKrone (C. Viper) beat Air (Ryu) 2-1.

• TTC.Tokido (Akuma) beat TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) 2-1.

Tekken 6 — Top 16 Battle Log


• FightingGM (Lee) eliminated X.6 HOA (Jack-6) 3-2.

• X.6 HOA (Jack-6) eliminated Pok Chop (Bruce) 3-0.

• FightingGM (Lee) beat Pok Chop (Bruce) 3-0.

• X.6 HOA (Jack-6) eliminated BloodHawk (Leo) 3-0.

• BloodHawk (Leo) eliminated Trungy (Steve) 3-0.

• X.6 HOA (Jack-6) eliminated Just Frame James (Law) 3-1.

• FightingGM (Lee) beat Trungy (Steve) 3-1.

• Pok Chop (Bruce) beat X.6 HOA (Jack-6) 3-1.

• Just Frame James (Law, Yoshimitsu) eliminated Lil Majin (King) 3-2.

• BloodHawk (Leo) eliminated Alt R3dd (Law) 3-1.

• Just Frame James (Law) eliminated RyRy (Steve, Ganryu, Bob) 3-0.

• Lil Majin (King) eliminated DrumEFX (Asuka) 3-1.

• BloodHawk (Leo, Hwoarang) eliminated LingMassacre (Ling, Wang) 3-1.

• Atl R3dd (Law) eliminated Killa6 (Hwoarang, Baek) 3-0.

• Just Frame James (Law) eliminated OFDP (Jack-6) 3-0.

• Lil Majin (King) eliminated DMG.Real Law (Law) 3-0.

• LingMassacre (Ling) eliminated Clint (Yoshimitsu, Paul, Kuma) 3-0.

• Atl R3dd (Law) eliminated Kodee (Kazuya) 3-1.

• X.6 HOA (Jack-6) beat Killa6 (Baek, Hwoarang) 3-1.

• FightingGM (Lee) beat RyRy (Jack-6, Steve) 3-1.

• Trungy (Steve) beat DrumEFX (Asuka) 3-0.

• Pok Chop (Bruce) beat Blood Hawk (Hwoarang, Leo) 3-0.

A video archive of the Team Sp00ky stream is available here. Also, DSP also has some of the early individual match ups on his YouTube page.

Contributions to this story by Makaveli2004.

Load comments (187)