Seasons Beatings Redemption results, logs & notes

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • October 18, 2010 at 2:12 a.m. PDT
Seasons Beatings Redemption results, logs & notes Seasons Beatings Redemption in Columbus, Ohio has finished up. This was one of the biggest fighting game tournaments of 2010.


The live stream was hosted by Sp00ky at Team Sp00ky, who nearly put on a one-man show, foregoing sleep and working his butt off to provide a live look at the action for the community. Also, JChensor, Skisonic and others did a great job on the mics, commentating matches for fans at home.

The tournament itself was fantastic, with a lot of up and down matches, hype, drama and basically everything you could ask for as a fighting game fan.

To see how it shook out, hit the link below.

SSF4 Singles Tournament — Results


1. GamerBee (Adon)
2. Momochi (Ken, Akuma)
3. EG.Justin Wong (Rufus, Makoto, Balrog, Cammy)
4. TS.Arturo "Sabin" Sanchez (Dhalsim, Rose)
5. Mike Ross (E. Honda)
5. EMP.Sanford Kelly (Sagat, C. Viper)
7. EMP.Dieminion (Guile)
7. FYC.MarlinPie (Cammy)

Other notable results:

• In what may turn into a very famous counter pick, Justin Wong took Makoto against GamerBee's Adon, and won 2-0. Makoto has been ranked dead last in the tier rankings for a long time, but this has often been disputed by various members of the community, Justin Wong may have just shown why.

• In the losers bracket finals, Justin tried Makoto again against GamerBee, but ended up going 0-2. Justin switched to Cammy and went 1-1 and was eliminated from the competition.

• EG.Marn (Dudley) eliminated Daigo Umehara (Ryu) 2-1, Daigo placed tied for 25th overall.

Super Street Fighter 2 Turbo — Results


1. Daigo Umehara (Ryu, Balrog, M. Bison)
2. Roy Bissel (Old Sagat)
3. TS.Arturo Sanchez (Dhalsim)

Marvel vs. Capcom 2 — Singles Results


1. IFC.Yipes (Magneto, Storm, Psylocke)
2. Chris Schmidt (Magneto, Storm, Psylocke)
3. EMP.Xecutioner (Storm, Sentinel, Captain Commando)
4. Neo (Sentinel, Storm, Captain Commando)
5. Demon Hyo (Magneto, Storm, Psylocke)
5. Harry Potter (Cable, Sentinel, Captain Commando)
7. EMP.Sanford Kelly (Storm, Sentinel, Captain Commando)
7. EG.Justin Wong (Storm, Sentinel, Cyclops, Psylocke)

Street Fighter III Third Strike — 3v3 Teams Results


1st EG Unstoppable
Justin Wong (Chun-Li)
Issei (Yun)
Nica KO (Yang)

2nd SB:R
Henry Cen (Hugo)
Ghaleon (Ryu)
Momochi (Yun)

3rd Team Texas
Buktooth (Ken)
Marn (Yun)
Fubarduck (Chun-Li)

Ultimate Mortal Kombat 3 — Results


1. REo (Kabal)
2. Moe30w (Human/Robot Smoke)
3. Throwrrrrr (Human Smoke, Kano)
4. Konqrr (Kitana)
5. Shock (Reptile, Sonya, Ermac)
6. Aldagod (Nightwolf)
7. Summ0ning (Ermac)
7. AC1984 (Kabal)

SSFIV 5 on 5 — Team USA vs. Team International


Team USA — 13 Result Team International — 12
DMG.PR Rog (Balrog) beat Choco (Blanka)
Mike Ross (E. Honda) beat Choco (Blanka)
TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) beat Choco (Blanka)
EG.Justin Wong (Rufus) beat Choco (Blanka)
EG.Marn (Dudley) beat Choco (Blanka)
DMG.PR Rog (Balrog) loses to Starnab (Fei Long)
Mike Ross (E. Honda) loses to Starnab (Fei Long)
TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) beat Starnab (Fei Long)
EG.Justin Wong (Rufus) beat Starnab (Fei Long)
EG.Marn (Dudley) loses to Starnab (Fei Long)
DMG.PR Rog (Balrog) loses to GamerBee (Adon)
Mike Ross (E. Honda) beat GamerBee (Adon)
TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) beat GamerBee (Adon)
EG.Justin Wong (Rufus) loses to GamerBee (Adon)
EG.Marn (Dudley) loses to GamerBee (Adon)
DMG.PR Rog (Balrog) loses to Momochi (Ken)
Mike Ross (E. Honda) loses to Momochi (Ken)
TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) loses to Momochi (Ken)
EG.Justin Wong (Rufus) loses to Momochi (Ken)
EG.Marn (Dudley) beat Momochi (Ken)
DMG.PR Rog (Balrog) beat Daigo Umehara (Ryu)
Mike Ross (E. Honda) beat Daigo Umehara (Ryu)
TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) loses to Daigo Umehara (Ryu)
EG.Justin Wong (Rufus) beat Daigo Umehara (Ryu)
EG.Marn (Dudley) loses to Daigo Umehara (Ryu)

Capcom vs. SNK 2 — High Stakes


1. Steve H
2. Combofiend (loses to Steve H 2x)
3. Buktooth (loses to Steve H, forfeits)
4. HAV (loses to Buktooth, Combofiend)
5. Rusteezy (loses to Buktooth, Combofiend)
5. Calm Warrior (loses to Steve H, HAV)
7. Evil Elvis (loses to HAV, Rusteezy)
7. Reljin (loses to Combofiend, Calm Warrior)

Marvel vs. Capcom 2 — 3 vs. 3 Teams Results


1st Team West Coast
Fanatiq (Magneto, Storm, Psylocke)
Neo (Sentinel, Storm, Captain Commando)
Chris Schmidt (Magento, Storm, Psylocke)

2nd Team Speed and Violence
Justin Wong (Storm, Sentinel, Cyclops)
IFC.Yipes (Magento, Storm, Psylocke)
EMP.Xecutioner (Sentinel, Storm, Captain Commando)

This competition had lots of drama and emotion. Neo and Justin Wong had some smack talking going back and forth and there was a replay situation where Yipes and Chris Schmidt ended up doing a do-over because of controller problems.

The crowd was hype throughout everything and this was a crazy and entertaining match. This is something people are going to be talking about for awhile.

Guilty Gear: Accent Core — Results


1. FYC.Marlin Pie (Eddie)
2. Steve Harrison (KY)

Melty Blood — Results


1. Lord Knight
2. Nerd Josh
3. Fubarduck

Battle Logs


If you'd like to see how some of the individual matches shook out, scroll down.

SSF4 Singles — Top 32 Battle Log


• Grand Finals, Set 2: GamerBee (Adon) eliminated Momochi (Ken, Akuma) 3-1.

• Grand Finals, Set 1: GamerBee (Adon) beat Momochi (Ken) 3-1.

• Losers Finals: GamerBee (Adon) eliminated EG.Justin Wong (Makoto, Cammy) 3-1.

• Winners Finals: Momochi (Ken) beat EG.Justin Wong (Makoto, Balrog) 3-1.

• GamerBee (Adon) eliminated TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) 2-1.

• GamerBee (Adon) eliminated Sanford Kelly (Sagat, C. Viper) 2-1.

• TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) eliminated Mike Ross (E. Honda) 2-1.

• EG.Justin Wong (Makoto) beat GamerBee (Adon) 2-0.

• EMP.Sanford Kelly (C. Viper) eliminated EMP.Dieminion (Guile) 2-0.

• TS.Arturo Sanchez (Seth, Rose) eliminated FYC.MarlinePie (Cammy) 2-0.

• FYC.MarlinPie (Cammy) eliminated Flash Metroid (C. Viper) 2-0.

• TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) eliminated JS Master (Balrog) 2-0.

• Momochi (Ken) beat Mike Ross (E. Honda) 2-1.

• EG.Justin Wong (Rufus) beat Flash Metroid (C. Viper) 2-0.

• Momochi (Ken) beat EMP.Sanford Kelly (C. Viper, Sagat) 2-0.

• FYC.MarlinPie (Cammy) eliminated Juicebox (Abel) 2-0.

• WolfKrone (C. Viper) eliminated FYC.KDZ (Abel, Rufus) 2-1.

• JSMaster (Balrog) eliminated Banana Ken (Ken) 2-1.

• EMP.Dieminion (Guile) eliminated EG.Marn (Dudley, C. Viper) 2-0.

• BLG.Juicebox (Abel) eliminated CJ Showstoppa (Balrog) 2-0.

• FYC.KDZ (Rufus) eliminated Spriggan (Akuma) 2-0.

• GamerBee (Adon) beat TS.Arturo Sanchez (Dhalsim) 2-1.

• EG.Justin Wong (Rufus) beat Spriggan (Adon, Akuma) 2-0.

• Momochi (Ken) beat CJ Showstoppa (Balrog) 2-0.

• Mike Ross (E. Honda) beat EMP.Twisted Jago (M. Bison) 2-0.

• GamerBee (Adon) beat EMP.Dieminion (Guile) 2-1.

• TS.Arturo Sanchez (Rose) beat EMP.Kreymore (Abel) 2-1.

• Flash Metroid (C. Viper) beat WolfKrone (C. Viper) 2-0.

• EG.Marn (Dudley) eliminated Daigo Umehara (Ryu) 2-1.

• JSMaster (Balrog) eliminated DMG.PR Rog (Balrog) 2-0.

• Mike Ross (E. Honda) beat Chris Hu (Abel) 2-0.

• EMP.Sanford Kelly (C. Viper) beat I Peru (El Fuerte) 2-0.

• Juicebox (Abel) eliminated Negro Justice (M. Bison).

• Inthul (Fei Long) eliminated Starnab (Fei Long).

Earlier Battle Log


• Banana Ken (Ken) beat Juicebox (Abel).

• Scrimps (Chun-Li) beat Flash Metroid (C. Viper).

• GamerBee (Adon) beat IFC.Yipes (M. Bison).

• FYC.KDZ (Abel) eliminated Big Marcus (M. Bison) 2-1.

• TS.Arturo "Sabin" Sanchez (Rose) beat FYC.KDZ (Abel) 2-0.

• Peter "ComboFiend" Rosas (Guy) beat Pungza (Rose) 2-0.

• Buktooth (Ibuki) eliminated IFC.Ryder (Abel) 2-1.

• FYC.KDZ (Abel) beat BLG.Filipino Champ (Dhalsim) 2-1.

• DMG.Inthul (Fei Long) eliminated DMG.LUD (Chun-Li) 2-0.

• Momochi (Ken) beat IFC.Ryder (Abel) 2-0.

• Spriggan (Akuma) beat DMG.PR Rog (Balrog, E. Honda) 2-0.

• Momochi (Ken) beat Buktooth (Ibuki) 2-0.

• Momochi (Ken) beat EMP.EvilRahsaan (E. Honda, Blanka) 2-0.

• EMP.Dieminion (Guile) beat DMG.Inthul (Fei Long) 2-0.

• EMP.Dieminion (Guile) beat Gootecks (Rose) 2-0.

• EMP.Dieminion (Guile) beat DMG.Lud (Chun-Li) 2-1.

• EMP.Dieminion (Guile) beat Ryan Hunter (Cody) 2-0.

• BLG.Filipino Champ (Dhalsim) beat Guilty (Makoto) 2-0.

• EG.Martin "Marn" Phan (C. Viper) eliminated Jav1ts (Balrog) 2-0.

• Starnab (Fei Long) eliminated Shinlad (M. Bison) 2-0.

• I Peru (El Fuerte) beat Jav1ts (Balrog) 2-0.

• I Peru (El Fuerte, Dudley) beat Synistar (Akuma) 2-1.

• EMP.Andre "Twisted Jago" Lambert (M. Bison) beat Daigo Umehara (Ryu) 2-1.

• Daigo Umehara (Ryu) beat German Luger (Vega) 2-0.

• EG.Martin "Marn" Phan was knocked into the losers bracket in his first match by an unnamed Zangief player.

• Jav1ts (Balrog) beat DMG.SlobMurph (Fei Long) 2-1.

• Chris Hu (Cody) beat Starnab (Fei Long) 2-0.

Marvel vs. Capcom 2 — Top 8 Singles Battle Log


• Grand Finals: IFC.Yipes (Magneto, Storm, Psylocke) eliminated Chris Schmidt (Magneto, Storm, Psylocke) 5-2.

• Losers Finals: Chris Schmidt (Magneto, Storm, Psylocke) eliminated EMP.Xecutioner (Storm, Sentinel, Captain Commando) 4-3.

• Chris Schmidt (Magneto, Storm, Psylocke) eliminated Neo (Sentinel, Storm, Captain Commando) 3-1.

• Chris Schmidt (Storm, Magneto, Psylocke) eliminated Demon Hyo (Magneto, Storm, Psylocke) 3-2.

• Neo (Storm, Sentinel, Captain Commando) eliminated Harry Potter (Cable, Sentinel, Captain Commando) 3-0.

• Winners Finals: IFC.Yipes (Magneto, Storm, Psylocke) beat EMP.Xecutioner (Sentinel, Storm, Captain Commando) 4-2.

• Neo (Storm, Sentinel, Captain Commando) eliminated EMP.Sanford Kelly (Sentinel, Cable, Captain Commando | Storm, Sentinel, Captain Commando) 3-1.

• Chris Schmidt (Magneto, Storm, Psylocke) eliminates Justin Wong (Storm, Sentinel, Cyclops, Psylocke) 3-1.

• IFC.Yipes (Magneto, Storm, Psylocke) beat Demon Hyo (Magento, Storm, Psylocke, Sentinel) 3-0.

• EMP.Xecutioner (Sentinel, Storm, Captain Commando) beat Potter (Storm, Sentinel, Cable) 3-1.

Earlier Matches


• Neo (Sentinel, Storm, Captain Commando) eliminated Josh Wigfall (Magneto, Storm, Psylocke) 3-0.

• EMP.Xecutioner (Sentinel, Storm, Captain Commando) beat Josh Wigfall (Magneto, Storm, Psylocke) 3-1.

• EMP.Sanford Kelly (Storm, Sentinel, Captain Commando) eliminated Fanatiq (Magneto, Storm, Psylocke) 3-0.

• Fanatiq (Magneto, Storm, Psylocke) eliminated MegaMan Steve (Megaman, Cable, Blackheart) 3-1.

• Fanatiq (Magneto, Storm, Psylocke) eliminated TheLaw (Doctor Doom, Strider, Captain Commado) 3-1.

• EG.Justin Wong (Storm, Sentinel, Cyclops) eliminated SmoothViper (Storm, Sentinel, Captain Commando).

• Justin Wong (Storm, Sentinel, Cyclops) eliminated Josh360 (Magento, Sentinel, Iron Man) 3-1.

• EG.Justin Wong (Sentinel, Storm, Cyclops) eliminated TheBranten (Storm, Sentinel, Magneto) 3-0.

• Harry Potter (Storm, Sentinel, Cable) beat SmoothViper (Magento, Cable, Sentinel) 3-2.

• SmoothViper (Sentinel, Cable, Magneto) beat Hevad Khan (Magneto, Storm, Sentinel) 3-0.

• Remix (Magneto, Storm, Psylocke) beat TheBranten (Magneto, Storm, Tron Bonne) 3-0.

• Harry Potter (Sentinel, Cable, Captain Commando) beat Josh 360 (Magneto, Sentinel, Iron Man) 3-2.

• IFC.Yipes (Magneto, Storm, Psylocke) beat Chris Schmidt (Magneto, Storm, Psylocke) 3-1.

SSF4 3 vs. 3 Teams — Battle Log


This tournament wasn't completed. Team Shadaloo, which also included Juicebox Abel, was in the winners bracket of the grand finals.

Team EG Sp00ky beat Team Hurry Up Starnab 3-1
TS.Arturo "Sabin" Sanchez (Dhalsim) beat Dawgtanian (El Fuerte)
TS.Arturo "Sabin" Sanchez (Dhalsim) loses to Starnab (Fei Long)
EG.Marn beat Starnab (Fei Long)
EG.Marn beat EMP.Dieminion (Guile)

GamerBee Fan Club loses to Team SDC 2-3
Choco (Blanka) loses to JSMaster (Balrog)
Momochi (Ken) loses to JSMaster (Balrog)
GamerBee (Adon) beat JSMaster (Balrog)
GamerBee (Adon) beat Eric Hai (Ryu)
GamerBee (Adon) loses to Chi-Rithy (Chun-Li)

Team We Love fLoE beats Team Utah 3-2
Noel Brown (Vega) beat Vegita (Rose)
Noel Brown (Vega) beat Andy (Chun-Li)
Noel Brown (Vega) loses to I Peru (El Fuerte)
Flash Metroid (C. Viper) loses to I Peru (El Fuerte)
PR Rog (Balrog) beat I Peru (El Fuerte)

Team Shadowloo beat Team Chocolate and Vanilla Swirl 3-1
IFC.Yipes (M. Bison) loses to Mike Ross (E. Honda)
Sanford Kelly (Sagat) beat Mike Ross (E. Honda)
Sanford Kelly (Sagat) beat Filipino Champ (Dhalsim)
Sanford Kelly (Sagat) beat Peter "ComboFiend" Rosas (Guy)

Team GamerBee Fan Club beat Team Louisiana 3-1
Choco (Blanka) beat Jazz (Guile)
Choco (Blanka) beat Toi (Chun-Li)
Choco (Blanka) loses to RanmaSama (Rufus)
GamerBee (Adon) beat RanmaSama (Rufus)

Credit and Other Notes


The Seasons Beatings crew and Godlike Entertainment deserve heavy props for generating a lot of hype and excitement in the community. Ghaleon and Fugee helped organize the event, and deserve a shout out for their efforts.

As mentioned before, Team Sp00ky ran the show for fans watching at home, and if you'd like to donate to support their efforts on behalf of the community, visit their official website and look for the Donation button on the right-hand side of the screen.

Thanks to Jaemes, DryEyeRelief, SurfKahuna, Shadowloo, HAV and Zerenade for contributing to this story.

Load comments (841)