Nagoya Street Battle 15 SSFIV results

Posted by Jonathan 'Catalyst' Grey • July 4, 2010 at 5:09 a.m. PDT
Nagoya Street Battle 15 SSFIV results Nagoya Street Battle 15, a 3 vs. 3 team Super Street Fighter 4 tournament has finished up. This competition featured top players from Japan, including Daigo Umehara, Eita, Tokido and Mago.


A video archive of the competition is available, here are links to the various parts. Unfortunately, the last archive cuts off right before the grand finals end, but hopefully more videos will surface soon.

46 teams competed, with 138 players total. For the full results, brackets (in Japanese) and a battle log, hit the link below.

3 vs. 3 Super Street Fighter 4 Results


1st place
Winning Team from Pool B

Y24 (Chun-Li, Juri)
Eita (Akuma, Ken)
a.k.a. Jojo (Dictator, Dudley)

2nd place
Winning Team from Pool G

Daigo Umehara (Ryu, Guile)
Tokido (Akuma, E. Honda)
Mago (Fei Long, Sagat)

3nd place tie, two teams
Winning Team from Pool F

Kyanro (Rose, Ken)
Marusan (Zangief, E. Honda)
Makopu (M. Bison, Guile)

3nd place tie, two teams
Winning Team from Pool C

Ebi (El Fuerte, Hakan)
Ronery (Boxer, E. Honda)
Hamenageru (Zangief, Dictator)

5th place tie, four teams
Winning Team from Pool D

Epu J (Ibuki, Chun-Li)
Choco Blanka (Blanka, Cammy)
Sabokinoko (Boxer, Cody)

5th place tie, four teams
Winning Team from Pool E

Magical Girl Zangitan (Zangief, Blanka)
Darui (Dhalsim, E. Honda)
Kuma (Dictator, Guile)

5th place tie, four teams
Winning Team from Pool H

Shinoa (Cody, Ryu)
Yuzupon (Chun-Li, Rose)
Takenoko (Ken, Sagat)

5th place tie, four teams
Winning Team from Pool A

Eikyu (Rose, Guile)
Papaya (Akuma, Adon)
Tuna (Ibuki, Guy)

Top 8 Battle Log


Grand Finals: 2 - 3
Tokido (Akuma) beats a.k.a. Jojo (Dictator)
Tokido (Akuma) loses to Eita (Akuma)
Mago (Fei Long) beats Eita (Akuma)
Mago (Fei Long) loses to Y24 (Chun-Li)
Daigo Umehara (Ryu) loses to Y24 (Chun-Li)

Semi-Finals First Match: 3 - 0
Mago (Sagat) beats Makopu (Dictator)
Mago (Sagat) beats Kyanro (Rose)
Mago (Sagat) beats Marusan (Zangief)

Semi-Finals Second Match: 2 - 3
Hamenageru (Zangief) beats a.k.a. Jojo (Dictator)
Hamenageru (Zangief) loses to Eita (Akuma)
Ronery (Boxer) loses to Eita (Akuma)
Ebi (El Fuerte) beats Eita (Akuma)
Ebi (El Fuerte) loses to Y24 (Chun-Li)

Quarter-Finals First Match: 1 - 3
Tuna (Guy) loses to Eita (Akuma)
Papaya (Akuma) loses to Eita (Akuma)
Eikyu (Rose) beats Eita (Akuma)
Eikyu (Rose) loses to Y24 (Chun-Li)

Quarter-Finals Second Match: 0 - 3
Epu J (Ibuki) loses to Ronery (Boxer)
Sabokinoko (Boxer) loses to Ronery (Boxer)
Choco Blanka (Blanka) loses to Ronery (Boxer)

Quarter-Finals Third Match: 3 - 1
Marusan (Zangief) loses to Zangitan (Zangief)
Kyanro (Rose) beats Zangitan (Zangief)
Kyanro (Rose) beats Darui (Dhalsim)
Kyanro (Rose) beats Kuma (Dictator)

Quarter-Finals Fourth Match: 3 - 0
Tokido (Akuma) beats Yuzupon (Chun-Li)
Tokido (Akuma) beats Takenoko (Ken)
Tokido (Akuma) beats Shinoa (Cody)

This tournament was ran a little differently, as each participant was locked into two character choices, instead of one. Here are the brackets, in Japanese.

Here are the teams that came out of the pools, the color in their name is the same as the one used in the bracket.

Pool A — Purple
Eikyu (Rose, Guile)
Papaya (Akuma, Adon)
Tuna (Ibuki, Guy)

Pool B — Yellow
Eita (Akuma, Ken)
Y24 (Chun-Li, Juri)
a.k.a. Jojo (Dictator, Dudley)

Pool C — Pink
Ebi (El Fuerte, Hakan)
Ronery (Boxer, E. Honda)
Hamenageru (Zangief, Dictator)

Pool D — Green
Epu J (Ibuki, Chun-Li)
Choco Blanka (Blanka, Cammy)
Sabokinoko (Boxer, Cody)

Pool E — Light Blue
Magical Girl Zangitan (Zangief, Blanka)
Darui (Dhalsim, E. Honda)
Kuma (Dictator, Guile)

Pool F — Blue
Marusan (Zangief, E. Honda)
Kyanro (Rose, Ken)
Makopu (M. Bison, Guile)

Pool G — Orange
Daigo Umehara (Ryu, Guile)
Tokido (Akuma, E. Honda)
Mago (Fei Long, Sagat)

Pool H — Brown
Shinoa (Cody, Ryu)
Yuzupon (Chun-Li, Rose)
Takenoko (Ken, Sagat)

Other Notable Results


• Daigo's team had an early scare in the first round as Fukusuke's Juri took out Tokido's Akuma and Mago's Fei Long, leaving Umehara to perform a reverse OCV to advance to the next round. The Beast was up to the task, but some of the matches came down to the wire with Daigo making his characteristic clutch plays to take the set.

• KSK's team was on the verge of being OCVd by Igamiyu (Dictator), but Kindevu's Cammy played really well and pulled out a reverse OCV.

• The same situation happened again for Team KSK with Kindevu's Cammy being the last person standing, but Darui's Dhalsim eliminated the squad after Kindevu defeated Magical Girl Zangitan.

Load comments (64)