SoCal Regionals 2010 results, videos, battle logs and more

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • November 7, 2010 at 10:38 p.m. PST
SoCal Regionals 2010 results, videos, battle logs and more The SoCal Regionals tournament in Los Angeles, California has finished up. There were some exceptional matches and the Level|Up guys ran a great stream for fans at home.


Videos are in the process of being uploaded to the official Level|Up YouTube page, so keep checking there for high quality footage.

To see the full results, battle logs and other notes from this tournament, hit the link below.

Super Street Fighter IV


1. BLG.Filipino Champ (Dhalsim)
2. Daigo Umehara (Ryu)
3. Tokido (Akuma, Fei Long)
4. EG.Justin Wong (Rufus, Cammy)
5. Alex Valle (Ryu)
5. EG.Ricky Ortiz (Rufus)
7. BLG.Vangief (Zangief)
7. ClakeyD (Ibuki)

Battle Log — Top 8


• Grand Finals, Set 2: BLG.Filipino Champ (Dhalsim) eliminated Daigo Umehara (Ryu) 3-2.

• Grand Finals, Set 1: Daigo Umehara (Ryu) beat BLG.Filipino Champ (Dhalsim) 3-1.

• Losers Finals: Daigo Umehara (Ryu) eliminated Tokido (Akuma) 2-1.

• Tokido (Akuma) eliminated EG.Justin Wong (Rufus) 2-0.

• Winners Finals: BLG.Filipino Champ (Dhalsim) beat Daigo Umehara (Ryu) 2-1.

• EG.Justin Wong (Rufus) eliminated Alex Valle (Ryu) 2-0.

• Tokido (Akuma) eliminated EG.Ricky Ortiz (Rufus) 2-0.

• Daigo Umehara (Ryu) beat Alex Valle (Ryu) 2-1.

• BLG.Filipino Champ (Dhalsim) beat EG.Ricky Ortiz (Rufus) 2-0.

• EG.Justin Wong (Rufus) eliminated BLG.Vangief (Zangief) 2-0.

• Tokido (Akuma) eliminated ClakeyD (Ibuki) 2-1.

SSFIV 5 on 5 — Team NorCal vs. Team SoCal


Team NorCal — 2 Result Team SoCal — 5
BLG.Filipino Champ (Dhalsim) beat Hugo101 (M. Bison)
BLG.Filipino Champ (Dhalsim) beat Jayce the Ace (C. Viper)
BLG.Filipino Champ (Dhalsim) loses to EG.Justin Wong (Rufus)
BLG.Vangief (Zangief) loses to EG.Justin Wong (Rufus)
John Choi (Ryu) loses to EG.Justin Wong (Rufus)
EG.Ricky Ortiz (Rufus) loses to EG.Justin Wong (Rufus)
Ramin (Abel) loses to EG.Justin Wong (Rufus)

Super Street Fighter 2 Turbo HD Remix


1. Daigo Umehara (Guile, Sagat)
2. Alex Valle (Ryu)
3. Miles O'Keefe (Cammy)
4. EG.Justin Wong (Sagat)
5. Count Fuddulous (Dee Jay)
5. Monogolo Robocop (Chun-Li, Cammy)
7. Tokido (Vega, E. Honda, M. Bison)
7. Bob Painter (Zangief)

Other notes:
Daigo sent DGV into losers, and Tokido eliminated DGV from the competition.

SSFIV 4 on 4 — Team International vs. Team West Coast


Set 1
Team International — 4 Result Team West Coast — 1
Tokido (Akuma) beat Vangief (Zangief)
Tokido (Akuma) beat Alex Valle (Ryu)
Tokido (Akuma) loses to EG.Justin Wong (Rufus)
GamerBee (Adon) beat EG.Justin Wong (Rufus)
GamerBee (Adon) beat BLG.Filipino Champ (Dhalsim)

Set 2
Team International — 4 Result Team West Coast — 0
Tokido (Akuma) beat EG.Justin Wong (Rufus)
Tokido (Akuma) beat BLG.Filipino Champ (Dhalsim)
Tokido (Akuma) beat Alex Valle (Ryu)
Tokido (Akuma) beat Vangief (Zangief)

Street Fighter 3 Third Strike


1. Tokido (Chun-Li)
2. Rom (Yang)
3. J.R. Rodriguez (Akuma)

Marvel vs. Capcom 2


1. Justin Wong (Storm, Sentinel, Cyclops)
2. Archiles (Cable, Sentinel, Cammy)
3. Chunksta (Magneto, Storm, Sentinel)
4. Neo (Storm, Sentinel, Captain Commando/Cyclops)

$5,000 Money Match
Neo (Storm, Sentinel, Captain Commando) beat Soo Mighty (Storm, Sentinel, Magneto) in a $5,000 money match 15-5. You can watch a replay of this here.

Tatsunoko vs. Capcom


1. GCYoshi13 (PTX-40A)
2. Royal Flush (Polimar, Megaman)
3. KBeast (Yatterman-1, Batsu)
4. EG.Justin Wong (Jun The Swan, Chun-Li)

Tekken 6


1. Tekken Tim (Steve)
2. Cynnik (Bryan, Raven)
3. Tom Hilfiger (Jack, Nina, Julia)
4. FH4Life (Baek Doo San)

BlazBlue: Continuum Shift


1. Tokido (Bang)
2. Zong One (Carl)
3. Dacid Bro (Bang)
4. Copper Dabbit (Arakune)

Tekken Ball


1. Rickstah (Gon, Law)
2. SAB (Gon, Jin)

Archived Video


You can find a archive of the SoCal Regionals over on Level|Up's uStream page.

Also, visit the official Level|Up YouTube page for high resolution replays of the matches.

Here are links to individual clips on uStream.

Day 2 — Archived uStream Video
Part 10
Part 9
Part 8
Part 7
Part 6
Part 5
Part 4
Part 3
Part 2
Part 1

Day 1 — Archived uStream Video
Part 4
Part 3
Part 2
Part 1

Schedule


All times below are PST (Pacific Standard Time).

Sunday
1:30 p.m. — 3:00 p.m. Dogface Show Live, John Choi, Mike Watson and Alex Valle
3 p.m. — 4 p.m. Intermission
6 p.m. — 7 p.m. Super Street Fighter 2 Turbo HD Remix, Top 8
7 p.m. — 8 p.m. NorCal vs. SoCal SSFIV 5v5
8 p.m. — 10 p.m. Super Street Fighter 4, top 8
10 p.m. Closing ceremony

Battle Logs


If you'd like to see how the individual tournament matches broke down, check below.

Super Street Fighter IV Battle Log


• Pool C, Losers Finals: Justin Wong (Rufus) eliminated Sako (Rose, Cammy) 2-1.

• Pool A, Losers Finals: Tokido (Fei Long, Akuma) eliminated Jayce the Ace (C. Viper) 2-1.

• Pool C, Winners Finals: BLG.Filipino Champ (Dhalsim) beat EG.Justin Wong (Cammy) 2-1.

• Pool A, Winners Finals: Alex Valle (Ryu) beat Jayce the Ace (C. Viper) 2-0.

• Online Tony (Seth) eliminated Hiro (Blanka) 2-0.

• Pool D, Losers Finals: BLG.Vangief (Zangief) eliminated EG.Marn (C. Viper) 2-1.

• Mike Ross (E. Honda) eliminated BLG.Juicebox (Abel) 2-0.

• BLG.Vangief (Zangief) eliminated GamerBee (Adon) 2-1.

• Jayce the Ace (C. Viper) beat Combojack (Fei Long, Ryu) 2-0.

• Daigo Umehara (Ryu) beat Chris King (Vega) 2-0.

• Pool C, Winners Semi-Finals: EG.Justin Wong (Rufus) beat Sako (Cammy) 2-1.

• BLG.Vangief (Zangief) eliminated DaggerG (Guile) 2-0.

• GamerBee (Adon) eliminated Richard Nguyen (Akuma) 2-1.

• Chris King (Vega) beat Mike Ross (E. Honda).

• Daigo Umehara (Ryu) beat ClakeyD (Ibuki) 2-0.

• Pool D, Winners Finals: EG.Ricky Ortiz (Rufus) beat EG.Marn (Dudley) 2-1. Close match.

• EG.Ricky Ortiz (Rufus) beat GamerBee (Adon) 2-1. Amazing match.

• Alex Valle (Ryu) beat KillerKai (Ryu) 2-0.

• Sako (Cammy) beat AndyOCR (M. Bison) 2-1. Close match.

• Justin Wong (Rufus) beat Eric Choi (Cammy, E. Honda) 2-0.

• Hugo101 (M. Bison) eliminated Steinmania (Cammy) 2-1.

• EG.Ricky Ortiz (Rufus) beat Jan (Zangief) 2-0.

• ComboJack (Fei Long, Sagat) beat Keno (Balrog) 2-1.

• EG.Marn (C. Viper) beat BLG.Vangief (Zangief) 2-0.

• Sako (Cammy) beat Hung Bee (T. Hawk) 2-0.

• GamerBee (Akuma) beat Mr. SNK (E. Honda) 2-0.

• EG.Marn (Dudley) beat The Butler (Dhalsim) 2-0.

• BLG.Filipino Champ (Dhalsim) beat Hugo101 (M. Bison) 2-1.

• EG.Justin Wong (Rufus) beat Rom (Cammy) 2-0.

• Keno (Balrog) beat Kai (El Fuerte) 2-0.

• Jayce the Ace (C. Viper) beat Tokido (Akuma) 2-1.

• BLG.Vangief (Zangief) beat DaggerG (Guile) 2-1. Great match.

• Mike Ross (E. Honda) beat Online Tony (Seth) 2-1. Very close match, Mike Ross made a huge comeback.

• BLG.Filipino Champ (Dhalsim) beat Jorge (Ryu) 2-1.

• Keno (Balrog) beat John Choi (Ryu) 2-0.

• DaggerG (Guile) beat Richard Nguyen (Akuma) 2-1.

• Daigo Umehara (Ryu) beat Ken I (Rufus, Akuma) 2-0.

• Kai (El Fuerte) beat LainySky (C. Viper) 2-1.

Super Street Fighter 2 Turbo HD Remix Battle Log


• Grand Finals, Set 2: Daigo Umehara (Guile) eliminated Alex Valle (Ryu) 3-0.

• Grand Finals, Set 1: Daigo Umehara (Guile) beat Alex Valle (Ryu) 3-1.

• Daigo Umehara (Guile) eliminated Miles O'Keefe (Cammy) 2-1.

• Alex Valle (Ryu) beat Miles O'Keefe (Cammy) 2-0.

• Daigo Umehara (Guile) eliminated EG.Justin Wong (Sagat) 2-1.

• EG.Justin Wong (Sagat) eliminated Count Fuddulous (Dee Jay) 2-0.

• Daigo Umehara (Guile) eliminated Monogolo Robocop (Cammy, Chun-Li) 2-0.

• EG.Justin Wong (Sagat) eliminated Tokido (Vega) 2-0.

• Mongolo Robocop (Cammy, Chun-Li) eliminated Bob Painter (Zangief) 2-1.

• Alex Valle (Ryu) beat Daigo Umehara (Guile, Sagat) 2-1.

• Miles O'Keefe (Cammy) beat Count Fuddulous (Dee Jay) 2-0.

Street Fighter 3 Third Strike Battle Log


• Grand Finals, Set 2: Tokido (Chun-Li) eliminated Rom (Yang) 3-0.

• Grand Finals, Set 1: Tokido (Chun-Li) beat Rom (Yang) 3-2.

• Tokido (Chun-Li) eliminated J.R. Rodriguez (Akuma) 2-0.

• Rom (Yang) beat J.R. Rodriguez (Akuma) 2-0.

Marvel vs. Capcom 2 Battle Log


• Grand Finals: EG.Justin Wong (Sentinel, Storm, Cyclops | Sentinel, Stider, Dr. Doom) eliminated Archiles (Cable, Sentinel, Cammy) 3-1.

• Archiles (Cable, Sentinel, Cammy) eliminated Chunksta (Magneto, Storm, Sentinel) 2-1.

• Chunksta (Magneto, Storm, Sentinel) eliminated Neo (Storm, Sentinel, Captain Commando/Cyclops) 2-1.

Tatsunoko vs. Capcom Battle Log


• Grand Finals, Set 2: GCYoshi13 (PTX-40A) eliminated Royal Flush (Tekkaman, Tekkaman Blade) 3-0.

• Grand Finals, Set 1: GCYoshi13 (PTX-40A) beat Royal Flush (Saki, Tekkaman, Tekkaman Blade) 3-2.

• GCYoshi13 (PTX-40A) eliminated KBeast (Gold Lightan | Saki, Morrigan) 2-0.

• GCYoshi13 (PTX-40A) eliminated EG.Justin Wong (Tekkaman, Saki/Jun The Swan) 2-0.

• Winners Finals: Royal Flush (Polimar, Megaman) beat KBeast (Yatterman-1, Batsu) 2-0.

Tekken 6 Battle Log


• Grand Finals, Set 2: Tekken Tim (Steve) eliminated Cynnik (Bryan, Raven) 3-0.

• Grand Finals, Set 1: Tekken Tim (Steve) beat Cynnik (Raven, Bryan) 3-1.

• Tekken Tim (Steve) eliminated Tom Hilfiger (Jack, Nina) 2-1.

• Tekken Tim (Steve) eliminated FH4Life (Baek Doo San) 2-0.

• Cynnik (Bryan) beat Tom Hilfiger (Jack, Julia) 2-1.

BlazBlue: Continuum Shift Battle Log


• Grand Finals, Set 2: Tokido (Bang) eliminated Zong One (Carl) 3-2.

• Grand Finals, Set 1: Tokido (Bang) beat Zong One (Carl) 3-1.

• Tokido (Bang) eliminated Dacid Bro (Bang) 2-0.

• Winners Finals: Zong One (Carl) beat Tokido (Bang) 2-0.

• Dacid Bro (Bang) eliminated Copper Dabbit (Arakune).

If you're enjoying the stream and can help support the guys running it, please donate to them via PayPal at donate@levelup-series.com.

Check out the official website of the SoCal Regionals here.

Load comments (577)