CEO 2011 results

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • June 12, 2011 at 8:32 p.m. PDT
CEO 2011 results CEO in Orlando, Florida is taking place this weekend, and there are some great matches scheduled for Sunday on the stream. The live feed is hosted by Team Sp00ky.


Players in attendance include EG|Justin Wong, TTC|Tokido, TTC|GamerBee, DMG|PR Balrog, TS|Arturo Sanchez, EMP|Tom Brady and others.

You can find results for Super Street Fighter 4 Arcade Edition, Marvel vs. Capcom 3, battle logs and breakdowns of other games as well by hitting the jump, along with embeds of both the Sp00ky and Level|Up streams.

CEO 2011 Results


Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Results


1. TTC|Tokido (Akuma)
2. TS|Arturo Sanchez (Dhalsim, Rose)
3. Mike Ross (E. Honda)
4. Marn (Yun)
5. TTC|GamerBee (Adon, Fei Long, Akuma)
5. fLoE (Yang)
7. Banana Ken (Ken)
7. EG|Justin Wong (Yang)
9. EMP|Twisted Jago (M. Bison)
9. DMG|PerfectLegend (Akuma)
9. DMG|PR Balrog (Balrog, Yang)
9. TS|Min (Fei Long)
13. DMG|Rico Suave (Oni)
13. FR|ShinkuuR (Rose)
13. EMP|Yipes (M. Bison)
13. FR|DSlicer (Zangief)

Marvel vs. Capcom 3 — Results


1. TTC|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix)
2. EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma)
3. LB|NYChrisG (Amaterasu, Ryu, Wesker)
4. EMP|Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish)
5. EMP|Remix (Magneto, Wolverine, Sentinel)
5. EMP|Evil Rahsaan (Spider-Man, Sentinel, Phoenix)
7. DMG|PR Balrog (Dante, Wolverine, Tron)
7. Ryan Hunter (Dante, Amaterasu, Dormammu)

Mortal Kombat 9 — Results


1. LB|NYChrisG (Reptile)
2. EMP|Tom Brady (Sub-Zero, Noob, Kung Lao)
3. TS|Arturo Sanchez (Reptile, Sub-Zero)
4. JTCircus (Kano)
5. ATL Redd (Liu Kang)
5. TFA|Banana Ken (Cyrax)
7. DMG|PR Balrog (Raiden)
7. Noobe (Cyrax)

Tekken 6 — Results


1. DMG|Kor (Bob)
2. FightingGM (Lee)
3. TTC|Tokido (Bob)
4. IC|PokChop (Bruce, Miguel)
5. NYC Fab (Bruce, Miguel)
5. ATL Redd (Law)
7. DevilReborn (Lars)
7. WayGamble (Leo)

Soul Calibur 4 — Results


1. RTD (The Apprentice)
2. SuiRad (Astaroth)
3. Enkindu (Voldo)
4. Luigi PR (Voldo)

CEO 2011 Battle Logs


Super Street Fighter 4 Arcade Edition — Top 16 Battle Log


• TTC|Tokdio (Akuma) eliminated TS|Arturo Sanchez (Rose) 3-1.

• TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) eliminated Mike Ross (E. Honda) 3-2.

• TTC|Tokido (Akuma) beat TS|Arturo Sanchez (Rose, Dhalsim) 3-0.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated Marn (Yun) 2-0.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated TTC|GamerBee (Akuma) 2-1.

• Marn (Yun) eliminated fLoE (Yang) 2-0.

• TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) beat TTC|GamerBee (Adon) 2-1.

• TTC|Tokido (Akuma) beat fLoE (Yang) 2-0.

• Marn (Yun) eliminated Banana Ken (Ken) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated EG|Justin Wong (Yang) 2-0.

• Marn (Yun) eliminated EMP|Twisted Jago (M. Bison) 2-0.

• Banana Ken (Ken) eliminated DMG|PerfectLegend (Akuma) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated DMG|PR Balrog (Balrog, Yang) 2-0.

• EG|Justin Wong (Yang) eliminated TS|Min (Fei Long) 2-0.

• TTC|GamerBee (Fei Long) vs. Marn (Yun) 2-1.

• TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) beat Banana Ken (Ken) 2-1.

• fLoE (Yang) beat Mike Ross (E. Honda) 2-1.

• TTC|Tokido (Akuma) beat EG|Justin Wong (Yang) 2-0.

• DMG|PR Balrog (Yang) eliminated DMG|Rico Suave (Oni) 2-0.

• DMG|PerfectLegend (Akuma) eliminated FR|ShinkuuR (Rose) 2-1.

• TS|Min (E. Honda) eliminated EMP|Yipes (M. Bison) 2-1.

• EMP|Twisted Jago (M. Bison) eliminated FR|DSlicer (Zangief) 2-0.

Early Notables Battle Log


• fLoE (Yang) beat JSMaster (Balrog) 2-0.

• TTC|Tokido (Akuma) beat EMP|Twisted Jago (M. Bison) 2-0.

• TFA|Banana Ken (Ken) beat DMG|PR Balrog (Balrog, Yang) 2-1.

• DMG|Rico Suave (Abel) eliminated Gootecks (Balrog) 2-1.

• ShinkuuR (Rose) eliminated CEO|CJ Truth (Fei Long) 2-0.

• TS|Arturo Sanchez (Dhalsim) beat Gootecks (Rose, Balrog) 2-0.

• Mike Ross (E. Honda) beat ShinkuuR (Rose) 2-1.

• EMP|Yipes (M. Bison) eliminated SeeDogPoo (El Fuerte) 2-1.

• Gootecks (Rose, Balrog) beat DMG|Rico Suave (Abel) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) beat CEO|CJ Truth (Fei Long) 2-1.

• Pools Winners Finals: Marn (Yun) beat SeeDogPoo (El Fuerte) 2-1.

• Marn (Yun) beat AG|MarlinPie (Cammy) 2-0.

Marvel vs. Capcom 3 — Top 8 Battle Log


• TTC|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix) eliminated EG|Justin Wong (Wolverine, Amaterasu, Tron) 3-1.

• EG|Justin Wong (Wolverine, Amaterasu, Tron) beat TTC|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix) 3-2.

• EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma) eliminated LB|NYChrisG (Amaterasu, Ryu, Wesker) 3-2.

• TTC|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix) beat LB|NYChrisG (Amaterasu, Ryu, Wesker) 3-1.

• EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma) eliminated EMP|Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish) 2-0.

• EMP|Twisted Jago (Wesker, Dante, Trish) eliminated EMP|Remix (Magneto, Wolverine, Sentinel) 2-0.

• EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma) eliminated EMP|Evil Rahsaan (Spider-Man, Sentinel, Phoenix) 2-0.

• TTC|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix) beat EG|Justin Wong (She-Hulk, Storm, Akuma) 2-0.

• EMP|Evil Rahsaan (Spider-Man, Sentinel, Phoenix) eliminated DMG|PR Balrog (Dante, Wolverine, Tron) 2-0.

• LB|NYChrisG (Amaterasu, Ryu, Wesker) beat EMP|Remix (Magneto, Wolverine, Sentinel) 2-1.

• EMP|Twisted Jago (Dante, Wesker, Trish) eliminated Ryan Hunter (Dante, Amaterasu, Dormammu) 2-0.

Early Notables Battle Log


• Losers finals match from pools: EMP|Evil Rahsaan (Spider-Man, Sentinel, Phoenix) eliminated NYC Fab (Wolverine, Amaterasu, Taskmaster) 2-0.

• EMP|Evil Rahsaan (Spider-Man, Sentinel, Phoenix) eliminated fLoE (She-Hulk, Wolverine, Akuma) 2-0.

• Losers finals match from pool 7: AG|MarlinPie (C. Viper, Magneto, Amaterasu) eliminated Mike Ross (Hulk, Thor, Sentinel) 2-0.

• Mike Ross (Hulk, Thor, Sentinel) eliminated OMG Itz Andre (Magneto, Amaterasu, Wesker) 2-1.

• Losers finals match from pool 8: Ryan Hunter (Dante, Amaterasu, Dormammu) eliminated Edder The Cheddar (She-Hulk, Haggar, Phoenix) 2-1.

• Winners finals match from pool 8: Luis The Panda (Dante, Zero, Wesker) beat Ryan Hunter (Dante, Amaterasu, Dormammu) 2-0.

• Edder The Cheddar (She-Hulk, Haggar, Phoenix) eliminated UVG|Noel Brown (Wolverine, Wesker, Akuma) 2-0.

• Losers finals match from pool 6: Flash Metroid (Dante, Iron Man, Tron Bonne) eliminated SimplyPh33r (Wesker, Doctor Doom, Phoenix) 2-0.

• Winners finals match from pool 6: EMP|Twisted Jago (Dante, Wesker, Trish) beat Flash Metroid (Dante, Iron Man, Tron Bonne) 2-1.

• Winners finals match from pool 7: EMP|Remix (Magneto, Wolverine, Sentinel) beat AG|MarlinePie (C. Viper, Magneto, Amaterasu) 2-0.

• Winners finals match from pool 5: Nix (Chris, Phoenix, Haggar) beat NYC Fab (Amaterasu, Wolverine, Taskmaster) 2-0.

• Losers finals match from pools: TS|NerdJosh (She-Hulk, Taskmaster, Tron Bonne) eliminated Drug Fox (Magneto, Storm, Sentinel) 2-0.

• Winners finals match from pools: TTC|Tokido (Wolverine, Sentinel, Phoenix) beat TS|NerdJosh (She-Hulk, Taskmaster, Tron Bonne) 2-0.

• Losers finals match from pool 4: Job (Zero, Phoenix, Tron Bonne) eliminated EMP|Smooth Viper (Magneto, Dormammu, Sentinel) 2-1.

• Losers finals match from pool 3: FR|TooMuchDamage (Magneto, Wesker, Sentinel) eliminated EMP|Yipes (Dante, Wesker, Akuma) 2-1.

• Winners finals match from pool 4: EG|Justin Wong (She-Hulk, Wolverine, Akuma | Wolverine, She-Hulk, Akuma) beat Job (Zero, Phoenix, Tron Bonne) 2-1.

• Winners finals match from pool 3: DMG|PR Balrog (Dante, Wolverine, Tron Bonne) beat EMP|Yipes (Dante, Wesker, Akuma) 2-0.

Losers finals match from pool 1: Marn (Magneto, Zero, Akuma) eliminated Mike Infinite (Magneto, Wolverine, Akuma | Trish, Storm, Wesker) 2-0.

If you're looking for the results of ReveLAtions, check out this story.

Contributions to this story by BisonBetterBeGoodInSSF4, Freedomx15 and Yielder.

Load comments (242)