NorCal Regionals #9 results, battle log and stream

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • June 19, 2011 at 8:45 p.m. PDT
NorCal Regionals #9 results, battle log and stream NorCal Regionals #9 took place this weekend in Milpitas, California and the live stream was hosted by the IPlayWinner crew.


MCZ|Daigo Umehara, WolfKrone, EG|Justin Wong, Marn, EG|Ricky Ortiz, CCG|Air, Filipino Champ, TS|NerdJosh and Alex Valle all competed, along with several other players.

To check out the results and a battle log for Super Street Fighter 4 Arcade Edition, Marvel vs. Capcom 3 and Mortal Kombat 9, hit the link below. You can also find a stream archive of the latter part of the event.

Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma)
2. Tinh (Taskmaster, Magneto, Phoenix)
3. fLoE (She-Hulk, Wolverine, Akuma)
4. X-Ray (Dante, Amaterasu, Magneto)
5. CCG|Detramantix (Wolverine, Sentinel, Phoenix)
5. Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Phoenix)
7. Wentinel (Dormammu, Tron, Sentinel)
7. MCZ|Daigo Umehara (Wolverine, Dante, Akuma)

Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Results


1. MCZ|Daigo Umehara (Yun)
2. Infiltration (Akuma, Ryu)
3. EG|Ricky Ortiz (Rufus)
4. WolfKrone (C. Viper)
5. Hsien Chang (Yun)
5. Marn (Yun, Dudley)
7. BLG|Vangief (Zangief)
7. Julio (Yun)

3v3 Teams Super Street Fighter 4 Arcade Edition


1st — Team Korean Wolf
- Infiltration (Akuma)
- WolfKrone (C. Viper)
- Laugh (Ryu)

2nd — Team HMG Super Friends
- Hsien Chang (Yun)
- John Choi (Sagat)
- Buktooth (Ibuki)

3rd — Team Evil Geniuses
- Ricky Ortiz (Rufus)
- Justin Wong (Yang)
- fLoE (Yang)

4th — Team Pup Scrubs
- Julio (Yun)
- Chris Z (Fei Long)
- Kelvin (Makoto)

3v3 Teams Marvel vs. Capcom 3


1st — Team Justin, Noel & fLoE
- EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma)
- UVG|Noel Brown (Wolverine, Wesker, Akuma)
- fLoE (She-Hulk, Wolverine, Akuma)

2nd — Team Big E's Strip Club
- TS|NerdJosh (She-Hulk, Taskmaster, Tron)
- CCG|Detramantix (Wolverine, Sentinel, Phoenix)
- Marn (Zero, Sentinel, Phoenix)

3rd — Team Mine
- X-Ray (Dante, Amaterasu, Magneto)
- Tinh (Taskmaster, Magneto, Phoenix)
- Unknown (Trish, Dante, Wesker)

4th — Team Ricky
- Filipino Champ (Magneto, Sentinel, Phoenix)
- MCZ|Daigo Umehara (Wolverine, Dante, Akuma)
- EG|Ricky Ortiz (She-Hulk, Wolverine, Akuma)

Mortal Kombat 9 — Results


1. Michaelangelo (Kabal)
2. EG|Justin Wong (Kung Lao, Raiden)
3. Alex Valle (Shang Tsung, Liu Kang)
4. EPH (Kabal, Kano)
5. fLoE (Ermac)
5. MK Veteran JJ (Kung Lao, Cyrax)
7. Mr. Naps (Shang Tsung)
7. Woundcowboy (Shang Tsung)

Battle Logs


Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 Battle Log


• Grand Finals, Set 2: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) eliminated Tinh (Taskmaster, Magneto, Phoenix) 3-0.

• Grand Finals, Set 1: EG|Justin Wong (Wolverine, Storm, Akuma) beat Tinh (Taskmaster, Magneto, Phoenix | Wesker, Taskmaster, Phoenix) 3-0.

• Losers Finals: EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma) eliminated fLoE (She-Hulk, Dante, Dormammu | She-Hulk, Wolverine, Akuma) 2-0.

• Winners Finals: Tinh (Taskmaster, Magneto, Phoenix) beat fLoE (She-Hulk, Wolverine, Akuma) 2-0.

• EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma) eliminated X-Ray (Dante, Amaterasu, Magneto) 2-1.

• EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma) eliminated CCG|Detramantix (Wolverine, Sentinel, Phoenix | Magneto, Wolverine, Akuma) 2-0.

• CCG|Detramantix (Wolverine, Sentinel, Phoenix) eliminated Wentinel (Dormammu, Tron, Sentinel) 2-1.

• X-Ray (Dante, Amaterasu, Magneto) eliminated Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Phoenix) 2-0.

• X-Ray (Dante, Amaterasu, Magneto) eliminated MCZ|Daigo Umehara (Wolverine, Dante, Akuma) 2-1.

• Tinh (Taskmaster, Magneto, Phoenix) beat EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma) 2-0.

• fLoE (She-Hulk, Wolverine, Akuma) beat Filipino Champ (Dormammu, Magneto, Phoenix) 2-1.

Early Notables Battle Log


• CCG|Detramantix (Wolverine, Sentinel, Phoenix) eliminated TS|NerdJosh (She-Hulk, Taskmaster, Tron) 2-0.

• fLoE (She-Hulk, Wolverine, Akuma) beat MCZ|Daigo Umehara (Wolverine, Dante, Akuma) 2-0.

• fLoE (She-Hulk, Wolverine, Akuma) beat KBeast (C. Viper, Magneto, Dante) 2-1.

• Filipino Champ (Magneto, Dormammu, Phoenix) beat TS|NerdJosh (She-Hulk, Taskmaster, Tron) 2-1.

Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Top Battle 8 Log


• Grand Finals: MCZ|Daigo Umehara (Yun) eliminated Infiltration (Akuma) 3-1.

• Losers Finals: Infiltration (Ryu) eliminated EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated WolfKrone (C. Viper) 2-1.

• WolfKrone (C. Viper) eliminated Hsien Chang (Yun) 2-1.

• WolfKrone (C. Viper) eliminated BLG|Vangief (Zangief) 2-1.

• Winners Finals: MCZ|Daigo Umehara (Yun) beat Infiltration (Akuma) 2-0.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated Marn (Dudley, Yun) 2-1.

• EG|Ricky Ortiz (Rufus) eliminated Julio (Yun) 2-1.

• MCZ|Daigo Umehara (Yun) beat Marn (Yun, Dudley) 2-0.

• Infiltration (Akuma) beat Hsien Chang (Yun) 2-0.

Early Notables Battle Log


• MCZ|Daigo Umehara (Yun) beat WolfKrone (C. Viper) 2-0.

• Infiltration (Ryu) beat EG|Ricky Ortiz (Rufus) 2-0.

• Hsien Chang (Yun) beat BLG|Vangief (Zangief) 2-0.

• Infiltration (Akuma) beat John Choi (Ryu).

• Julio (Yun) eliminated Filipino Champ (Dhalsim) 2-1.

• Filipino Champ (Dhalsim) eliminated Alex Valle (Guy) 2-1.

• BLG|Vangief (Zangief) beat Mr. Naps (Evil Ryu) 2-1.

• FutureChamp (Fei Long) eliminated EG|Justin Wong (Unknown).

• Marn (Yun) beat Julio (Yun) 2-0.

• MCZ|Daigo Umehara (Yun) beat CCG|Air (Ryu, Yang) 2-0.

• CCG|Air (Ryu) beat PJS|LamerBoi (Guile) 2-0.

• Marn (Yun) beat Alex Valle (Ryu) 2-1.

• Mr. Naps (Evil Ryu) beat EG|Justin Wong (Yang, Rufus) 2-0.

Filipino Champ vs. Daigo SSF4 AE first to 5


MCZ|Daigo Umehara (Ryu) and Filipino Champ (Dhalsim) played in an exhibition first to five match, which Filipino Champ (Dhalsim) won over MCZ|Daigo Umehara (Ryu) 3-2. They did a quick run back with Daigo using Yun and Umehara won this 3-0 in dominating fashion.

Mortal Kombat 9 — Top 8 Battle Log


• Grand Finals: Michaelangelo (Kabal) eliminated EG|Justin Wong (Raiden) 3-1.

• Losers Finals: EG|Justin Wong (Raiden) eliminated Alex Valle (Shang Tsung, Liu Kang) 2-0.

• EG|Justin Wong (Kung Lao) eliminated EPH (Kano) 2-0.

• Winners Finals: Michaelangelo (Kabal) beat Alex Valle (Shang Tsung) 2-0.

• EPH (Kano) eliminated fLoE (Ermac) 2-1.

• EG|Justin Wong (Kung Lao) eliminated MK Veteran JJ (Kung Lao) 2-0.

• Michaelangelo (Kabal) beat fLoE (Ermac) 2-1.

• Alex Valle (Shang Tsung) beat EG|Justin Wong (Kung Lao) 2-1.

• MK Veteran JJ (Cyrax, Kung Lao) eliminated Mr. Naps (Shang Tsung) 2-1.

• EPH (Kabal, Kano) eliminated Woundcowboy (Shang Tsung) 2-1.

Some results via IPlayWinner.

Load comments (303)