Shadowloo Showdown 2011 results, battle log and stream

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • June 26, 2011 at 7:11 a.m. PDT
Shadowloo Showdown 2011 results, battle log and stream Shadowloo Showdown 2011 in Melbourne, Australia has finished up. The Shadowloo crew provided the live stream for viewers at home throughout the weekend.


Players that attended included: MCZ|Mago, TTC|Tokido, Poongko, TTC|GamerBee, Momochi, Kindevu, Uryo, ChocoBlanka, coL.cc|Gootecks, coL.cc|Mike Ross, ToXY, Humanbomb and tons of other competitors.

For the results, battle logs and a stream archive, hit the jump.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Results


1. Poongko (Seth)
2. Momochi (Yun, Ken, Cody)
3. eLive|RF (Sagat)
4. MCZ|Tokido (Akuma)
5. Uryo (Sakura)
5. TTC|GamerBee (Adon)
7. Kindevu (Yun)
7. Xian (Yun)
9. coL.cc|Mike Ross (E. Honda)
9. MOV (Ken)
9. ToXY (Akuma)
9. Hatani (Makoto)
13. MCZ|Mago (Fei Long)
13. HumanBomb (Yang)
13. Itabashi Zangief (Zangief)
13. Makoto (Vega)

Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. MCZ|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix)
2. MCZ|Mago (Amaterasu, Magneto, Sentinel)
3. Tom (Wolverine, Sentinel, Phoenix)
4. Xian (Magneto, Wesker, Akuma)
5. ToXY (Wolverine, Wesker, Akuma)
5. DTB|Max Carnage (She-Hulk, Magneto, Sentinel)
7. Laiger (She-Hulk, Taskmaster, Tron)
7. Burnout (Amaterasu, Zero, Spencer)

3v3 Teams Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Results


1st — Team Three Kings
- MCZ|Mago (Fei Long)
- MCZ|Tokido (Akuma)
- TTC|GamerBee (Adon)

2nd — Team 2,000 Yen
- Kindevu (Yun)
- Momochi (Cody)
- eLive|RF (Sagat)

3rd — Team Total Heads
- Poongko (Seth)
- Makoto (Vega)
- MOV (Ken)

Street Fighter 3 Third Strike — Results


1. Deshiken (Ken)
2. MOV (Chun-Li)
3. Umezono (Chun-Li)
4. Momochi (Ken, Urien)
5. eLive|RF (Chun-Li)
5. Uralla (Ken)
7. Akira (Urien)
7. Kechu (Ibuki)

Battle Logs


Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Top 16 Battle Log


• Grand Finals: Poongko (Seth) eliminated Momochi (Yun) 3-0.

• Losers Finals: Momochi (Ken) eliminated eLive|RF (Sagat) 2-0.

• Momochi (Yun) eliminated MCZ|Tokido (Akuma) 2-0.

• Winners Finals: Poongko (Seth) beat eLive|RF (Sagat) 2-1.

• Momochi (Yun) eliminated Uryo (Sakura) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) eliminated TTC|GamerBee (Adon) 2-0.

• eLive|RF (Sagat) beat Uryo (Sakura) 2-1.

• Poongko (Seth) beat GamerBee (Adon) 2-0.

• Momochi (Yun) eliminated Kindevu (Yun) 2-1.

• MCZ|Tokido (Akuma) eliminated Xian (Yun) 2-1.

• Kindevu (Yun) eliminated coL.cc|Mike Ross (E. Honda) 2-0.

• Xian (Yun) eliminated MOV (Ken) 2-0.

• MCZ|Tokido (Akuma) eliminated ToXY (Akuma) 2-0.

• coL.cc|Mike Ross (E. Honda) eliminated MCZ|Mago (Fei Long) 2-1.

• Momochi eliminated Hatani.

• MOV (Ken) eliminated HumanBomb (Yang) 2-0.

• Momochi eliminated Makoto.

• MCZ|Tokido (Akuma) eliminated Itabashi Zangief (Zangief).

• eLive|RF beat ToXY.

• Poongko beat Hatani.

Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 Battle Log


• Grand Finals: MCZ|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix) eliminated MCZ|Mago (Amaterasu, Magneto, Sentinel) 3-0.

• Losers Finals: MCZ|Mago (Amaterasu, Magneto, Sentinel) eliminated Tom (Wolverine, Sentinel, Phoenix) 2-1.

• Winners Finals: MCZ|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix) beat MCZ|Mago (Amaterasu, Magneto, Sentinel) 2-0.

• Tom (Wolverine, Sentinel, Phoenix) eliminated Xian (Magneto, Wesker, Akuma) 2-1.

• Tom (Wolverine, Sentinel, Phoenix) eliminated ToXY (Wolverine, Wesker, Akuma) 2-0.

• Xian (Magneto, Wesker, Akuma) eliminated DTB|Max Carnage (She-Hulk, Magneto, Sentinel) 2-0.

• MCZ|Mago (Amaterasu, Magneto, Sentinel) beat Tom (Amaterasu, Wolverine, Tron | Wolverine, Sentinel, Phoenix) 2-0.

• MCZ|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix) beat DTB|Max Carnage (She-Hulk, Magneto, Sentinel) 2-0.

• ToXY (Wolverine, Wesker, Akuma) eliminated Burnout (Amaterasu, Zero, Spencer) 2-0.

• Xian (Magneto, Wesker, Akuma) eliminated Laiger (She-Hulk, Taskmaster, Tron | Wolverine, Dormammu, Akuma) 2-0.

Street Fighter 3 Third Strike — Top 8 Battle Log


• Grand Finals, Set 2: Deshiken (Ken) eliminated MOV (Chun-Li) 3-0.

• Grand Finals, Set 1: Deshiken (Ken) beat MOV (Chun-Li) 3-1.

• Losers Finals: Deshiken (Ken) eliminated Umezono (Chun-Li) 2-1.

• Deshiken (Ken) eliminated Momochi (Ken, Urien) 2-0.

• Winners Finals: MOV (Chun-Li) beat Umezono (Chun-Li) 2-0.

• Momochi (Urien) eliminated Uralla (Ken) 2-0.

• Deshiken (Ken) eliminated eLive|RF (Chun-Li) 2-0.

• Momochi (Ken) eliminated Akira (Urien) 2-0.

• eLive|RF (Chun-Li) eliminated Kechu (Ibuki) 2-0.

• MOV (Chun-Li) beat Deshiken (Ken) 2-0.

• Umezone (Chun-Li) beat Uralla (Ken) 2-0.

Some results from Shadowloo.com and Heroscaper.

Load comments (310)